Lewandowski endelig på VM-tavlen i polsk sejr

Saudi-Arabien misbrugte et straffespark og tabte efter sin sensationssejr over Argentina 0-2 til Polen.



Træerne vokser ikke ind i himlen for Saudi-Arabiens VM-mandskab.

Efter den sensationelle 2-1-sejr over Argentina kom holdet ned på jorden igen, da det tabte 0-2 til Polen i gruppe C efter en livlig og underholdende kamp.

Saudi-Arabien var ellers fint spillende og havde rigeligt med chancer til at komme på tavlen. Men Polens keeper, Wojciech Szczesny, strålede med blandt andet en dobbeltredning i forbindelse med et straffespark.

Profilerne Piotr Zielinski og Robert Lewandowski scorede begge i et opgør, hvor polakkerne også sagtens kunne have scoret flere mål.

Med sejren har Polen nu fire point i toppen af gruppe C. Saudi-Arabien har tre point, mens Mexico og Argentina, der mødes senere lørdag, har henholdsvis et og nul point.

Saudi-Arabien var bedst spillende i indledningen, hvor man ud over et meget nærgående langskud fik fremprovokeret tre tidlige advarsler til Polen. Siden blev det mere jævnt, og i første halvlegs slutminutter kom dramaet.

Et flot udført angreb startede hos keeper Wojciech Szczesny og endte med, at Lewandowski akkurat holdt bolden inde på baglinjen og lagde den til rette for Piotr Zielinski, der huggede Polen på 1-0.

Kort efter gav dommer Wilton Sampaio mulighed for en hurtig udligning, da han efter en tur ved VAR-skærmen mente, at Krystian Bieliks berøring på Saleh Al-Shehri var nok til et straffespark.

Det var Polen uenig i, og derfor var jublen også markant, da Szczesny dykkede ned og parerede Salem Al-Dawsaris forsøg og på riposten overgik præstationen med en utrolig refleksredning med fingerspidserne.

Anden halvleg var generelt meget livlig. Saudi-Arabien pressede på, og efter 55 minutter forhindrede kun en stor fodparade fra Szczesny uheldige Al-Dawsari i at bringe balance i regnskabet.

Både Arek Milik og Lewandowski ramte siden træværket for Polen, og Abdulelah Al-Malki headede i den anden ende snert forbi, inden kampens anden scoring omsider kom efter 82 minutter.
En stor saudiarabisk fejl forærede Lewandowski en åben mulighed, og så scorede den polske målmaskine karrierens første mål ved en VM-slutrunde.
Barcelona-veteranen brændte siden en stor mulighed, men kan trods alt glæde sig over både sit mål og tre point til holdet.
/ritzau/






LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’




LIVE

LIVE: ‘Han lever ikke op til standarderne’

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Voldsom straf til Clement Bischoff

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Stjerne peger på Højlund

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Blæst fuldstændig omkuld



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Laver aftale med Frederik Birk

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Storklub lurer på Superliga-profil

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Storroser dansk super-talent

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Har ondt af Steve Cooper

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub