En voldtægt er i forvejen en kvindes værste mareridt – hvis voldtægten finder sted i Qatar, kan det ikke blive værre.
Det engelske medie The Athletic har været i kontakt med flere eksperter, der samstemmende fortæller, at kvinden meget vel kan risikere at blive den anklagede part i en voldtægtssag, selv om de naturligvis er ofrene.
Det er selvsagt meget vigtigt at notere sig for alle kvinder, der har en plan om at tage til Qatar, når VM begynder om under to måneder.
– Til store sportsbegivenheder stiger risikoen for seksulle forbrydelser betragteligt. I Qatar risikerer kvinder, som bliver udsat for et seksuelt overgreb, hvad end det bliver begået af deres forældre, en kollega, en ven eller en komplet fremmed, at blive anklaget for utroskab, fortæller Rothna Begum, der er kvinderettighedsforsker hos Human Right Watch, til The Athletic.
At det forholder sig sådan i Qatar betyder, at rigtig mange seksuelle overgreb ikke bliver anmeldt. Kvinderne ved godt, at de med al sandsynlighed alligevel har tabt på forhånd.
– Hvis personen, de anmelder, hævder, at der var tale om sex med samtykke, skal der ikke mere til for, at den forudrettede kvinde kan blive retsforfulgt for sex uden for ægteskab, fortæller Rothna Begum.
Og det er der ingen, der ønsker sig i Qatar.
En sådan forseelse kan blive straffet med alt fra fængsel til piskeslag. Utroskab er nemlig ulovligt i Qatar i henhold til den såkaldte “Zina-lov”. Den typiske straf for sex uden for ægteskab er 100 piskeslag.
The Athletic har været i kontakt med FIFA, der fastslår, at alle, som er i Qatar under VM, vil modtage den behandling, de har brug for, men forbundet svarer ikke konkret på, om det eksempelvis vil være muligt at tilgå nødprævention. Normalt er nødprævention ikke tilladt i Qatar.
I VM-værtslandet er der også strenge regler mod blandt andet indtag af alkohol, og de kilder, som The Athletic har talt med, beskriver det som usandsynligt, at disse love bliver lempet under VM.
Det er fuldstændig vanvittigt
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen har længe været én af de største kritikere af, at Qatar er blevet tildelt VM-værtskabet, og han fastslår, landets håndtering af sagesløse voldtægtsofre er med til klart og tydeligt at understrege råddenskaben.
– Athletics historie er grum læsning og endnu et argument for, at man skal tænke sig grundigt om, før man rejser til VM i Qatar. Qatar er et land, hvor der gøres stor forskel på de mennesker, der befinder sig i landet, alt efter hvad deres nationalitet er, og i dette specifikke tilfælde efter deres køn.
– Det er fuldstændig vanvittigt, at spørgsmålet om skyld, bevisbyrde og retsstilling i den grad vendes mod kvinder. Qatars lovgivning og håndhævelse af reglerne på området strider mod al lødig forskning og viden på området, der eksempelvis viser, at man ofte ikke gør den ‘modstand’ mod et overgreb, som Qatars love kræver for at frikende et kvindeligt offer.
– Det her er at forvandle ofre for grove overgreb til formodet skyldige, og ud over at det skaber usikkerhed for gæster til VM, er det et enormt problem for de mange kvindelige migrantarbejdere, der ude i virkelighedens verden allerede har en markant dårligere retsstilling end qatarske statsborgere.
– Det er en skidt sag for Qatar og FIFA, fordi det åbner yderligere en flanke, hvor omverdenen vil komme med berettiget kritik af VM-værterne og placeringen af VM i Qatar. Qatar er langt fra det eneste land i verden, der har en markant anderledes lovgivning om voldtægt og seksuelle overgreb, end vi har i Danmark og en størstedelen af de deltagende lande ved fodbold-VM, men det her er endnu et eksempel på, at et autoritært land som Qatar kommer i negativt fokus som VM-vært, når man har love og normer, der helt tydeligt bryder menneskerettighederne og normal lighed for loven, som vi kender det fra en demokratisk retsstat.
– For mig er det endnu et tungt argument i rækken for, at det VM aldrig burde have været givet til Qatar, og at det også siden tildelingen af værtskabet i 2010 havde været det rigtige at tage slutrunden fra Qatar, siger Troels Bager Thøgersen, der netop er hjemvendt fra en tur til VM-værtslandet.
VM’s åbningskamp spilles 20. november.
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
En kæmpe sejr
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
MEDIE
I dialog med Brøndby
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
Jubler over dansker: Dette er bare starten
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
EKSKLUSIVT
