Neymar måtte torsdag udgå med en skade, da Brasilien spillede deres første kamp ved dette VM, hvor de vandt med 2-0 over Serbien. Der er nu kommet en dom af skaden, som i første omgang kommer til at betyde, at han er ude i den næste kamp mod Schweiz.
Selv er PSG-stjernen nu kommet med en reaktion, som han har lagt ud på sin Instagram-profil.
Her kommer han først ind på, at at det betyder meget for ham at bære den brasilianske landsholdstrøje, men så skifter opslaget karakter, og han peger på, at intet i hans liv har været givet eller nemt.
– I dag er blevet et af de sværeste øjeblikke i min karriere – og igen til et VM. Jeg har en skade. Ja, det er kedeligt, og det kommer til at gøre ondt, siger han og fortsætter:
– Men jeg er sikker på, at jeg får chancen for at komme tilbage, fordi jeg vil gøre mit bedste for at hjælpe mit land, mine holdkammerater og mig selv, lyder det fra Neymar.
Offensivprofilen bemærker dernæst, at han nægter at lade sig slå ud af dette, og at hans tro er uendelig.
Der er tale om en skade i et ledbånd i hans ene ankel, som han måtte forlade banen for efter 79 minutter i opgøret mod serberne.
Når han skriver, at det igen er til et VM, at han bliver skadet, så skyldes det, at han også ved slutrunden på hjemmebane tilbage i 2014 måtte ende den med en skade i kvartfinalen, hvorefter han kunne se sit hold ryge ud i semifinalen.
Mens situationen efter Schweiz-kampen er ukendt indtil videre, så står det klart, at Thomas Delaney er ude for resten af slutrunden. Se mere om det i videoen øverst i artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Sverige
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT
