Legende slagter tysk stjerne: Meget alvorligt

Bastian Schweinsteiger var efter Tysklands choknederlag til Japan nærmest rasende over Niklas Süles forsvarsspil i forbindelse med japanernes første scoring.



Tyskland fik onsdag en skrækkelig start på VM i Qatar, og efter 2-1-nederlaget til Japan har Hansi Flicks mandskab selvsagt fået hård kritik i hjemlandet. 

Blandt dem, der bestemt ikke er imponeret, er den tidligere tyske verdensmester Bastian Schweinsteiger, der i særdeleshed er utilfreds med Niklas Süles præstation i det tyske forsvar, særligt i forbindelse med Japans første scoring.  

– Niklas Süle er forsvarsspiller. Hvis en modspiller løber imod dig, én mod én, så lader du ham ikke trække ind i banen. Man lukker banen indad og tvinger dem derud, hvor det er mindre farligt. I det her tilfælde giver han modstanderen muligheden for at trække ind i banen og lægge afleveringen, lyder det således, ifølge Bild, fra Schweinsteiger. 

– Det bryder jeg mig ikke om. Det er ikke godt. Det er meget, meget dårligt. Okay, bolden bliver rettet af til Doan (som udlignede til 1-1, red.), men jeg brød mig ikke om det, der skete i opspillet til målet. Det er ikke godt nok fra en forsvarsspiller som Süle. Det er en klassisk og meget alvorlig defensiv fejl. 

Efter nederlaget til Japan har Tyskland kniven for struben inden søndagens brag mod Spanien, som onsdag indledte VM-slutrunden med en 7-0-sejr over Costa Rica. 







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Bombe på vej i Real Madrid?

Arsenal skal til Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kalder tronskifte i Danmark

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Supercomputer: De vinder Superligaen 

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Så du det? Wass i helt vild aktion