Landstræner raser mod Klinsmann: Træk dig fra FIFA

Irans landstræner er bestemt ikke imponeret over tyskerens kommentarer efter Irans sejr over Wales.



Irans landstræner Carlos Queiroz og den tyske legende Jürgen Klinsmann er bestemt ikke perlevenner i øjeblikket. 

Jürgen Klinsmann var nemlig særdeles kritisk over Irans måde at agere på under fredagens 2-0-sejr over Wales i studiet hos BBC, og det har nu fået Carlos Queiroz op i det helt røde felt. 

Han peger på, at Klinsmann skal trække sig fra sin rolle i FIFA, hvor han har en plads i forbundets tekniske gruppe. Det gør han i en række opslag fra sin private Twitter-profil. Det skyldes Klinsmanns bemærkninger efter Irans sejr, hvor han mente, at de påvirkede kampens dommere, og at det skyldes deres kultur. 

– Det er ikke tilfældigheder – det er med fuldt overlæg. Det er en del af deres kultur, og hvordan de spiller. De fik kørt dommeren rundt helt perfekt. Bænken hopper op og påvirker linjedommeren og fjerdedommeren. De er konstant i dit øre og i dit ansigt.

– Det er deres kultur. De får dig til at miste dit fokus og koncentration, hvilket er meget vigtigt for dig, sagde Klinsmann i BBC-studiet efter kampen. 

Dette kunne Queiroz ikke ignorere. 

– Uanset hvor meget jeg respekterer, hvad du gjorde på banen, er disse bemærkninger om den iranske kultur, det iranske landshold og mine spillere en skændsel for fodbold, skriver han blandt andet. 

Herefter inviterer han Klinsmann til den iranske landsholdslejr som gæst for at socialisere med spillerne – der er dog et men;

– Vi følger med stor opmærksomhed, hvad FIFAs beslutning bliver i forhold til din position som medlem af VM i Qatars ’technical study group’. For vi forventer selvfølgelig, at du trækker dig fra den post, inden du besøger vores lejr, skriver han. 

Hele Queiroz’ samling af beskeder kan ses herunder – klik blot på tweetet:





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Positive forhandlinger med Nartey



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC København – OB

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!