Mourinho om VM-chok: Ikke overrasket

Tyskland led et sent nederlag i deres VM-åbner mod Japan, men Romas cheftræner, Jose Mourinho, var ikke overrasket over resultatet.



Jose Mourinho er berygtet for at komme med bemærkelsesværdige udtalelser til pressen, og denne gang er ingen undtagelse.

På et nyligt pressemøde fra Romas træningslejr i Japan blev den portugisiske træner spurgt ind til landets sensationelle sejr over Tyskland, og her forklarede den tidligere Real Madrid- og Chelsea-træner, at han ikke var særlig overrasket over resultatet.

– Jeg så ikke kampen, jeg lå i sengen, fjernsynet var tændt, men jeg faldt i søvn, jeg var knust. Tillykke til Japan, men det er ikke så stor en overraskelse, de er et godt hold, der vokser.

Den erfarne træner fremhævede en særlig egenskab ved det japanske mandskab, som han mener var udslagsgivende for resultatet.

– I Europa fokuserer vi på individualitet. Jeg har trænet asiatiske spillere, og jeg er heldig, fordi jeg har trænet de bedste, de har den rigtige mentalitet, det er derfor jeg synes, at gårsdagen ikke var så stor en overraskelse.

Japan møder i deres næste kamp Costa Rica, der fik en ordentlig snitter mod Spanien, og det asiatiske mandskab ligner klare favoritter til kampen. Skulle de sikre sig 3 point, vil de efter al sandsynlighed gå videre fra den indledende gruppe. 

Tyskland skal på søndag møde et velspillende spansk landshold, og hvis "Die Mannschaft" ikke får point med fra kampen, begynder det at ligne et tidligt VM-exit.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Langmodighed i Los Angeles

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Transferbombe på vej

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Colombia – Portugal

Jordan – Argentina

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Markant ændring i Silkeborg

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FC København jagter Romane Amane

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

På vej til storklub?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”