Danske stjerner skærmes for protest-spørgsmål

Morten Wieghorst roser Tysklans protest onsdag, efter at anførere er blevet nægtet at spille med "One Love"-anførerbindet, men spillerne blev skærmet.



Tipsbladet i Qatar. 

FIFA’s forbud mod “One Love”-anførerbindet har været et af VM’s store samtaleemner, og det endte også med at fylde for meget for DBU. Onsdag holdt unionen et pressemøde, hvor ledelsen fordømmede FIFA’s forbud, mens det blev gjort klart, at man ville fokusere på fodbold fremover.

Det memo havde alle udenlandske journalister imidlertid ikke fået.

På torsdagens pressemøde blev Andreas Christensen, Jesper Lindstrøm og Morten Wieghorst spurgt ind til det flere gange, heriblandt hvad de synes om Tysklands protest onsdag, hvor tyskerne holdt hånden for munden og indikerede, at deres ytringsfrihed var blevet indskrænket.

Flere gange måtte kommunikationschef Jakob Høyer skride ind og sige, at det altså skulle handle om fodbold, men Morten Wieghorst tog alligevel ordet og roste Tysklands protest.

– Personligt synes jeg, at det var en god protest, men som Jakob siger, var der en statement i går, og vi må fokusere på lørdagens kamp og gøre alt, hvad vi kan mod Frankrig.

– Well done, Tyskland. Måske ville det være stærkere med en samlet statement på et tidspunkt, sagde landsholdets assistenttræner.

Sagen drejer sig som bekendt om det såkaldte “One Love”-anførerbind, som Simon Kjær og flere andre landes anførere agtede at spille med under VM for at vise støtte til LGBT-miljøet. Kort før deres kampe blev anførerne imidlertid truet med sportslige sanktioner for at bære det, hvilket DBU-bosserne på pressemødet onsdag kaldte dybt uacceptabelt.

Se Tysklands protest forud for deres kamp mod Tyskland her:





STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Lewandowski forlader FC Barcelona

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Celtic er mester efter vildt drama

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Ny offensiv transfer i FCN?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

FC København – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FC Fredericia – Silkeborg IF

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Manchester United – Nottingham Forest

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’