Irans landstræner Carlos Queiroz og den tyske legende Jürgen Klinsmann er bestemt ikke perlevenner i øjeblikket.
Jürgen Klinsmann var nemlig særdeles kritisk over Irans måde at agere på under fredagens 2-0-sejr over Wales i studiet hos BBC, og det har nu fået Carlos Queiroz op i det helt røde felt.
Han peger på, at Klinsmann skal trække sig fra sin rolle i FIFA, hvor han har en plads i forbundets tekniske gruppe. Det gør han i en række opslag fra sin private Twitter-profil. Det skyldes Klinsmanns bemærkninger efter Irans sejr, hvor han mente, at de påvirkede kampens dommere, og at det skyldes deres kultur.
– Det er ikke tilfældigheder – det er med fuldt overlæg. Det er en del af deres kultur, og hvordan de spiller. De fik kørt dommeren rundt helt perfekt. Bænken hopper op og påvirker linjedommeren og fjerdedommeren. De er konstant i dit øre og i dit ansigt.
– Det er deres kultur. De får dig til at miste dit fokus og koncentration, hvilket er meget vigtigt for dig, sagde Klinsmann i BBC-studiet efter kampen.
Dette kunne Queiroz ikke ignorere.
– Uanset hvor meget jeg respekterer, hvad du gjorde på banen, er disse bemærkninger om den iranske kultur, det iranske landshold og mine spillere en skændsel for fodbold, skriver han blandt andet.
Herefter inviterer han Klinsmann til den iranske landsholdslejr som gæst for at socialisere med spillerne – der er dog et men;
– Vi følger med stor opmærksomhed, hvad FIFAs beslutning bliver i forhold til din position som medlem af VM i Qatars ’technical study group’. For vi forventer selvfølgelig, at du trækker dig fra den post, inden du besøger vores lejr, skriver han.
Hele Queiroz’ samling af beskeder kan ses herunder – klik blot på tweetet:
At the same time, we just want to follow with full attention what will be the decision of FIFA regarding your position as a member of Qatar 2022 Technical Study Group. Because, obviously, we expect you to resign before you visit our camp.
— Carlos Queiroz (@Carlos_Queiroz) November 26, 2022
Carlos
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
