VM venter lige rundt om hjørnet, hvor Danmark skal konkurrere mod Tunesien, Frankrig og Australien om en plads i 1/8-delsfinalen.
Tirsdag åbner Danmark slutrunden mod Tunesien, hvorefter Frankrig og Australien venter. Den sidste gruppespilskamp mod Australien kan formentlig afgøre begge nationers videre skæbne.
En australsk spiller med rødder i dansk fodbold tror på, at Danmark undervurderer det australske landshold. Således lyder vurderingen fra OB’s venstre back Joel King.
– De har ikke store forventninger til os. Det tager jeg som en god ting. Hvis vi kan chokerer dem, så vil det være en god ting. De forventer helt klart ikke særlig meget. Det bliver fedt, når vi chokerer dem, siger Joel King til Fox Sports.
22-årige Joel King kom til Superligaen og OB tilbage i januar, men selvom venstre backen snart har spillet et år i Danmark, så tror han ikke, at det gavner synderligt meget, når man møder det danske landshold.
– Ligaen er meget anderledes sammenlignet med landsholdet. Deres landshold er meget stærkt i øjeblikket. Jeg kender nogle af deres spillere, men jeg tror ikke, at jeg vil være til særlig stor hjælp. Jeg er sikker på, at trænerne har gjort langt mere research, end det jeg ved om dem, siger Joel King.
Daniel Wass og Andreas Cornelius er to af de danske spillere, som Joel King kender fra Superligaen. Men hans viden skal først benyttes om knap 14 dage, da Danmark og Australien først tørner sammen den 30. november.
Sammen med FCK’s Mat Ryan og den tidligere FCM-spiller Awer Mabil kan de assistere Australiens manager Graham Arnold og det øvrige trænerteam med deres erfaringer fra Danmark.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER