VM venter lige rundt om hjørnet, hvor Danmark skal konkurrere mod Tunesien, Frankrig og Australien om en plads i 1/8-delsfinalen.
Tirsdag åbner Danmark slutrunden mod Tunesien, hvorefter Frankrig og Australien venter. Den sidste gruppespilskamp mod Australien kan formentlig afgøre begge nationers videre skæbne.
En australsk spiller med rødder i dansk fodbold tror på, at Danmark undervurderer det australske landshold. Således lyder vurderingen fra OB’s venstre back Joel King.
– De har ikke store forventninger til os. Det tager jeg som en god ting. Hvis vi kan chokerer dem, så vil det være en god ting. De forventer helt klart ikke særlig meget. Det bliver fedt, når vi chokerer dem, siger Joel King til Fox Sports.
22-årige Joel King kom til Superligaen og OB tilbage i januar, men selvom venstre backen snart har spillet et år i Danmark, så tror han ikke, at det gavner synderligt meget, når man møder det danske landshold.
– Ligaen er meget anderledes sammenlignet med landsholdet. Deres landshold er meget stærkt i øjeblikket. Jeg kender nogle af deres spillere, men jeg tror ikke, at jeg vil være til særlig stor hjælp. Jeg er sikker på, at trænerne har gjort langt mere research, end det jeg ved om dem, siger Joel King.
Daniel Wass og Andreas Cornelius er to af de danske spillere, som Joel King kender fra Superligaen. Men hans viden skal først benyttes om knap 14 dage, da Danmark og Australien først tørner sammen den 30. november.
Sammen med FCK’s Mat Ryan og den tidligere FCM-spiller Awer Mabil kan de assistere Australiens manager Graham Arnold og det øvrige trænerteam med deres erfaringer fra Danmark.
LIVE
LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
MEDIE
Forhandler med storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
BIZART
‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
FANKLUBBEN
Det giver håb for fremtiden
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
INTERVIEW