Kvinder kan få piskeslag hvis de voldtages til VM

Hvis en kvinde bliver voldtaget i Qatar, er der næppe ret megen hjælp at hente. Det skal alle kvinder være bevidste om, før de eventuelt rejser til VM.



En voldtægt er i forvejen en kvindes værste mareridt – hvis voldtægten finder sted i Qatar, kan det ikke blive værre.

Det engelske medie The Athletic har været i kontakt med flere eksperter, der samstemmende fortæller, at kvinden meget vel kan risikere at blive den anklagede part i en voldtægtssag, selv om de naturligvis er ofrene.

Det er selvsagt meget vigtigt at notere sig for alle kvinder, der har en plan om at tage til Qatar, når VM begynder om under to måneder.

– Til store sportsbegivenheder stiger risikoen for seksulle forbrydelser betragteligt. I Qatar risikerer kvinder, som bliver udsat for et seksuelt overgreb, hvad end det bliver begået af deres forældre, en kollega, en ven eller en komplet fremmed, at blive anklaget for utroskab, fortæller Rothna Begum, der er kvinderettighedsforsker hos Human Right Watch, til The Athletic.

At det forholder sig sådan i Qatar betyder, at rigtig mange seksuelle overgreb ikke bliver anmeldt. Kvinderne ved godt, at de med al sandsynlighed alligevel har tabt på forhånd.

– Hvis personen, de anmelder, hævder, at der var tale om sex med samtykke, skal der ikke mere til for, at den forudrettede kvinde kan blive retsforfulgt for sex uden for ægteskab, fortæller Rothna Begum.

Og det er der ingen, der ønsker sig i Qatar.

En sådan forseelse kan blive straffet med alt fra fængsel til piskeslag. Utroskab er nemlig ulovligt i Qatar i henhold til den såkaldte “Zina-lov”. Den typiske straf for sex uden for ægteskab er 100 piskeslag. 

The Athletic har været i kontakt med FIFA, der fastslår, at alle, som er i Qatar under VM, vil modtage den behandling, de har brug for, men forbundet svarer ikke konkret på, om det eksempelvis vil være muligt at tilgå nødprævention. Normalt er nødprævention ikke tilladt i Qatar.

I VM-værtslandet er der også strenge regler mod blandt andet indtag af alkohol, og de kilder, som The Athletic har talt med, beskriver det som usandsynligt, at disse love bliver lempet under VM.

Det er fuldstændig vanvittigt 
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har længe været én af de største kritikere af, at Qatar er blevet tildelt VM-værtskabet, og han fastslår, landets håndtering af sagesløse voldtægtsofre er med til klart og tydeligt at understrege råddenskaben. 

– Athletics historie er grum læsning og endnu et argument for, at man skal tænke sig grundigt om, før man rejser til VM i Qatar. Qatar er et land, hvor der gøres stor forskel på de mennesker, der befinder sig i landet, alt efter hvad deres nationalitet er, og i dette specifikke tilfælde efter deres køn.

– Det er fuldstændig vanvittigt, at spørgsmålet om skyld, bevisbyrde og retsstilling i den grad vendes mod kvinder. Qatars lovgivning og håndhævelse af reglerne på området strider mod al lødig forskning og viden på området, der eksempelvis viser, at man ofte ikke gør den ‘modstand’ mod et overgreb, som Qatars love kræver for at frikende et kvindeligt offer.

– Det her er at forvandle ofre for grove overgreb til formodet skyldige, og ud over at det skaber usikkerhed for gæster til VM, er det et enormt problem for de mange kvindelige migrantarbejdere, der ude i virkelighedens verden allerede har en markant dårligere retsstilling end qatarske statsborgere.

– Det er en skidt sag for Qatar og FIFA, fordi det åbner yderligere en flanke, hvor omverdenen vil komme med berettiget kritik af VM-værterne og placeringen af VM i Qatar. Qatar er langt fra det eneste land i verden, der har en markant anderledes lovgivning om voldtægt og seksuelle overgreb, end vi har i Danmark og en størstedelen af de deltagende lande ved fodbold-VM, men det her er endnu et eksempel på, at et autoritært land som Qatar kommer i negativt fokus som VM-vært, når man har love og normer, der helt tydeligt bryder menneskerettighederne og normal lighed for loven, som vi kender det fra en demokratisk retsstat.

– For mig er det endnu et tungt argument i rækken for, at det VM aldrig burde have været givet til Qatar, og at det også siden tildelingen af værtskabet i 2010 havde været det rigtige at tage slutrunden fra Qatar, siger Troels Bager Thøgersen, der netop er hjemvendt fra en tur til VM-værtslandet. 

VM’s åbningskamp spilles 20. november. 





Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’


Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Åge Hareide er alvorligt syg

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Pione Sisto på vej væk?

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Ny kæmpeklub er interesseret

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Medie med Kamil Grabara-afsløring

GOG buldrer forbi bundhold

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Vanvid! Vinder 9-1

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Vanvittigt VM-drama

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Peter Christiansen har fundet afløseren

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Danske tenniskvinder rykker ned

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Superliga-profil får trænerlicens

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Udenlandske medier i chok over Danmark

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Målfattigt i Moldova

Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland

Vanvittige scener i Parken!