Man ser sjældent, at en landstræner bliver decideret tosset, når han ser sit hold score et mål ved en VM-slutrunde, men det var, hvad der skete, da Australien scorede til 1-0 mod Tunesien.
Her viste TV-billederne nogle fuldstændig forrygende billeder af den australske landstræner, Graham Arnold.
Først jublede han enormt over scoringen med knyttede næver op mod himlen, efter at Mitchell Duke havde bragt Australien foran. Her løb samtlige af Australiens markspillere op til Duke for at fejre det, der endte med at blive sejrsmålet.
Da Arnold så, at FC København-målmand Mathew Ryan ikke var med oppe og fejre scoringen, så blev hans forløsende jubel erstattet af decideret raseri. Det skriver Fox Sports.
TV-billederne viste, at Arnold pegede og skreg efter Australien-kaptajnen, som ifølge ham skulle "lette røven" og spæne op i den anden ende af banen for at fejre målet med sine holdkammerater.
Om det var for at illustrere sammenhold, eller om det bare var et eksempel på, hvor passioneret Arnold er, vides ikke. Til gengæld spurtede Ryan ud til sin rasende landstræner, hvor han fik nogle instruktioner, inden han blev sendt afsted mod sine jublende holdkammerater med ordet "go" efterfulgt af en pegefinger.
Der er ingen tvivl om, at landstræner Arnolds passionerede væremåde på sidelinjen også kommer til udtryk på onsdag, når Australien kan kvalificere sig til ottendedelsfinalen, når de møder Danmark.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
AGF køber dansk profil
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
HELT VILDT