Tipsbladet i Qatar.
Det er mere reglen end undtagelsen, at der også er udenlandske journalister at finde i den danske lejr. Torsdag var ingen undtagelse.
Forud for lørdagens brag mellem Danmark og Frankrig havde et par franske journalister fra Canal+ fundet vej til Al Sailiya Sports Club, hvor Morten Wieghorst, Andreas Christensen og Jesper Lindstrøm mødte pressen.
Og franskmændene forsøgte at få det meste ud af mødet. De spurgte i hvert fald Morten Wieghorst, om han ikke kunne fortælle, hvad Frankrig kunne gøre mod Danmark.
– Vil I have hjælp?, spurgte en storsmilende Morten Wieghorst tilbage og fortsatte:
– Jeg tror ikke, Frankrig har brug for hjælp. Hvis du kigger individuelt på det franske hold, har de verdensklassespillere. Hvis du er i tvivl, kan du bare kigge på deres bænk. Det siger alt.
– Som hold er vi en stærk enhed. Vi arbejder for hinanden og har kvalitet selv. Vi har nogle spillere, der kan gøre ondt på dem, og vi har en tro på, at vi kan slå alle. Det bliver en interessant kamp. Det er ikke ofte, du spiller mod samme hold tre gange på et år. Begge hold kender hinanden, men lige nu har de ændret sig lidt, siden sidst vi spillede mod dem.
Men hvis tingene ikke lykkes i første forsøg, ja, så prøv igen. Den anden franske journalist fulgte op på sin kollegas spørgsmål og spurgte, om Wieghorst kunne afsløre Danmarks plan mod Frankrig.
– Selvfølgelig fortæller jeg ikke planen. Godt forsøg, svarede Morten Wieghorst med et stort smil.
Til et spørgsmål fra en dansk journalist forklarede landsholdsassistenten imidlertid, at der kan være visse fordele ved at spille med en trebackkæde mod Frankrig.
– Når du spiller med fem, er det nemmere at forsvare bredden. Det stiller langt større krav, når man spiller med fire mod (Kylian) Mbappe og (Ousmane) Dembele. Vi har ikke lige så meget tid, som klubhold, og derfor kan det være en fordel at spille med fem. Derfor spiller flere og flere landshold også med tre eller fem.
– Men vi er så heldige, at spillerne er dygtige til at justere og skifte i en kamp, sagde han.
Men svaret var altså på dansk, så selv hvis det har været en indikation om Danmarks planer mod Frankrig, fik de fremmødte franske journalister altså ikke meget ud af det.
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
LIVE
TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Har budt en milliard
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Rodri er blevet opereret i ryggen
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
TRANSFER
På vippen i FCN: Afklaring meget snart
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
EKSKLUSIVT