Man ser sjældent, at en landstræner bliver decideret tosset, når han ser sit hold score et mål ved en VM-slutrunde, men det var, hvad der skete, da Australien scorede til 1-0 mod Tunesien.
Her viste TV-billederne nogle fuldstændig forrygende billeder af den australske landstræner, Graham Arnold.
Først jublede han enormt over scoringen med knyttede næver op mod himlen, efter at Mitchell Duke havde bragt Australien foran. Her løb samtlige af Australiens markspillere op til Duke for at fejre det, der endte med at blive sejrsmålet.
Da Arnold så, at FC København-målmand Mathew Ryan ikke var med oppe og fejre scoringen, så blev hans forløsende jubel erstattet af decideret raseri. Det skriver Fox Sports.
TV-billederne viste, at Arnold pegede og skreg efter Australien-kaptajnen, som ifølge ham skulle "lette røven" og spæne op i den anden ende af banen for at fejre målet med sine holdkammerater.
Om det var for at illustrere sammenhold, eller om det bare var et eksempel på, hvor passioneret Arnold er, vides ikke. Til gengæld spurtede Ryan ud til sin rasende landstræner, hvor han fik nogle instruktioner, inden han blev sendt afsted mod sine jublende holdkammerater med ordet "go" efterfulgt af en pegefinger.
Der er ingen tvivl om, at landstræner Arnolds passionerede væremåde på sidelinjen også kommer til udtryk på onsdag, når Australien kan kvalificere sig til ottendedelsfinalen, når de møder Danmark.
LIVE
LIVE: ‘Det var tortur!’
‘Hekstisk start’ under FC København-ejerskab
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Snart kan det give rødt kort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Brian Riemer peger på tre årsager
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE