Danske stjerner skærmes for protest-spørgsmål

Morten Wieghorst roser Tysklans protest onsdag, efter at anførere er blevet nægtet at spille med "One Love"-anførerbindet, men spillerne blev skærmet.



Tipsbladet i Qatar. 

FIFA’s forbud mod “One Love”-anførerbindet har været et af VM’s store samtaleemner, og det endte også med at fylde for meget for DBU. Onsdag holdt unionen et pressemøde, hvor ledelsen fordømmede FIFA’s forbud, mens det blev gjort klart, at man ville fokusere på fodbold fremover.

Det memo havde alle udenlandske journalister imidlertid ikke fået.

På torsdagens pressemøde blev Andreas Christensen, Jesper Lindstrøm og Morten Wieghorst spurgt ind til det flere gange, heriblandt hvad de synes om Tysklands protest onsdag, hvor tyskerne holdt hånden for munden og indikerede, at deres ytringsfrihed var blevet indskrænket.

Flere gange måtte kommunikationschef Jakob Høyer skride ind og sige, at det altså skulle handle om fodbold, men Morten Wieghorst tog alligevel ordet og roste Tysklands protest.

– Personligt synes jeg, at det var en god protest, men som Jakob siger, var der en statement i går, og vi må fokusere på lørdagens kamp og gøre alt, hvad vi kan mod Frankrig.

– Well done, Tyskland. Måske ville det være stærkere med en samlet statement på et tidspunkt, sagde landsholdets assistenttræner.

Sagen drejer sig som bekendt om det såkaldte “One Love”-anførerbind, som Simon Kjær og flere andre landes anførere agtede at spille med under VM for at vise støtte til LGBT-miljøet. Kort før deres kampe blev anførerne imidlertid truet med sportslige sanktioner for at bære det, hvilket DBU-bosserne på pressemødet onsdag kaldte dybt uacceptabelt.

Se Tysklands protest forud for deres kamp mod Tyskland her:






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

FCK-spiller har revet skulderen af led

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

FCM-flop i chokskifte

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Historisk transfer – FC København tjener kassen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Norsk ekspert håner Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen