Morten Wieghorst overrasket: Vil I have hjælp?

Et par franske journalister overraskede Morten Wieghorst på torsdagens pressemøde og spurgte ind til Danmarks plan mod Frankrig. Men de fik ikke meget ud af Hjulmands assistent.



Tipsbladet i Qatar.

Det er mere reglen end undtagelsen, at der også er udenlandske journalister at finde i den danske lejr. Torsdag var ingen undtagelse.

Forud for lørdagens brag mellem Danmark og Frankrig havde et par franske journalister fra Canal+ fundet vej til Al Sailiya Sports Club, hvor Morten Wieghorst, Andreas Christensen og Jesper Lindstrøm mødte pressen.

Og franskmændene forsøgte at få det meste ud af mødet. De spurgte i hvert fald Morten Wieghorst, om han ikke kunne fortælle, hvad Frankrig kunne gøre mod Danmark.

– Vil I have hjælp?, spurgte en storsmilende Morten Wieghorst tilbage og fortsatte:

– Jeg tror ikke, Frankrig har brug for hjælp. Hvis du kigger individuelt på det franske hold, har de verdensklassespillere. Hvis du er i tvivl, kan du bare kigge på deres bænk. Det siger alt. 

– Som hold er vi en stærk enhed. Vi arbejder for hinanden og har kvalitet selv. Vi har nogle spillere, der kan gøre ondt på dem, og vi har en tro på, at vi kan slå alle. Det bliver en interessant kamp. Det er ikke ofte, du spiller mod samme hold tre gange på et år. Begge hold kender hinanden, men lige nu har de ændret sig lidt, siden sidst vi spillede mod dem.

Men hvis tingene ikke lykkes i første forsøg, ja, så prøv igen. Den anden franske journalist fulgte op på sin kollegas spørgsmål og spurgte, om Wieghorst kunne afsløre Danmarks plan mod Frankrig.

– Selvfølgelig fortæller jeg ikke planen. Godt forsøg, svarede Morten Wieghorst med et stort smil.

Til et spørgsmål fra en dansk journalist forklarede landsholdsassistenten imidlertid, at der kan være visse fordele ved at spille med en trebackkæde mod Frankrig.

– Når du spiller med fem, er det nemmere at forsvare bredden. Det stiller langt større krav, når man spiller med fire mod (Kylian) Mbappe og (Ousmane) Dembele. Vi har ikke lige så meget tid, som klubhold, og derfor kan det være en fordel at spille med fem. Derfor spiller flere og flere landshold også med tre eller fem.

– Men vi er så heldige, at spillerne er dygtige til at justere og skifte i en kamp, sagde han.

Men svaret var altså på dansk, så selv hvis det har været en indikation om Danmarks planer mod Frankrig, fik de fremmødte franske journalister altså ikke meget ud af det. 







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

José Mourinho vil have dansk stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Bayern – Stuttgart

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Lyon forhandler med dansk profil

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Neymar er tilbage