Mourinho om VM-chok: Ikke overrasket

Tyskland led et sent nederlag i deres VM-åbner mod Japan, men Romas cheftræner, Jose Mourinho, var ikke overrasket over resultatet.



Jose Mourinho er berygtet for at komme med bemærkelsesværdige udtalelser til pressen, og denne gang er ingen undtagelse.

På et nyligt pressemøde fra Romas træningslejr i Japan blev den portugisiske træner spurgt ind til landets sensationelle sejr over Tyskland, og her forklarede den tidligere Real Madrid- og Chelsea-træner, at han ikke var særlig overrasket over resultatet.

– Jeg så ikke kampen, jeg lå i sengen, fjernsynet var tændt, men jeg faldt i søvn, jeg var knust. Tillykke til Japan, men det er ikke så stor en overraskelse, de er et godt hold, der vokser.

Den erfarne træner fremhævede en særlig egenskab ved det japanske mandskab, som han mener var udslagsgivende for resultatet.

– I Europa fokuserer vi på individualitet. Jeg har trænet asiatiske spillere, og jeg er heldig, fordi jeg har trænet de bedste, de har den rigtige mentalitet, det er derfor jeg synes, at gårsdagen ikke var så stor en overraskelse.

Japan møder i deres næste kamp Costa Rica, der fik en ordentlig snitter mod Spanien, og det asiatiske mandskab ligner klare favoritter til kampen. Skulle de sikre sig 3 point, vil de efter al sandsynlighed gå videre fra den indledende gruppe. 

Tyskland skal på søndag møde et velspillende spansk landshold, og hvis "Die Mannschaft" ikke får point med fra kampen, begynder det at ligne et tidligt VM-exit.





LIVE

LIVE: Forlænger med Barcelona

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Det er ringe ad helvede til’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Randers FC – OB

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

De bliver monstersalg til sommer

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen