Lewandowski endelig på VM-tavlen i polsk sejr

Saudi-Arabien misbrugte et straffespark og tabte efter sin sensationssejr over Argentina 0-2 til Polen.



Træerne vokser ikke ind i himlen for Saudi-Arabiens VM-mandskab.

Efter den sensationelle 2-1-sejr over Argentina kom holdet ned på jorden igen, da det tabte 0-2 til Polen i gruppe C efter en livlig og underholdende kamp.

Saudi-Arabien var ellers fint spillende og havde rigeligt med chancer til at komme på tavlen. Men Polens keeper, Wojciech Szczesny, strålede med blandt andet en dobbeltredning i forbindelse med et straffespark.

Profilerne Piotr Zielinski og Robert Lewandowski scorede begge i et opgør, hvor polakkerne også sagtens kunne have scoret flere mål.

Med sejren har Polen nu fire point i toppen af gruppe C. Saudi-Arabien har tre point, mens Mexico og Argentina, der mødes senere lørdag, har henholdsvis et og nul point.

Saudi-Arabien var bedst spillende i indledningen, hvor man ud over et meget nærgående langskud fik fremprovokeret tre tidlige advarsler til Polen. Siden blev det mere jævnt, og i første halvlegs slutminutter kom dramaet.

Et flot udført angreb startede hos keeper Wojciech Szczesny og endte med, at Lewandowski akkurat holdt bolden inde på baglinjen og lagde den til rette for Piotr Zielinski, der huggede Polen på 1-0.

Kort efter gav dommer Wilton Sampaio mulighed for en hurtig udligning, da han efter en tur ved VAR-skærmen mente, at Krystian Bieliks berøring på Saleh Al-Shehri var nok til et straffespark.

Det var Polen uenig i, og derfor var jublen også markant, da Szczesny dykkede ned og parerede Salem Al-Dawsaris forsøg og på riposten overgik præstationen med en utrolig refleksredning med fingerspidserne.

Anden halvleg var generelt meget livlig. Saudi-Arabien pressede på, og efter 55 minutter forhindrede kun en stor fodparade fra Szczesny uheldige Al-Dawsari i at bringe balance i regnskabet.

Både Arek Milik og Lewandowski ramte siden træværket for Polen, og Abdulelah Al-Malki headede i den anden ende snert forbi, inden kampens anden scoring omsider kom efter 82 minutter.
En stor saudiarabisk fejl forærede Lewandowski en åben mulighed, og så scorede den polske målmaskine karrierens første mål ved en VM-slutrunde.
Barcelona-veteranen brændte siden en stor mulighed, men kan trods alt glæde sig over både sit mål og tre point til holdet.
/ritzau/





Efter DBU-kritik: Må Riemer udtage Bundgaard?




LIVE

TransferLIVE: Højlund er meget tæt på skifte

Vild forudsigelse: ‘Jeg tror, der kommer en bombe’

Her er Pione Sistos løn

Jens Jønsson på vej væk? 

Åben for skifte – Tonni Adamsen vil ikke forlænge

Transferbombe: ‘Han ville hellere til FCK’

Afsløring: Lukas Lerager tilbudt flere kontrakter

Skriver historie: Vanvittig start af Nathan Trott



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Fanget på video – Superliga-stjerne til lægetjek

Basel henter svensk stjernetalent inden FCK-brag

Superliga-klub tæt på Premier League-målmand

Her er Brian Riemers landsholdstrup



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Nyt efterspil – kræver kompensation fra Brøndby

Afsløring: OB meget tæt på Ismahila Ouédraogo

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Klokkeklar Højlund-besked

Fik sms: ‘Jeg har aldrig set noget lignende’



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Så fik han hul på bylden

Rundens Hold i Superligaen – 6. runde

Kæmpe millionbud på Mads Bidstrup

Superliga-bombe: ‘Et klogt skifte’

FC København har taget kontakt

Afsløring: Historisk bombe – Billing ny FCM-profil

Afsløring: Tjener kassen – derfor skal Billing væk

Ny Superliga-stjerne? Han er i en klasse for sig!

Det var helt sygt! Brøndby røg ned i et hul

En fuldstændig vanvittig skovtur på kunstgræs

Er det Christian Eriksens næste klub?

Følger varm dansk bomber



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Brøndby-træner: ‘Jacob Neestrup har en pointe’

Afsløring: FC Nordsjælland forhøjer bud på Norheim

Derfor er Eriksen ikke udtaget

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Dansk toptræners søn i triumf mod FCK og storhold

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Stor overraskelse: Eriksen sat af!

Brøndby må undvære skadet profil

Viborg taber igen – FCN er væk fra sidstepladsen

‘Tæt på at være det største dilemma, jeg har haft’

Landstrænerens kanin: Han er en ‘late bloomer’

Franskmand banker Vingegaard og Pedersen

Minus i PS&E – fastholder forventningerne

FC Nordsjælland stopper blødningen

Roser Yuito Suzuki – trods kæmpe brøler 

Meget, meget store forventninger til FCN-juvel

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Mathias Veltz

Fremhæver Brøndby-trio

‘Et kæmpe plus for Superligaen’

Lurer på dansk angrebskomet

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget