Neymar åbner om skade: Et af de sværeste øjeblikke

Neymar sætter nu ord på, hvordan han har det med den skade, som tvang ham fra banen i Brasiliens første VM-kamp.



Neymar måtte torsdag udgå med en skade, da Brasilien spillede deres første kamp ved dette VM, hvor de vandt med 2-0 over Serbien. Der er nu kommet en dom af skaden, som i første omgang kommer til at betyde, at han er ude i den næste kamp mod Schweiz.

Selv er PSG-stjernen nu kommet med en reaktion, som han har lagt ud på sin Instagram-profil.

Her kommer han først ind på, at at det betyder meget for ham at bære den brasilianske landsholdstrøje, men så skifter opslaget karakter, og han peger på, at intet i hans liv har været givet eller nemt.

– I dag er blevet et af de sværeste øjeblikke i min karriere – og igen til et VM. Jeg har en skade. Ja, det er kedeligt, og det kommer til at gøre ondt, siger han og fortsætter:

– Men jeg er sikker på, at jeg får chancen for at komme tilbage, fordi jeg vil gøre mit bedste for at hjælpe mit land, mine holdkammerater og mig selv, lyder det fra Neymar.

Offensivprofilen bemærker dernæst, at han nægter at lade sig slå ud af dette, og at hans tro er uendelig.

Der er tale om en skade i et ledbånd i hans ene ankel, som han måtte forlade banen for efter 79 minutter i opgøret mod serberne.

Når han skriver, at det igen er til et VM, at han bliver skadet, så skyldes det, at han også ved slutrunden på hjemmebane tilbage i 2014 måtte ende den med en skade i kvartfinalen, hvorefter han kunne se sit hold ryge ud i semifinalen. 

Mens situationen efter Schweiz-kampen er ukendt indtil videre, så står det klart, at Thomas Delaney er ude for resten af slutrunden. Se mere om det i videoen øverst i artiklen.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Scorer vanvittig løn i Premier League

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Mexico – England

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

USA – Belgien

Stort FCK-talent er blevet solgt

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Belgien i chok over Balogun-beslutning

“Du er en fucking maskine!”

FCK-direktør får job i West Ham

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Portugal – Spanien

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Her er 1/8-finalerne ved VM