Danske stjerner skærmes for protest-spørgsmål

Morten Wieghorst roser Tysklans protest onsdag, efter at anførere er blevet nægtet at spille med "One Love"-anførerbindet, men spillerne blev skærmet.



Tipsbladet i Qatar. 

FIFA’s forbud mod “One Love”-anførerbindet har været et af VM’s store samtaleemner, og det endte også med at fylde for meget for DBU. Onsdag holdt unionen et pressemøde, hvor ledelsen fordømmede FIFA’s forbud, mens det blev gjort klart, at man ville fokusere på fodbold fremover.

Det memo havde alle udenlandske journalister imidlertid ikke fået.

På torsdagens pressemøde blev Andreas Christensen, Jesper Lindstrøm og Morten Wieghorst spurgt ind til det flere gange, heriblandt hvad de synes om Tysklands protest onsdag, hvor tyskerne holdt hånden for munden og indikerede, at deres ytringsfrihed var blevet indskrænket.

Flere gange måtte kommunikationschef Jakob Høyer skride ind og sige, at det altså skulle handle om fodbold, men Morten Wieghorst tog alligevel ordet og roste Tysklands protest.

– Personligt synes jeg, at det var en god protest, men som Jakob siger, var der en statement i går, og vi må fokusere på lørdagens kamp og gøre alt, hvad vi kan mod Frankrig.

– Well done, Tyskland. Måske ville det være stærkere med en samlet statement på et tidspunkt, sagde landsholdets assistenttræner.

Sagen drejer sig som bekendt om det såkaldte “One Love”-anførerbind, som Simon Kjær og flere andre landes anførere agtede at spille med under VM for at vise støtte til LGBT-miljøet. Kort før deres kampe blev anførerne imidlertid truet med sportslige sanktioner for at bære det, hvilket DBU-bosserne på pressemødet onsdag kaldte dybt uacceptabelt.

Se Tysklands protest forud for deres kamp mod Tyskland her:





De lurer på Vejle-profil




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Afslører dansk toptræners millionløn

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Iran får grønt lys til VM

Benhård kritik af Danmark

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Tottenham henter Liverpool-profil

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’