Legende slagter tysk stjerne: Meget alvorligt

Bastian Schweinsteiger var efter Tysklands choknederlag til Japan nærmest rasende over Niklas Süles forsvarsspil i forbindelse med japanernes første scoring.



Tyskland fik onsdag en skrækkelig start på VM i Qatar, og efter 2-1-nederlaget til Japan har Hansi Flicks mandskab selvsagt fået hård kritik i hjemlandet. 

Blandt dem, der bestemt ikke er imponeret, er den tidligere tyske verdensmester Bastian Schweinsteiger, der i særdeleshed er utilfreds med Niklas Süles præstation i det tyske forsvar, særligt i forbindelse med Japans første scoring.  

– Niklas Süle er forsvarsspiller. Hvis en modspiller løber imod dig, én mod én, så lader du ham ikke trække ind i banen. Man lukker banen indad og tvinger dem derud, hvor det er mindre farligt. I det her tilfælde giver han modstanderen muligheden for at trække ind i banen og lægge afleveringen, lyder det således, ifølge Bild, fra Schweinsteiger. 

– Det bryder jeg mig ikke om. Det er ikke godt. Det er meget, meget dårligt. Okay, bolden bliver rettet af til Doan (som udlignede til 1-1, red.), men jeg brød mig ikke om det, der skete i opspillet til målet. Det er ikke godt nok fra en forsvarsspiller som Süle. Det er en klassisk og meget alvorlig defensiv fejl. 

Efter nederlaget til Japan har Tyskland kniven for struben inden søndagens brag mod Spanien, som onsdag indledte VM-slutrunden med en 7-0-sejr over Costa Rica. 






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent

Riemer lover: De får debut



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Uventet skifte?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Fatter intet af Brøndby-bombe

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Vender tilbage til skærmen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM