Belgien ligner et hold på hælene i VM's gruppe F, efter at holdet søndag tabte 0-2 til et stærkt fightende og skarpt Marokko-mandskab.
Indskifterne Abdelhamid Sabiri og Zakaria Aboukhlal scorede målene i et opgør, hvor Belgien have bolden meget, men ikke fik skabt specielt mange store chancer.
Med sejren topper Marokko foreløbigt gruppe F med fire point. Belgien, der heller ikke imponerende i sin 1-0-sejr over Canada forleden, er toer med tre point.
Men belgierne kan blive overhalet senere søndag, når Canada og Kroatien tørner sammen.
Belgien dominerede boldbesiddelsen i første halvleg og tilspillede sig også opgørets første store chance efter godt fem minutter.
Men Romelu Lukakus vikar i Belgiens angreb, Michy Batshuayi, tabte duellen med Marokkos keeper, Munir, der kort før startfløjtet blev smidt i startopstillingen i stedet for en skadet Yassine Bounou.
Marokko kom også frem til spredte muligheder til blandt andre profilerne Hakim Ziyech og Achraf Hakimi, men præcisionen var en mangelvare.
Kort før pausen jublede marokkanerne dog, da Ziyech fra højre side sendte bolden i mål på et frispark.
Men Belgiens sidste skanse, Thibaut Courtois, blev generet af anfører Romain Saïss i en offsideposition, og efter et VAR-gennemsyn blev målet annulleret.
Anden halvleg åbnede forholdsvist livligt med muligheder i begge ender, men især Belgien havde i stigende grad problemer med holde tempoet højt og udnyttede sit boldovertag.
Marokko var efter 0-0 mod Kroatien i første kamp presset frem ad banen. Efter 73 minutter gav anstrengelserne pote, og historien fra første halvleg gentog sig.
Den indskiftede midtbanespiller Abdelhamid Sabiri huggede bolden mod mål på et frispark fra en spids vinkel i venstre side, og den fik lov af passere en ikke helt prisgivet Courtois.
Igen var Romain Saïss inde og blande sig foran keeperen, men denne gang holdt han sig på den rigtige side af offsidelinjen, og Marokko var foran 1-0.
Belgien var nu tvunget til at satse, og det betød blandt andet, at Lukaku blev smidt i spil, selv om han egentligt først var udset til at kunne få en rolle i sidste gruppekamp.
Kvaliteten manglende dog hos de belgiske stjerner, og de formåede ikke at nedbryde det godt kæmpende og organiserede Marokko-hold. Og i stedet for udligning blev det flot 2-0 ved indskifteren Zakaria Aboukhlal i slutfasen.
/ritzau/
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
MEDIE
Manchester United rasende
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Hård kritik af FC København-stjerne
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
NYHEDER
Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
Albert Grønbæk skifter agent
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
FANKLUBBEN