Tipsbladet i Qatar
Simon Kjær sad på bænken i alle 90 minutter mod Australien, og fra sidelinjen kunne han se holdkammeraterne på det danske landshold blive slået ud af VM med et uhyre skuffende 0-1-nederlag til The Socceroos.
Et enkelt point og bare ét scoret mål blev slutfacit for Danmark, der må siges at have været én af de største skuffelser ved hele slutrunden.
Det påvirker naturligvis Simon Kjær, selv om han ikke var på banen i to af de tre VM-kampe.
– Vi er skuffede. Vi havde store forventninger ligesom alle derhjemme, så vi er kede af det på godt dansk. Vi er kede af, at vi ikke formåede at få rullet vores spil ud. Vi må tage de tæsk, der kommer, og lægge os fladt ned. På et eller andet tidspunkt må vi kigge videre. Vi er ikke blevet dårligere fodboldspillere siden sidste slutrunde, siger Simon Kjær og tilføjer:
– Tingene gik op i en højere enhed sidste sommer, og det gjorde de bare ikke nu. Det må Kasper (Hjulmand, red.) kigge på.
Han håber og tror, at den enorme opbakning, landsholdet har fået i Danmark det seneste halvandet års tid, ikke forsvinder som dug for solen, selv om VM blev en skuffelse.
– Jeg håber, man kan skelne imellem de personer, vi er, og et fodboldresultat. Resultatet (til VM, red.), som er skuffende, ændrer ikke på, hvem vi er som mennesker, og på de ting, vi ønsker at opnå, lyder det fra Milan-spilleren.
Over mit lig
Simon Kjær fylder snart 34, og det seneste år har den danske anfører været skadesplaget. Han føler sig dog slet ikke færdig på topplan – end ikke VM i 2026 vil han afskrive.
– Det bliver over mit lig, hvis det her skal være min sidste VM-slutrunde, lyder det bombastisk for Kjær, der tilføjer:
– Jeg kan se nogle til den her slutrunde være 39, og hvorfor skulle jeg ikke også kunne være det? Det er mit mindset. Jeg kommer til at spille ti år endnu. Det har aldrig været et problem for mig at finde motivation, og det bliver det heller aldrig.
Han fortæller, at han var ude af stand til at spille mod Australien.
– Jeg er ikke i stand til at spille på nuværende tidspunkt med mit lår. Jeg blev gennemtestet i går, og det var ikke tilnærmelsesvis godt nok, lyder det fra Simon Kjær, der nu kan holde en smule ferie efter et skuffende dansk VM.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT