Seks af verdensstjernen Lionel Messis trøjer fra seks forskellige kampe ved VM i Qatar sidste år kommer i december på auktion.
Og der er en fornuftig mulighed for, at samlingen i alt kommer til at indbringe et beløb svarende til godt 68 millioner kroner og dermed slå rekorden for det dyrest handlede stykke sportsmemorabilia.
Det skriver auktionshuset Sothebys i en pressemeddelelse ifølge Reuters.
– Den ekstraordinære samling anslås til over 10 millioner dollar, og salget kan blive den mest værdifulde samling af sportsmemorabilia på auktion, skriver Sothebys.
De seks trøjer bliver udstillet hos Sothebys i New York fra 30. november til 14. december, hvor auktionen afsluttes.
Den nuværende rekord for sportsmemorabilia er 10,1 million dollar eller knap 69 millioner kroner for en trøje, som basketstjernen Michael Jordan bar i den første finalekamp i NBA i 1998.
I 2022 blev en trøje, som Messis legendariske landsmand Diego Maradona bar i 1986 mod England i VM-kvartfinalen, hvor han scorede både et historisk solomål og med “Guds Hånd”, solgt på auktion for godt 60 millioner kroner.
De seks Messi-trøjer stammer fra to af Argentinas gruppekampe samt én fra hver af de følgende slutkampe, inklusive finalen hvor han scorede to mål i 3-3-kampen mod Frankrig samt i den efterfølgende straffesparkskonkurrence.
Alle seks trøjer er fra kampenes første halvlege, og de er doneret af den 36-årige argentiner mod, at en del af overskuddet går til et projekt, som et børnehospital i Barcelona står i spidsen for.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
Her kan du se AGF mod Sabah FK
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Dansk angriber sat til salg
LIVE
TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
NYHEDER
