Landstræner raser mod Klinsmann: Træk dig fra FIFA

Irans landstræner er bestemt ikke imponeret over tyskerens kommentarer efter Irans sejr over Wales.



Irans landstræner Carlos Queiroz og den tyske legende Jürgen Klinsmann er bestemt ikke perlevenner i øjeblikket. 

Jürgen Klinsmann var nemlig særdeles kritisk over Irans måde at agere på under fredagens 2-0-sejr over Wales i studiet hos BBC, og det har nu fået Carlos Queiroz op i det helt røde felt. 

Han peger på, at Klinsmann skal trække sig fra sin rolle i FIFA, hvor han har en plads i forbundets tekniske gruppe. Det gør han i en række opslag fra sin private Twitter-profil. Det skyldes Klinsmanns bemærkninger efter Irans sejr, hvor han mente, at de påvirkede kampens dommere, og at det skyldes deres kultur. 

– Det er ikke tilfældigheder – det er med fuldt overlæg. Det er en del af deres kultur, og hvordan de spiller. De fik kørt dommeren rundt helt perfekt. Bænken hopper op og påvirker linjedommeren og fjerdedommeren. De er konstant i dit øre og i dit ansigt.

– Det er deres kultur. De får dig til at miste dit fokus og koncentration, hvilket er meget vigtigt for dig, sagde Klinsmann i BBC-studiet efter kampen. 

Dette kunne Queiroz ikke ignorere. 

– Uanset hvor meget jeg respekterer, hvad du gjorde på banen, er disse bemærkninger om den iranske kultur, det iranske landshold og mine spillere en skændsel for fodbold, skriver han blandt andet. 

Herefter inviterer han Klinsmann til den iranske landsholdslejr som gæst for at socialisere med spillerne – der er dog et men;

– Vi følger med stor opmærksomhed, hvad FIFAs beslutning bliver i forhold til din position som medlem af VM i Qatars ’technical study group’. For vi forventer selvfølgelig, at du trækker dig fra den post, inden du besøger vores lejr, skriver han. 

Hele Queiroz’ samling af beskeder kan ses herunder – klik blot på tweetet:







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Brøndby tæt på Superliga-profil

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Kæmpebud på 16-årig

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Paraguay – Frankrig

Canada – Marokko

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

FCK jagter Jacob Bruun Larsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening