Man ser sjældent, at en landstræner bliver decideret tosset, når han ser sit hold score et mål ved en VM-slutrunde, men det var, hvad der skete, da Australien scorede til 1-0 mod Tunesien.
Her viste TV-billederne nogle fuldstændig forrygende billeder af den australske landstræner, Graham Arnold.
Først jublede han enormt over scoringen med knyttede næver op mod himlen, efter at Mitchell Duke havde bragt Australien foran. Her løb samtlige af Australiens markspillere op til Duke for at fejre det, der endte med at blive sejrsmålet.
Da Arnold så, at FC København-målmand Mathew Ryan ikke var med oppe og fejre scoringen, så blev hans forløsende jubel erstattet af decideret raseri. Det skriver Fox Sports.
TV-billederne viste, at Arnold pegede og skreg efter Australien-kaptajnen, som ifølge ham skulle "lette røven" og spæne op i den anden ende af banen for at fejre målet med sine holdkammerater.
Om det var for at illustrere sammenhold, eller om det bare var et eksempel på, hvor passioneret Arnold er, vides ikke. Til gengæld spurtede Ryan ud til sin rasende landstræner, hvor han fik nogle instruktioner, inden han blev sendt afsted mod sine jublende holdkammerater med ordet "go" efterfulgt af en pegefinger.
Der er ingen tvivl om, at landstræner Arnolds passionerede væremåde på sidelinjen også kommer til udtryk på onsdag, når Australien kan kvalificere sig til ottendedelsfinalen, når de møder Danmark.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Rundens Hold i Superligaen – 28. runde
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
AVIS