Tipsbladet i Qatar.
Det er mere reglen end undtagelsen, at der også er udenlandske journalister at finde i den danske lejr. Torsdag var ingen undtagelse.
Forud for lørdagens brag mellem Danmark og Frankrig havde et par franske journalister fra Canal+ fundet vej til Al Sailiya Sports Club, hvor Morten Wieghorst, Andreas Christensen og Jesper Lindstrøm mødte pressen.
Og franskmændene forsøgte at få det meste ud af mødet. De spurgte i hvert fald Morten Wieghorst, om han ikke kunne fortælle, hvad Frankrig kunne gøre mod Danmark.
– Vil I have hjælp?, spurgte en storsmilende Morten Wieghorst tilbage og fortsatte:
– Jeg tror ikke, Frankrig har brug for hjælp. Hvis du kigger individuelt på det franske hold, har de verdensklassespillere. Hvis du er i tvivl, kan du bare kigge på deres bænk. Det siger alt.
– Som hold er vi en stærk enhed. Vi arbejder for hinanden og har kvalitet selv. Vi har nogle spillere, der kan gøre ondt på dem, og vi har en tro på, at vi kan slå alle. Det bliver en interessant kamp. Det er ikke ofte, du spiller mod samme hold tre gange på et år. Begge hold kender hinanden, men lige nu har de ændret sig lidt, siden sidst vi spillede mod dem.
Men hvis tingene ikke lykkes i første forsøg, ja, så prøv igen. Den anden franske journalist fulgte op på sin kollegas spørgsmål og spurgte, om Wieghorst kunne afsløre Danmarks plan mod Frankrig.
– Selvfølgelig fortæller jeg ikke planen. Godt forsøg, svarede Morten Wieghorst med et stort smil.
Til et spørgsmål fra en dansk journalist forklarede landsholdsassistenten imidlertid, at der kan være visse fordele ved at spille med en trebackkæde mod Frankrig.
– Når du spiller med fem, er det nemmere at forsvare bredden. Det stiller langt større krav, når man spiller med fire mod (Kylian) Mbappe og (Ousmane) Dembele. Vi har ikke lige så meget tid, som klubhold, og derfor kan det være en fordel at spille med fem. Derfor spiller flere og flere landshold også med tre eller fem.
– Men vi er så heldige, at spillerne er dygtige til at justere og skifte i en kamp, sagde han.
Men svaret var altså på dansk, så selv hvis det har været en indikation om Danmarks planer mod Frankrig, fik de fremmødte franske journalister altså ikke meget ud af det.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL