To mål på to minutter: Danmark fortsætter VM-stime

Daniel Wass og Joakim Mæhle scorede tidligt i kampen, da vandt Danmark 2-0 over Skotland i VM-kvalifikationen.



Det danske fodboldlandshold har taget endnu et stort skridt mod næste års VM-slutrunde i Qatar.

Onsdag aften vandt Danmark med 2-0 hjemme over Skotland, og dermed står Danmark noteret for lutter sejre efter fire ud af ti VM-kvalifikationskampe. Afstanden ned til Israel på andenpladsen i kvalifikationsgruppen er fem point.

Opgøret var reelt afgjort efter et kvarters spil, hvor Danmark på mål af Daniel Wass og Joakim Mæhle havde taget den 2-0-føring, der også viste sig at blive slutresultatet.

Målene vakte stor eufori i Parken, hvor der for første gang siden oktober 2019 var udsolgt til en landskamp. Opgøret igennem bakkede det entusiastiske publikum op på nærmest samme niveau som under sommerens EM-slutrunde.

Samtidig markerede de danske fans sig atter i debatten om næste års omdiskuterede VM-vært. Som en opfordring til at få forbedret arbejdsforholdene for migrantarbejdere i Qatar fremviste de mest inkarnerede fans bag det ene mål et banner med teksten “Human rights for migrant workers”.

På banen var det Skotland, som godt kunne have brugt bedre arbejdsforhold. Næsten konstant blev skotterne presset til hurtigt at sende bolden tilbage på danske fødder, og da det ovenikøbet blev krydret med to hurtige scoringer, var det tæt på game over, inden kampen for alvor var begyndt.

Daniel Wass åbnede målscoringen efter 13 minutters spil. Wingbacken løb bag om sin oppasser og headede bolden ind efter Pierre-Emile Højbjergs perfekte lange aflevering over forsvarskæden. Dermed kom på Wass på tavlen for første gang i sin landsholdskarriere, der nu tæller 36 kampe.

Minuttet efter blev føringen fordoblet af wingbacken i den modsatte side. På kanten af feltet lavede Joakim Mæhle og Mikkel Damsgaard et elegant og effektivt bandespil, og Mæhle modtog til sidst bolden i feltet og prikkede Danmark på 2-0.

Det var en perfekt indledning for Danmark i den første kamp siden skuffelsen i EM-semifinalen for lidt under to måneder siden.

Danmark forsvarede føringen ved at angribe med højt presspil og hurtige omstillinger.

På intet tidspunkt i første halvleg formåede Skotland at true det danske mål, og pausestillingen 2-0 var ikke et mål for lidt.

Straks efter pausen blev Billy Gilmour så noteret for skotternes første afslutning i kampen, men hans langskud røg forbi næsten arbejdsløse Kasper Schmeichels mål.

Med ti minutter tilbage af opgøret fik Schmeichel dog bruge for at vise sin verdensklasse, da han dykkede ned til Ryan Frasers skud ved den ene stolperod.

Det forsøg kunne reelt have genåbnet opgøret efter en noget mere tam anden halvleg set med danske briller. Danskerne var gået et gear ned og døjede med at skabe chancer, mens initiativet periodevist var overladt til skotterne.

Thomas Delaneys langskud efter en times spil så længe ud til at være Danmarks bedste forsøg i anden halvleg, men i slutminutterne brændte Pierre-Emile Højbjerg en stor hovedstødschance.

Halvlegens største jubelbrøl sørgede teenagekometen Mohamed Daramy for. Han blev skiftet ind til sin landsholdsdebut på sin tidligere hjemmebane med seks minutter tilbage af den ordinære spilletid, men nåede ikke at sætte noget aftryk.

/ritzau/






Chokpris på Victor Froholdt




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Vejle Boldklub – AGF

FC København – Randers FC

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Traditionsklub henter Stephen Odey

Arsenal – Chelsea

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Celtic vrager Kasper Schmeichel

‘Han er tilgivet’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

‘Jeg hadede verden’

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Vil gøre det onde ved Brøndby

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Kontant melding fra ny Spurs-boss



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Froholdt-video trækker overskrifter

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Henter 16-årig i FC København

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg