Træerne vokser ikke ind i himlen for Saudi-Arabiens VM-mandskab.
Efter den sensationelle 2-1-sejr over Argentina kom holdet ned på jorden igen, da det tabte 0-2 til Polen i gruppe C efter en livlig og underholdende kamp.
Saudi-Arabien var ellers fint spillende og havde rigeligt med chancer til at komme på tavlen. Men Polens keeper, Wojciech Szczesny, strålede med blandt andet en dobbeltredning i forbindelse med et straffespark.
Profilerne Piotr Zielinski og Robert Lewandowski scorede begge i et opgør, hvor polakkerne også sagtens kunne have scoret flere mål.
Med sejren har Polen nu fire point i toppen af gruppe C. Saudi-Arabien har tre point, mens Mexico og Argentina, der mødes senere lørdag, har henholdsvis et og nul point.
Saudi-Arabien var bedst spillende i indledningen, hvor man ud over et meget nærgående langskud fik fremprovokeret tre tidlige advarsler til Polen. Siden blev det mere jævnt, og i første halvlegs slutminutter kom dramaet.
Et flot udført angreb startede hos keeper Wojciech Szczesny og endte med, at Lewandowski akkurat holdt bolden inde på baglinjen og lagde den til rette for Piotr Zielinski, der huggede Polen på 1-0.
Kort efter gav dommer Wilton Sampaio mulighed for en hurtig udligning, da han efter en tur ved VAR-skærmen mente, at Krystian Bieliks berøring på Saleh Al-Shehri var nok til et straffespark.
Det var Polen uenig i, og derfor var jublen også markant, da Szczesny dykkede ned og parerede Salem Al-Dawsaris forsøg og på riposten overgik præstationen med en utrolig refleksredning med fingerspidserne.
Anden halvleg var generelt meget livlig. Saudi-Arabien pressede på, og efter 55 minutter forhindrede kun en stor fodparade fra Szczesny uheldige Al-Dawsari i at bringe balance i regnskabet.
Både Arek Milik og Lewandowski ramte siden træværket for Polen, og Abdulelah Al-Malki headede i den anden ende snert forbi, inden kampens anden scoring omsider kom efter 82 minutter.
En stor saudiarabisk fejl forærede Lewandowski en åben mulighed, og så scorede den polske målmaskine karrierens første mål ved en VM-slutrunde.
Barcelona-veteranen brændte siden en stor mulighed, men kan trods alt glæde sig over både sit mål og tre point til holdet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-stjerner skal scannes
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
‘Det er tæt på uforklarligt’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
HELT VILDT
FC København-fans raser
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
‘Jeg er fucking irriteret’
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
FC København misser top seks
TIPSBLADETS DOM
Ikke det kønneste – men drama fik vi
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
NYHEDER