Mourinho om VM-chok: Ikke overrasket

Tyskland led et sent nederlag i deres VM-åbner mod Japan, men Romas cheftræner, Jose Mourinho, var ikke overrasket over resultatet.



Jose Mourinho er berygtet for at komme med bemærkelsesværdige udtalelser til pressen, og denne gang er ingen undtagelse.

På et nyligt pressemøde fra Romas træningslejr i Japan blev den portugisiske træner spurgt ind til landets sensationelle sejr over Tyskland, og her forklarede den tidligere Real Madrid- og Chelsea-træner, at han ikke var særlig overrasket over resultatet.

– Jeg så ikke kampen, jeg lå i sengen, fjernsynet var tændt, men jeg faldt i søvn, jeg var knust. Tillykke til Japan, men det er ikke så stor en overraskelse, de er et godt hold, der vokser.

Den erfarne træner fremhævede en særlig egenskab ved det japanske mandskab, som han mener var udslagsgivende for resultatet.

– I Europa fokuserer vi på individualitet. Jeg har trænet asiatiske spillere, og jeg er heldig, fordi jeg har trænet de bedste, de har den rigtige mentalitet, det er derfor jeg synes, at gårsdagen ikke var så stor en overraskelse.

Japan møder i deres næste kamp Costa Rica, der fik en ordentlig snitter mod Spanien, og det asiatiske mandskab ligner klare favoritter til kampen. Skulle de sikre sig 3 point, vil de efter al sandsynlighed gå videre fra den indledende gruppe. 

Tyskland skal på søndag møde et velspillende spansk landshold, og hvis "Die Mannschaft" ikke får point med fra kampen, begynder det at ligne et tidligt VM-exit.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Offentliggøres i dag

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Leverkusen – Bayern

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Den største genistreg i Superligaen?

FCN vinder brag om bronzemedaljer