VM venter lige rundt om hjørnet, hvor Danmark skal konkurrere mod Tunesien, Frankrig og Australien om en plads i 1/8-delsfinalen.
Tirsdag åbner Danmark slutrunden mod Tunesien, hvorefter Frankrig og Australien venter. Den sidste gruppespilskamp mod Australien kan formentlig afgøre begge nationers videre skæbne.
En australsk spiller med rødder i dansk fodbold tror på, at Danmark undervurderer det australske landshold. Således lyder vurderingen fra OB’s venstre back Joel King.
– De har ikke store forventninger til os. Det tager jeg som en god ting. Hvis vi kan chokerer dem, så vil det være en god ting. De forventer helt klart ikke særlig meget. Det bliver fedt, når vi chokerer dem, siger Joel King til Fox Sports.
22-årige Joel King kom til Superligaen og OB tilbage i januar, men selvom venstre backen snart har spillet et år i Danmark, så tror han ikke, at det gavner synderligt meget, når man møder det danske landshold.
– Ligaen er meget anderledes sammenlignet med landsholdet. Deres landshold er meget stærkt i øjeblikket. Jeg kender nogle af deres spillere, men jeg tror ikke, at jeg vil være til særlig stor hjælp. Jeg er sikker på, at trænerne har gjort langt mere research, end det jeg ved om dem, siger Joel King.
Daniel Wass og Andreas Cornelius er to af de danske spillere, som Joel King kender fra Superligaen. Men hans viden skal først benyttes om knap 14 dage, da Danmark og Australien først tørner sammen den 30. november.
Sammen med FCK’s Mat Ryan og den tidligere FCM-spiller Awer Mabil kan de assistere Australiens manager Graham Arnold og det øvrige trænerteam med deres erfaringer fra Danmark.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
10. gang i træk
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER