Irans landstræner Carlos Queiroz og den tyske legende Jürgen Klinsmann er bestemt ikke perlevenner i øjeblikket.
Jürgen Klinsmann var nemlig særdeles kritisk over Irans måde at agere på under fredagens 2-0-sejr over Wales i studiet hos BBC, og det har nu fået Carlos Queiroz op i det helt røde felt.
Han peger på, at Klinsmann skal trække sig fra sin rolle i FIFA, hvor han har en plads i forbundets tekniske gruppe. Det gør han i en række opslag fra sin private Twitter-profil. Det skyldes Klinsmanns bemærkninger efter Irans sejr, hvor han mente, at de påvirkede kampens dommere, og at det skyldes deres kultur.
– Det er ikke tilfældigheder – det er med fuldt overlæg. Det er en del af deres kultur, og hvordan de spiller. De fik kørt dommeren rundt helt perfekt. Bænken hopper op og påvirker linjedommeren og fjerdedommeren. De er konstant i dit øre og i dit ansigt.
– Det er deres kultur. De får dig til at miste dit fokus og koncentration, hvilket er meget vigtigt for dig, sagde Klinsmann i BBC-studiet efter kampen.
Dette kunne Queiroz ikke ignorere.
– Uanset hvor meget jeg respekterer, hvad du gjorde på banen, er disse bemærkninger om den iranske kultur, det iranske landshold og mine spillere en skændsel for fodbold, skriver han blandt andet.
Herefter inviterer han Klinsmann til den iranske landsholdslejr som gæst for at socialisere med spillerne – der er dog et men;
– Vi følger med stor opmærksomhed, hvad FIFAs beslutning bliver i forhold til din position som medlem af VM i Qatars ’technical study group’. For vi forventer selvfølgelig, at du trækker dig fra den post, inden du besøger vores lejr, skriver han.
Hele Queiroz’ samling af beskeder kan ses herunder – klik blot på tweetet:
At the same time, we just want to follow with full attention what will be the decision of FIFA regarding your position as a member of Qatar 2022 Technical Study Group. Because, obviously, we expect you to resign before you visit our camp.
— Carlos Queiroz (@Carlos_Queiroz) November 26, 2022
Carlos
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
Millionregn over ‘PC’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
El Clásico kan afgøre det hele
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
