Man ser sjældent, at en landstræner bliver decideret tosset, når han ser sit hold score et mål ved en VM-slutrunde, men det var, hvad der skete, da Australien scorede til 1-0 mod Tunesien.
Her viste TV-billederne nogle fuldstændig forrygende billeder af den australske landstræner, Graham Arnold.
Først jublede han enormt over scoringen med knyttede næver op mod himlen, efter at Mitchell Duke havde bragt Australien foran. Her løb samtlige af Australiens markspillere op til Duke for at fejre det, der endte med at blive sejrsmålet.
Da Arnold så, at FC København-målmand Mathew Ryan ikke var med oppe og fejre scoringen, så blev hans forløsende jubel erstattet af decideret raseri. Det skriver Fox Sports.
TV-billederne viste, at Arnold pegede og skreg efter Australien-kaptajnen, som ifølge ham skulle "lette røven" og spæne op i den anden ende af banen for at fejre målet med sine holdkammerater.
Om det var for at illustrere sammenhold, eller om det bare var et eksempel på, hvor passioneret Arnold er, vides ikke. Til gengæld spurtede Ryan ud til sin rasende landstræner, hvor han fik nogle instruktioner, inden han blev sendt afsted mod sine jublende holdkammerater med ordet "go" efterfulgt af en pegefinger.
Der er ingen tvivl om, at landstræner Arnolds passionerede væremåde på sidelinjen også kommer til udtryk på onsdag, når Australien kan kvalificere sig til ottendedelsfinalen, når de møder Danmark.
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Supercomputer: Her er VM-finalen
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
OPTAKT
Norge – Frankrig
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Uruguay – Spanien