Da Stanis Elsborg voksede op, var David Beckham et af hans store idoler.
– Han er nok den fodboldspiller, jeg har fulgt allermest som ung. Jeg er fra ’84, så jeg har jo været teenager i de år i 90’erne, hvor Class of 92 kommer frem. Han er på højde med den fascination, jeg havde af Michael Laudrup. Jeg kan ikke forklare det fodboldfagligt, fordi der er han jo ikke på højde med Laudrup.
Til gengæld havde Beckham en anden star quality.
– Jeg er ikke bleg for at sige, at jeg også hørte Spice Girls på den tid, og der fik han også en rolle med sit forhold til Victoria Beckham. Han var den spiller, jeg fulgte, og jeg blev også fan af Manchester United.
Men nu er Elsborgs ungdomsbillede af David Beckham “totalt krakeleret”. Årsagen er, at den engelske fodboldstjerne er blevet ambassadør for Qatar og landets kommende VM-slutrunde.
– Det overrasker mig ikke på nogen måde, at han bliver ambassadør for VM. Han har spillet i PSG, hvor han efter sigende fik et fint forhold til Nasser Al-Khelaifi (klubpræsident, red.). Han har selv sagt ad flere omgange, at han har rejst en del i Qatar, og når man ser en video med ham fra 2019, er det én stor lovprisning af Qatar og Qatar som samfund, og hvor godt det er de skal afholde VM der, siger Stanis Elsborg.
Han er senioranalytiker i Play the Game, som arbejder for demokrati, åbenhed og ytringsfrihed i sportens verden. Han peger på, at Beckham med sin nye tjans som Qatars VM-ambassadør bliver en del af landets “rendyrkede propaganda”.
Det bliver han i øvrigt sammen med andre tidligere fodboldprofiler som Xavi, Samuel Eto’o, Cafu og Tim Cahill. Og selv om Beckham eksempelvis har spillet i Qatar-ejede Paris Saint-Germain, mener Elsborg, at han træder et skridt længere ned ad en problematisk vej.
1 year ago: “It’s always been such a family environment here – and I think that is something as a player and a fan you really want at a World Cup…it’s going to be pretty incredible.”
— Stanis Elsborg (@StanisElsborg) October 24, 2021
Now: David Beckham bags £150million to be face of the Qatar World Cup https://t.co/et3Na1epJE
– Jeg synes, der er en skelnen mellem, om man spiller for PSG, som Messi gør, og indgår et partnerskab med Qatar. Det handler ikke kun om VM, men er en længerevarende aftale, der handler om at profilere Qatar, siger senioranalytikeren.
– Jeg synes grundlæggende, det er problematisk, at et kulturelt og fodboldmæssigt ikon som ham vælger at blive ambassadør for et af de mest omdiskuterede lande i hele sportsverdenen.
Den engelske tabloidavis The Sun skriver, at Beckham tjener 1,3 milliarder kroner over en tiårig periode, mens Qatar-mediet Doha News rapporterer, at beløbet er stærkt overdrevet.
Uanset beløbets størrelse er det altså ifølge Stanis Elsborg er problem, at Beckham og de andre fodboldstjerner er i lommen på Qatars undertrykkende diktatur.
– For det første er de rollemodeller, også for unge mennesker. Det andet er, at de har en platform. Han har 69 millioner følgere på Instagram. Det vil sige, at han når ud til rigtig mange mennesker, langt flere end Tipsbladet kan nå ud til.
– Den glorificering og det skønmaleri af Qatar bliver fortællingen for mange mennesker, som følger David Beckham og ser op til ham. Han bliver talsmand for, hvad Qatar er, og hvor godt det er, at der skal afholdes VM der. Det kommer til at dække over alle de andre ting, der foregår i landet.
De ting omfatter eksempelvis kriminalisering af homoseksualitet, undertrykkelse af ytringsfrihed, fængsling af kritikere og slavelignende behandling af de hundredtusinder af migrantarbejdere, som opholder sig i landet, og som i stor stil bygger eksempelvis VM’s stadioner og infrastruktur.
Ikke meget tilovers
Stanis Elsborg mener desuden, at det “klinger hult”, at David Beckham på den ene side er ambassadør for nødhjælpsorganisationen UNICEF og på den anden side lader sig indgå i Qatars spin. Derudover erklærer Beckham sig stolt over at blive kaldt et gay icon, og han er tidligere blevet nomineret til LGBT-priser hjemme i Storbritannien.
– De (Beckham og de andre tidligere spillere, red.) sælger ud af de ting, de ellers har stået for. Beckham har ellers tidligere været en stemme for LGBT-miljøet og var den her metroseksuelle mand, som brød frem i sportsverdenen. Nu bliver han fortaler for et land, hvor homoseksualitet kan straffes ved lov, siger Elsborg.
Det er altså derfor, at Elsborgs teenage-idolisering er blevet afløst af et nyt og mindre flatterende billede af David Beckham.
– Jeg har ikke meget tilovers for, at man på den måde stiller sig sammen med et regime som Qatar og indgår i deres propaganda. Det havde været bedre, hvis Beckham havde påpeget nogle af de problemer, der er ved Qatar som værtsland, siger senioranalytikeren.
– FFodbolden står over for et stort moralsk spørgsmål i den her tid. Stater med alvorlige menneskerettighedsproblemer er trængt ind i fodboldverdenen. Hvilke klubber kan vores børn holde med, som ikke har forbindelser til Qatar, Kina, Saudi-Arabien, der bruger sporten i rendyrkede politiske projekter?
Foruden VM skal David Beckham promovere turisme og kulturen i Qatar.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – sådan starter Brøndby
OB siger farvel til seks spillere
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Her spiller Lasse Schöne i dag
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fyrer landstræner to måneder før VM
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
– Han vinder Ballon d’Or!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’