Legende om Beckham: Har begået en stor, stor fejl

David Beckham får nu hård kritik af sin tidligere holdkammerat, der ikke forstår, hvorfor den tidligere engelske landsholdskaptajn er ambassadør for VM i Qatar.



Brian Laudrup kom for nyligt i modvind efter en Dubai-reklame herhjemme, men den danske landsholdslegende er langt fra den eneste fodboldstjerne, der har kastet sig ud i en kontroversiel ambassadørrolle i de senere år.

Den tidligere engelske landsholdskaptajn David Beckham er således officiel ambassadør for VM i Qatar, og det er en beslutning, som en af englænderens tidligere holdkammerater i Manchester United slet ikke forstår. 

I et interview med The Athletic er Eric Cantona således blevet spurgt, om han selv kunne finde på at promovere VM i Qatar, og her var franskmanden ret klar i spyttet.

– Jeg ville aldrig at gøre det. Jeg ville gøre det modsatte. Det begyndte jeg at sige i januar 2022. Måske var jeg den første. Men jeg kan frit gøre det. Og en tidligere spiller, der bliver betalt for at gøre sådan noget… måske ved de ikke, hvad er der sket dernede [i Qatar, red.]. Hvis de ved det, så synes jeg, at de er galt på den. Så vil jeg sige, at de har begået en stor fejl. En stor, stor fejl, lyder det således fra Eric Cantona i interviewet. 

Den engelske avis Daily Mail skrev sidste år, at David Beckham bliver betalt over 10 millioner pund for at være ambassadør for VM i Qatar. Det svarer til 83 millioner kroner. 





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Emre Mor færdig

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Melder Lindstrøm helt færdig

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Det ser sort ud for B.93

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Martin Jørgensen lander nyt job

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort