Danske stjerner skærmes for protest-spørgsmål

Morten Wieghorst roser Tysklans protest onsdag, efter at anførere er blevet nægtet at spille med "One Love"-anførerbindet, men spillerne blev skærmet.



Tipsbladet i Qatar. 

FIFA’s forbud mod “One Love”-anførerbindet har været et af VM’s store samtaleemner, og det endte også med at fylde for meget for DBU. Onsdag holdt unionen et pressemøde, hvor ledelsen fordømmede FIFA’s forbud, mens det blev gjort klart, at man ville fokusere på fodbold fremover.

Det memo havde alle udenlandske journalister imidlertid ikke fået.

På torsdagens pressemøde blev Andreas Christensen, Jesper Lindstrøm og Morten Wieghorst spurgt ind til det flere gange, heriblandt hvad de synes om Tysklands protest onsdag, hvor tyskerne holdt hånden for munden og indikerede, at deres ytringsfrihed var blevet indskrænket.

Flere gange måtte kommunikationschef Jakob Høyer skride ind og sige, at det altså skulle handle om fodbold, men Morten Wieghorst tog alligevel ordet og roste Tysklands protest.

– Personligt synes jeg, at det var en god protest, men som Jakob siger, var der en statement i går, og vi må fokusere på lørdagens kamp og gøre alt, hvad vi kan mod Frankrig.

– Well done, Tyskland. Måske ville det være stærkere med en samlet statement på et tidspunkt, sagde landsholdets assistenttræner.

Sagen drejer sig som bekendt om det såkaldte “One Love”-anførerbind, som Simon Kjær og flere andre landes anførere agtede at spille med under VM for at vise støtte til LGBT-miljøet. Kort før deres kampe blev anførerne imidlertid truet med sportslige sanktioner for at bære det, hvilket DBU-bosserne på pressemødet onsdag kaldte dybt uacceptabelt.

Se Tysklands protest forud for deres kamp mod Tyskland her:





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

La Roja lukker ned for Les Bleus

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De vil ansætte Guardiola som landstræner



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Frankrig – Spanien

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

FC København i intense transferforhandlinger

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

‘Det er et større problem for os’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’