En voldtægt er i forvejen en kvindes værste mareridt – hvis voldtægten finder sted i Qatar, kan det ikke blive værre.
Det engelske medie The Athletic har været i kontakt med flere eksperter, der samstemmende fortæller, at kvinden meget vel kan risikere at blive den anklagede part i en voldtægtssag, selv om de naturligvis er ofrene.
Det er selvsagt meget vigtigt at notere sig for alle kvinder, der har en plan om at tage til Qatar, når VM begynder om under to måneder.
– Til store sportsbegivenheder stiger risikoen for seksulle forbrydelser betragteligt. I Qatar risikerer kvinder, som bliver udsat for et seksuelt overgreb, hvad end det bliver begået af deres forældre, en kollega, en ven eller en komplet fremmed, at blive anklaget for utroskab, fortæller Rothna Begum, der er kvinderettighedsforsker hos Human Right Watch, til The Athletic.
At det forholder sig sådan i Qatar betyder, at rigtig mange seksuelle overgreb ikke bliver anmeldt. Kvinderne ved godt, at de med al sandsynlighed alligevel har tabt på forhånd.
– Hvis personen, de anmelder, hævder, at der var tale om sex med samtykke, skal der ikke mere til for, at den forudrettede kvinde kan blive retsforfulgt for sex uden for ægteskab, fortæller Rothna Begum.
Og det er der ingen, der ønsker sig i Qatar.
En sådan forseelse kan blive straffet med alt fra fængsel til piskeslag. Utroskab er nemlig ulovligt i Qatar i henhold til den såkaldte “Zina-lov”. Den typiske straf for sex uden for ægteskab er 100 piskeslag.
The Athletic har været i kontakt med FIFA, der fastslår, at alle, som er i Qatar under VM, vil modtage den behandling, de har brug for, men forbundet svarer ikke konkret på, om det eksempelvis vil være muligt at tilgå nødprævention. Normalt er nødprævention ikke tilladt i Qatar.
I VM-værtslandet er der også strenge regler mod blandt andet indtag af alkohol, og de kilder, som The Athletic har talt med, beskriver det som usandsynligt, at disse love bliver lempet under VM.
Det er fuldstændig vanvittigt
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har længe været én af de største kritikere af, at Qatar er blevet tildelt VM-værtskabet, og han fastslår, landets håndtering af sagesløse voldtægtsofre er med til klart og tydeligt at understrege råddenskaben.
– Athletics historie er grum læsning og endnu et argument for, at man skal tænke sig grundigt om, før man rejser til VM i Qatar. Qatar er et land, hvor der gøres stor forskel på de mennesker, der befinder sig i landet, alt efter hvad deres nationalitet er, og i dette specifikke tilfælde efter deres køn.
– Det er fuldstændig vanvittigt, at spørgsmålet om skyld, bevisbyrde og retsstilling i den grad vendes mod kvinder. Qatars lovgivning og håndhævelse af reglerne på området strider mod al lødig forskning og viden på området, der eksempelvis viser, at man ofte ikke gør den ‘modstand’ mod et overgreb, som Qatars love kræver for at frikende et kvindeligt offer.
– Det her er at forvandle ofre for grove overgreb til formodet skyldige, og ud over at det skaber usikkerhed for gæster til VM, er det et enormt problem for de mange kvindelige migrantarbejdere, der ude i virkelighedens verden allerede har en markant dårligere retsstilling end qatarske statsborgere.
– Det er en skidt sag for Qatar og FIFA, fordi det åbner yderligere en flanke, hvor omverdenen vil komme med berettiget kritik af VM-værterne og placeringen af VM i Qatar. Qatar er langt fra det eneste land i verden, der har en markant anderledes lovgivning om voldtægt og seksuelle overgreb, end vi har i Danmark og en størstedelen af de deltagende lande ved fodbold-VM, men det her er endnu et eksempel på, at et autoritært land som Qatar kommer i negativt fokus som VM-vært, når man har love og normer, der helt tydeligt bryder menneskerettighederne og normal lighed for loven, som vi kender det fra en demokratisk retsstat.
– For mig er det endnu et tungt argument i rækken for, at det VM aldrig burde have været givet til Qatar, og at det også siden tildelingen af værtskabet i 2010 havde været det rigtige at tage slutrunden fra Qatar, siger Troels Bager Thøgersen, der netop er hjemvendt fra en tur til VM-værtslandet.
VM’s åbningskamp spilles 20. november.

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Overvejede at sige op

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Brøndby-profil træner ikke med

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Opdagede særlig detalje under Runes operation

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

Krævet fyret efter nedslagtning

Her kan du se Maccabi Tel Aviv mod FC Midtjylland

‘Det var exceptionelt’

Bekymrende nyt fra Vejle

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

‘Det var en fejl i transfervinduet’

17-årige Karl slår rekord

AGF – FC Nordsjælland

Øv, FCM-profil er blevet syg

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

FC København henter Marek Hamsiks søn

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Frygter for dansk stjerne: ‘Varmer snart bænken’

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Godt nyt for FC Midtjylland

Rasende på Mohamed Salah

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Genistreg, Neestrup – er du vimmer, han var god!

Taylor Swift til Brøndby?

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League

Spillere til krisemøde – ‘PC’ i problemer?

Kan spille for Danmark – Palæstina udtager ham

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle

Træls skade for håndboldlandsholdskandidat

Vingegaard-chef sætter ord på Tour-ruten

Fremragende Kvistgaarden-melding

Tullberg: Det må ikke overraske os

Live: Her er Tour de France-ruten i 2026

Officielt: Forlænger med stortalent
