Lewandowski endelig på VM-tavlen i polsk sejr

Saudi-Arabien misbrugte et straffespark og tabte efter sin sensationssejr over Argentina 0-2 til Polen.



Træerne vokser ikke ind i himlen for Saudi-Arabiens VM-mandskab.

Efter den sensationelle 2-1-sejr over Argentina kom holdet ned på jorden igen, da det tabte 0-2 til Polen i gruppe C efter en livlig og underholdende kamp.

Saudi-Arabien var ellers fint spillende og havde rigeligt med chancer til at komme på tavlen. Men Polens keeper, Wojciech Szczesny, strålede med blandt andet en dobbeltredning i forbindelse med et straffespark.

Profilerne Piotr Zielinski og Robert Lewandowski scorede begge i et opgør, hvor polakkerne også sagtens kunne have scoret flere mål.

Med sejren har Polen nu fire point i toppen af gruppe C. Saudi-Arabien har tre point, mens Mexico og Argentina, der mødes senere lørdag, har henholdsvis et og nul point.

Saudi-Arabien var bedst spillende i indledningen, hvor man ud over et meget nærgående langskud fik fremprovokeret tre tidlige advarsler til Polen. Siden blev det mere jævnt, og i første halvlegs slutminutter kom dramaet.

Et flot udført angreb startede hos keeper Wojciech Szczesny og endte med, at Lewandowski akkurat holdt bolden inde på baglinjen og lagde den til rette for Piotr Zielinski, der huggede Polen på 1-0.

Kort efter gav dommer Wilton Sampaio mulighed for en hurtig udligning, da han efter en tur ved VAR-skærmen mente, at Krystian Bieliks berøring på Saleh Al-Shehri var nok til et straffespark.

Det var Polen uenig i, og derfor var jublen også markant, da Szczesny dykkede ned og parerede Salem Al-Dawsaris forsøg og på riposten overgik præstationen med en utrolig refleksredning med fingerspidserne.

Anden halvleg var generelt meget livlig. Saudi-Arabien pressede på, og efter 55 minutter forhindrede kun en stor fodparade fra Szczesny uheldige Al-Dawsari i at bringe balance i regnskabet.

Både Arek Milik og Lewandowski ramte siden træværket for Polen, og Abdulelah Al-Malki headede i den anden ende snert forbi, inden kampens anden scoring omsider kom efter 82 minutter.
En stor saudiarabisk fejl forærede Lewandowski en åben mulighed, og så scorede den polske målmaskine karrierens første mål ved en VM-slutrunde.
Barcelona-veteranen brændte siden en stor mulighed, men kan trods alt glæde sig over både sit mål og tre point til holdet.
/ritzau/





Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen



LIVE

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Bayern raser mod Donnarumma

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Trist Mikael Uhre-besked



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Påpeger Conrad Harders problem

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Dansker færdig i Galatasaray

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

FC Barcelona-stjerner i chok

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte



Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Kreativ transfer-løsning?

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Megatransfer på vej?

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt



Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Femkløver vil væk fra Manchester United

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby



Her fejler de fatalt på transfermarkedet

– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?