Tipsbladet i Qatar.
Det er mere reglen end undtagelsen, at der også er udenlandske journalister at finde i den danske lejr. Torsdag var ingen undtagelse.
Forud for lørdagens brag mellem Danmark og Frankrig havde et par franske journalister fra Canal+ fundet vej til Al Sailiya Sports Club, hvor Morten Wieghorst, Andreas Christensen og Jesper Lindstrøm mødte pressen.
Og franskmændene forsøgte at få det meste ud af mødet. De spurgte i hvert fald Morten Wieghorst, om han ikke kunne fortælle, hvad Frankrig kunne gøre mod Danmark.
– Vil I have hjælp?, spurgte en storsmilende Morten Wieghorst tilbage og fortsatte:
– Jeg tror ikke, Frankrig har brug for hjælp. Hvis du kigger individuelt på det franske hold, har de verdensklassespillere. Hvis du er i tvivl, kan du bare kigge på deres bænk. Det siger alt.
– Som hold er vi en stærk enhed. Vi arbejder for hinanden og har kvalitet selv. Vi har nogle spillere, der kan gøre ondt på dem, og vi har en tro på, at vi kan slå alle. Det bliver en interessant kamp. Det er ikke ofte, du spiller mod samme hold tre gange på et år. Begge hold kender hinanden, men lige nu har de ændret sig lidt, siden sidst vi spillede mod dem.
Men hvis tingene ikke lykkes i første forsøg, ja, så prøv igen. Den anden franske journalist fulgte op på sin kollegas spørgsmål og spurgte, om Wieghorst kunne afsløre Danmarks plan mod Frankrig.
– Selvfølgelig fortæller jeg ikke planen. Godt forsøg, svarede Morten Wieghorst med et stort smil.
Til et spørgsmål fra en dansk journalist forklarede landsholdsassistenten imidlertid, at der kan være visse fordele ved at spille med en trebackkæde mod Frankrig.
– Når du spiller med fem, er det nemmere at forsvare bredden. Det stiller langt større krav, når man spiller med fire mod (Kylian) Mbappe og (Ousmane) Dembele. Vi har ikke lige så meget tid, som klubhold, og derfor kan det være en fordel at spille med fem. Derfor spiller flere og flere landshold også med tre eller fem.
– Men vi er så heldige, at spillerne er dygtige til at justere og skifte i en kamp, sagde han.
Men svaret var altså på dansk, så selv hvis det har været en indikation om Danmarks planer mod Frankrig, fik de fremmødte franske journalister altså ikke meget ud af det.
LIVE
VM-LIVE: Chok – VM-stjerne misser brag
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
LIVE
TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
Færdig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Argentina – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Don Ø: Mange rystede på hovedet
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
Belgien knuser USA
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
NYHEDER