Medie: Derfor vil storklub have Joakim Mæhle

Atalanta kræver angiveligt ikke alverden for Joakim Mæhle, men den fastsatte pris er tilsyneladende alligevel for høj for Juventus.



Joakim Mæhle har været rygtet til Juventus i de seneste dage, men parterne er tilsyneladende ikke helt enige om prisen for den danske landsholdsstjerne. 

Således skriver medier som Tutto Atalanta og L’Eco di Bergamo nu, at Atalanta vil have mindst 110 millioner kroner for Joakim Mæhle, der har kontrakt med Bergamo-klubben frem til 2025. 

Det er omtrent samme pris, som Atalanta betalte, da de i januar 2020 hentede Joakim Mæhle i Genk. Ifølge L’Eco di Bergamo er det dog mere end Juventus er klar til at betale for en spiller, der ses som en mulig aflastning for 34-årige Juan Cuadrado. En lejeaftale er desuden ikke attraktiv for Atalanta, forlyder det.

Tuttosport har skrevet om Juventus’ interesse for Joakim Mæhle, og ifølge Torino-mediet handler det blandt andet om danskerens evne til at spille på begge kanter. 

– Der er hårdt brug for ‘en ny Cuadrado’. Blandt navnene, som man synes godt om, er Mæhle, en dansk spiller fra Atalanta, som spiller for Danmark i Qatar. Knægten er, blandt flere ting, lige god med begge ben, og han ved, hvordan man bryder igennem i både højre og venstre side, skriver Tuttosport således. 

Mens Joakim Mæhle i de seneste to år har udviklet til at være en stor profil på landsholdet, så har tilværelsen i klubregi været præget af lidt større udfordringer for Mæhle, der allerede i sommer undersøgte muligheden for at komme væk fra Atalanta. 





LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kalder tronskifte i Danmark

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Arsenal skal til Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending