Morten Wieghorst overrasket: Vil I have hjælp?

Et par franske journalister overraskede Morten Wieghorst på torsdagens pressemøde og spurgte ind til Danmarks plan mod Frankrig. Men de fik ikke meget ud af Hjulmands assistent.



Tipsbladet i Qatar.

Det er mere reglen end undtagelsen, at der også er udenlandske journalister at finde i den danske lejr. Torsdag var ingen undtagelse.

Forud for lørdagens brag mellem Danmark og Frankrig havde et par franske journalister fra Canal+ fundet vej til Al Sailiya Sports Club, hvor Morten Wieghorst, Andreas Christensen og Jesper Lindstrøm mødte pressen.

Og franskmændene forsøgte at få det meste ud af mødet. De spurgte i hvert fald Morten Wieghorst, om han ikke kunne fortælle, hvad Frankrig kunne gøre mod Danmark.

– Vil I have hjælp?, spurgte en storsmilende Morten Wieghorst tilbage og fortsatte:

– Jeg tror ikke, Frankrig har brug for hjælp. Hvis du kigger individuelt på det franske hold, har de verdensklassespillere. Hvis du er i tvivl, kan du bare kigge på deres bænk. Det siger alt. 

– Som hold er vi en stærk enhed. Vi arbejder for hinanden og har kvalitet selv. Vi har nogle spillere, der kan gøre ondt på dem, og vi har en tro på, at vi kan slå alle. Det bliver en interessant kamp. Det er ikke ofte, du spiller mod samme hold tre gange på et år. Begge hold kender hinanden, men lige nu har de ændret sig lidt, siden sidst vi spillede mod dem.

Men hvis tingene ikke lykkes i første forsøg, ja, så prøv igen. Den anden franske journalist fulgte op på sin kollegas spørgsmål og spurgte, om Wieghorst kunne afsløre Danmarks plan mod Frankrig.

– Selvfølgelig fortæller jeg ikke planen. Godt forsøg, svarede Morten Wieghorst med et stort smil.

Til et spørgsmål fra en dansk journalist forklarede landsholdsassistenten imidlertid, at der kan være visse fordele ved at spille med en trebackkæde mod Frankrig.

– Når du spiller med fem, er det nemmere at forsvare bredden. Det stiller langt større krav, når man spiller med fire mod (Kylian) Mbappe og (Ousmane) Dembele. Vi har ikke lige så meget tid, som klubhold, og derfor kan det være en fordel at spille med fem. Derfor spiller flere og flere landshold også med tre eller fem.

– Men vi er så heldige, at spillerne er dygtige til at justere og skifte i en kamp, sagde han.

Men svaret var altså på dansk, så selv hvis det har været en indikation om Danmarks planer mod Frankrig, fik de fremmødte franske journalister altså ikke meget ud af det. 



Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Medier i svime: Den bedste!

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Dansker færdig i Ajax?

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Manchester United rasende

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Brøndby bekræfter salg

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

‘En fodboldmæssig katastrofe’

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Hård kritik af FC København-stjerne

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub