Træerne vokser ikke ind i himlen for Saudi-Arabiens VM-mandskab.
Efter den sensationelle 2-1-sejr over Argentina kom holdet ned på jorden igen, da det tabte 0-2 til Polen i gruppe C efter en livlig og underholdende kamp.
Saudi-Arabien var ellers fint spillende og havde rigeligt med chancer til at komme på tavlen. Men Polens keeper, Wojciech Szczesny, strålede med blandt andet en dobbeltredning i forbindelse med et straffespark.
Profilerne Piotr Zielinski og Robert Lewandowski scorede begge i et opgør, hvor polakkerne også sagtens kunne have scoret flere mål.
Med sejren har Polen nu fire point i toppen af gruppe C. Saudi-Arabien har tre point, mens Mexico og Argentina, der mødes senere lørdag, har henholdsvis et og nul point.
Saudi-Arabien var bedst spillende i indledningen, hvor man ud over et meget nærgående langskud fik fremprovokeret tre tidlige advarsler til Polen. Siden blev det mere jævnt, og i første halvlegs slutminutter kom dramaet.
Et flot udført angreb startede hos keeper Wojciech Szczesny og endte med, at Lewandowski akkurat holdt bolden inde på baglinjen og lagde den til rette for Piotr Zielinski, der huggede Polen på 1-0.
Kort efter gav dommer Wilton Sampaio mulighed for en hurtig udligning, da han efter en tur ved VAR-skærmen mente, at Krystian Bieliks berøring på Saleh Al-Shehri var nok til et straffespark.
Det var Polen uenig i, og derfor var jublen også markant, da Szczesny dykkede ned og parerede Salem Al-Dawsaris forsøg og på riposten overgik præstationen med en utrolig refleksredning med fingerspidserne.
Anden halvleg var generelt meget livlig. Saudi-Arabien pressede på, og efter 55 minutter forhindrede kun en stor fodparade fra Szczesny uheldige Al-Dawsari i at bringe balance i regnskabet.
Både Arek Milik og Lewandowski ramte siden træværket for Polen, og Abdulelah Al-Malki headede i den anden ende snert forbi, inden kampens anden scoring omsider kom efter 82 minutter.
En stor saudiarabisk fejl forærede Lewandowski en åben mulighed, og så scorede den polske målmaskine karrierens første mål ved en VM-slutrunde.
Barcelona-veteranen brændte siden en stor mulighed, men kan trods alt glæde sig over både sit mål og tre point til holdet.
/ritzau/
TOPNYHED
Pilen peger i den helt forkerte retning for ham
TOPNYHED
Nu kan han spille for FC København
MEDIE
Medier fælder dom over Dorgu
TOPNYHED
Målkongen Biereth på vild liste
LIGE NU
Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show
TOPNYHED
Falske Brøndby-rygter i omløb
NYHEDER
Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold
TOPNYHED
Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
LIGE NU
Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset
MEDIE
Victor Froholdt på “urørlig” liste
Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’
INTERVIEW
Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst
TOPNYHED
Stor hæder til Suzuki
TOPNYHED
Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub
TRANSFER
Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse
MEDIE
Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
INTERVIEW
Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’
Trist melding om Emil Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø
TOPNYHED
Fansene kræver tidligere FCK’er på banen
Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TOPNYHED
Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads
TOPNYHED
‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel
Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’
Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF!
MEDIE
Disse storklubber vil købe Denis Vavro
NYHEDER
Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
NYHEDER
Filip Jørgensen med nøglerolle mod City
NYHEDER
Ny stor skuffelse for Thomas Frank
NYHEDER
Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp
NYHEDER
FCK starter op uden tre spillere
TRANSFER
Opfordrer dansk profil til skifte: ‘FCK er oplagt’
NYHEDER
Frank spår bedre tider for enden af skidt periode
NYHEDER
Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool
NYHEDER
Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds
Barcelona sejrer i lokalopgør
DAGENS SPILFORSLAG
Baskere basker afmægtige asturianere
TOPNYHED
Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky
NYHEDER
Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr
NYHEDER
Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton
MEDIE
1. div-profil tæt på millionskifte til Italien
Aston Villa sejrer og fastholder topplacering
Celtics krise forværres
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges
MEDIE