Neymar åbner om skade: Et af de sværeste øjeblikke

Neymar sætter nu ord på, hvordan han har det med den skade, som tvang ham fra banen i Brasiliens første VM-kamp.



Neymar måtte torsdag udgå med en skade, da Brasilien spillede deres første kamp ved dette VM, hvor de vandt med 2-0 over Serbien. Der er nu kommet en dom af skaden, som i første omgang kommer til at betyde, at han er ude i den næste kamp mod Schweiz.

Selv er PSG-stjernen nu kommet med en reaktion, som han har lagt ud på sin Instagram-profil.

Her kommer han først ind på, at at det betyder meget for ham at bære den brasilianske landsholdstrøje, men så skifter opslaget karakter, og han peger på, at intet i hans liv har været givet eller nemt.

– I dag er blevet et af de sværeste øjeblikke i min karriere – og igen til et VM. Jeg har en skade. Ja, det er kedeligt, og det kommer til at gøre ondt, siger han og fortsætter:

– Men jeg er sikker på, at jeg får chancen for at komme tilbage, fordi jeg vil gøre mit bedste for at hjælpe mit land, mine holdkammerater og mig selv, lyder det fra Neymar.

Offensivprofilen bemærker dernæst, at han nægter at lade sig slå ud af dette, og at hans tro er uendelig.

Der er tale om en skade i et ledbånd i hans ene ankel, som han måtte forlade banen for efter 79 minutter i opgøret mod serberne.

Når han skriver, at det igen er til et VM, at han bliver skadet, så skyldes det, at han også ved slutrunden på hjemmebane tilbage i 2014 måtte ende den med en skade i kvartfinalen, hvorefter han kunne se sit hold ryge ud i semifinalen. 

Mens situationen efter Schweiz-kampen er ukendt indtil videre, så står det klart, at Thomas Delaney er ude for resten af slutrunden. Se mere om det i videoen øverst i artiklen.







LIVE

TransferLIVE: FCK-spiller har bestået lægetjek

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De køber ham for 740 mio.



LIVE

VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Brøndby med transferscoop?

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

England – DR Congo

Brøndby tæt på denne keeper

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Her er Jonas Winds nye klub

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Belgien – Senegal

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende