Træerne vokser ikke ind i himlen for Saudi-Arabiens VM-mandskab.
Efter den sensationelle 2-1-sejr over Argentina kom holdet ned på jorden igen, da det tabte 0-2 til Polen i gruppe C efter en livlig og underholdende kamp.
Saudi-Arabien var ellers fint spillende og havde rigeligt med chancer til at komme på tavlen. Men Polens keeper, Wojciech Szczesny, strålede med blandt andet en dobbeltredning i forbindelse med et straffespark.
Profilerne Piotr Zielinski og Robert Lewandowski scorede begge i et opgør, hvor polakkerne også sagtens kunne have scoret flere mål.
Med sejren har Polen nu fire point i toppen af gruppe C. Saudi-Arabien har tre point, mens Mexico og Argentina, der mødes senere lørdag, har henholdsvis et og nul point.
Saudi-Arabien var bedst spillende i indledningen, hvor man ud over et meget nærgående langskud fik fremprovokeret tre tidlige advarsler til Polen. Siden blev det mere jævnt, og i første halvlegs slutminutter kom dramaet.
Et flot udført angreb startede hos keeper Wojciech Szczesny og endte med, at Lewandowski akkurat holdt bolden inde på baglinjen og lagde den til rette for Piotr Zielinski, der huggede Polen på 1-0.
Kort efter gav dommer Wilton Sampaio mulighed for en hurtig udligning, da han efter en tur ved VAR-skærmen mente, at Krystian Bieliks berøring på Saleh Al-Shehri var nok til et straffespark.
Det var Polen uenig i, og derfor var jublen også markant, da Szczesny dykkede ned og parerede Salem Al-Dawsaris forsøg og på riposten overgik præstationen med en utrolig refleksredning med fingerspidserne.
Anden halvleg var generelt meget livlig. Saudi-Arabien pressede på, og efter 55 minutter forhindrede kun en stor fodparade fra Szczesny uheldige Al-Dawsari i at bringe balance i regnskabet.
Både Arek Milik og Lewandowski ramte siden træværket for Polen, og Abdulelah Al-Malki headede i den anden ende snert forbi, inden kampens anden scoring omsider kom efter 82 minutter.
En stor saudiarabisk fejl forærede Lewandowski en åben mulighed, og så scorede den polske målmaskine karrierens første mål ved en VM-slutrunde.
Barcelona-veteranen brændte siden en stor mulighed, men kan trods alt glæde sig over både sit mål og tre point til holdet.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
Hvem holder partilederne med i fodbold?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Klar tale: Han bør fyres nu
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Alexander Lind blæst bagover
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Det har hjemsøgt Højbjerg
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
I chok over Steve Cooper-historie
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
NYHEDER