Legende om Beckham: Har begået en stor, stor fejl

David Beckham får nu hård kritik af sin tidligere holdkammerat, der ikke forstår, hvorfor den tidligere engelske landsholdskaptajn er ambassadør for VM i Qatar.



Brian Laudrup kom for nyligt i modvind efter en Dubai-reklame herhjemme, men den danske landsholdslegende er langt fra den eneste fodboldstjerne, der har kastet sig ud i en kontroversiel ambassadørrolle i de senere år.

Den tidligere engelske landsholdskaptajn David Beckham er således officiel ambassadør for VM i Qatar, og det er en beslutning, som en af englænderens tidligere holdkammerater i Manchester United slet ikke forstår. 

I et interview med The Athletic er Eric Cantona således blevet spurgt, om han selv kunne finde på at promovere VM i Qatar, og her var franskmanden ret klar i spyttet.

– Jeg ville aldrig at gøre det. Jeg ville gøre det modsatte. Det begyndte jeg at sige i januar 2022. Måske var jeg den første. Men jeg kan frit gøre det. Og en tidligere spiller, der bliver betalt for at gøre sådan noget… måske ved de ikke, hvad er der sket dernede [i Qatar, red.]. Hvis de ved det, så synes jeg, at de er galt på den. Så vil jeg sige, at de har begået en stor fejl. En stor, stor fejl, lyder det således fra Eric Cantona i interviewet. 

Den engelske avis Daily Mail skrev sidste år, at David Beckham bliver betalt over 10 millioner pund for at være ambassadør for VM i Qatar. Det svarer til 83 millioner kroner. 





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Manchester United – Liverpool

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Tottenham jagter choktransfer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Martin Jørgensen lander nyt job

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Delaney afslører dialog

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Horsens kommer tættere på oprykning