Mourinho om VM-chok: Ikke overrasket

Tyskland led et sent nederlag i deres VM-åbner mod Japan, men Romas cheftræner, Jose Mourinho, var ikke overrasket over resultatet.



Jose Mourinho er berygtet for at komme med bemærkelsesværdige udtalelser til pressen, og denne gang er ingen undtagelse.

På et nyligt pressemøde fra Romas træningslejr i Japan blev den portugisiske træner spurgt ind til landets sensationelle sejr over Tyskland, og her forklarede den tidligere Real Madrid- og Chelsea-træner, at han ikke var særlig overrasket over resultatet.

– Jeg så ikke kampen, jeg lå i sengen, fjernsynet var tændt, men jeg faldt i søvn, jeg var knust. Tillykke til Japan, men det er ikke så stor en overraskelse, de er et godt hold, der vokser.

Den erfarne træner fremhævede en særlig egenskab ved det japanske mandskab, som han mener var udslagsgivende for resultatet.

– I Europa fokuserer vi på individualitet. Jeg har trænet asiatiske spillere, og jeg er heldig, fordi jeg har trænet de bedste, de har den rigtige mentalitet, det er derfor jeg synes, at gårsdagen ikke var så stor en overraskelse.

Japan møder i deres næste kamp Costa Rica, der fik en ordentlig snitter mod Spanien, og det asiatiske mandskab ligner klare favoritter til kampen. Skulle de sikre sig 3 point, vil de efter al sandsynlighed gå videre fra den indledende gruppe. 

Tyskland skal på søndag møde et velspillende spansk landshold, og hvis "Die Mannschaft" ikke får point med fra kampen, begynder det at ligne et tidligt VM-exit.





AGF køber dansk profil




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Millionregn over ‘PC’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-vært stopper på Viaplay

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

I dialog om Albert Grønbæk

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!