Kvinder kan få piskeslag hvis de voldtages til VM

Hvis en kvinde bliver voldtaget i Qatar, er der næppe ret megen hjælp at hente. Det skal alle kvinder være bevidste om, før de eventuelt rejser til VM.



En voldtægt er i forvejen en kvindes værste mareridt – hvis voldtægten finder sted i Qatar, kan det ikke blive værre.

Det engelske medie The Athletic har været i kontakt med flere eksperter, der samstemmende fortæller, at kvinden meget vel kan risikere at blive den anklagede part i en voldtægtssag, selv om de naturligvis er ofrene.

Det er selvsagt meget vigtigt at notere sig for alle kvinder, der har en plan om at tage til Qatar, når VM begynder om under to måneder.

– Til store sportsbegivenheder stiger risikoen for seksulle forbrydelser betragteligt. I Qatar risikerer kvinder, som bliver udsat for et seksuelt overgreb, hvad end det bliver begået af deres forældre, en kollega, en ven eller en komplet fremmed, at blive anklaget for utroskab, fortæller Rothna Begum, der er kvinderettighedsforsker hos Human Right Watch, til The Athletic.

At det forholder sig sådan i Qatar betyder, at rigtig mange seksuelle overgreb ikke bliver anmeldt. Kvinderne ved godt, at de med al sandsynlighed alligevel har tabt på forhånd.

– Hvis personen, de anmelder, hævder, at der var tale om sex med samtykke, skal der ikke mere til for, at den forudrettede kvinde kan blive retsforfulgt for sex uden for ægteskab, fortæller Rothna Begum.

Og det er der ingen, der ønsker sig i Qatar.

En sådan forseelse kan blive straffet med alt fra fængsel til piskeslag. Utroskab er nemlig ulovligt i Qatar i henhold til den såkaldte “Zina-lov”. Den typiske straf for sex uden for ægteskab er 100 piskeslag. 

The Athletic har været i kontakt med FIFA, der fastslår, at alle, som er i Qatar under VM, vil modtage den behandling, de har brug for, men forbundet svarer ikke konkret på, om det eksempelvis vil være muligt at tilgå nødprævention. Normalt er nødprævention ikke tilladt i Qatar.

I VM-værtslandet er der også strenge regler mod blandt andet indtag af alkohol, og de kilder, som The Athletic har talt med, beskriver det som usandsynligt, at disse love bliver lempet under VM.

Det er fuldstændig vanvittigt 
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har længe været én af de største kritikere af, at Qatar er blevet tildelt VM-værtskabet, og han fastslår, landets håndtering af sagesløse voldtægtsofre er med til klart og tydeligt at understrege råddenskaben. 

– Athletics historie er grum læsning og endnu et argument for, at man skal tænke sig grundigt om, før man rejser til VM i Qatar. Qatar er et land, hvor der gøres stor forskel på de mennesker, der befinder sig i landet, alt efter hvad deres nationalitet er, og i dette specifikke tilfælde efter deres køn.

– Det er fuldstændig vanvittigt, at spørgsmålet om skyld, bevisbyrde og retsstilling i den grad vendes mod kvinder. Qatars lovgivning og håndhævelse af reglerne på området strider mod al lødig forskning og viden på området, der eksempelvis viser, at man ofte ikke gør den ‘modstand’ mod et overgreb, som Qatars love kræver for at frikende et kvindeligt offer.

– Det her er at forvandle ofre for grove overgreb til formodet skyldige, og ud over at det skaber usikkerhed for gæster til VM, er det et enormt problem for de mange kvindelige migrantarbejdere, der ude i virkelighedens verden allerede har en markant dårligere retsstilling end qatarske statsborgere.

– Det er en skidt sag for Qatar og FIFA, fordi det åbner yderligere en flanke, hvor omverdenen vil komme med berettiget kritik af VM-værterne og placeringen af VM i Qatar. Qatar er langt fra det eneste land i verden, der har en markant anderledes lovgivning om voldtægt og seksuelle overgreb, end vi har i Danmark og en størstedelen af de deltagende lande ved fodbold-VM, men det her er endnu et eksempel på, at et autoritært land som Qatar kommer i negativt fokus som VM-vært, når man har love og normer, der helt tydeligt bryder menneskerettighederne og normal lighed for loven, som vi kender det fra en demokratisk retsstat.

– For mig er det endnu et tungt argument i rækken for, at det VM aldrig burde have været givet til Qatar, og at det også siden tildelingen af værtskabet i 2010 havde været det rigtige at tage slutrunden fra Qatar, siger Troels Bager Thøgersen, der netop er hjemvendt fra en tur til VM-værtslandet. 

VM’s åbningskamp spilles 20. november. 



Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Rystet over kæmpe nedsmeltning

– Han vil være i store problemer

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Danske klubber vil have ham

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker