Neymar åbner om skade: Et af de sværeste øjeblikke

Neymar sætter nu ord på, hvordan han har det med den skade, som tvang ham fra banen i Brasiliens første VM-kamp.



Neymar måtte torsdag udgå med en skade, da Brasilien spillede deres første kamp ved dette VM, hvor de vandt med 2-0 over Serbien. Der er nu kommet en dom af skaden, som i første omgang kommer til at betyde, at han er ude i den næste kamp mod Schweiz.

Selv er PSG-stjernen nu kommet med en reaktion, som han har lagt ud på sin Instagram-profil.

Her kommer han først ind på, at at det betyder meget for ham at bære den brasilianske landsholdstrøje, men så skifter opslaget karakter, og han peger på, at intet i hans liv har været givet eller nemt.

– I dag er blevet et af de sværeste øjeblikke i min karriere – og igen til et VM. Jeg har en skade. Ja, det er kedeligt, og det kommer til at gøre ondt, siger han og fortsætter:

– Men jeg er sikker på, at jeg får chancen for at komme tilbage, fordi jeg vil gøre mit bedste for at hjælpe mit land, mine holdkammerater og mig selv, lyder det fra Neymar.

Offensivprofilen bemærker dernæst, at han nægter at lade sig slå ud af dette, og at hans tro er uendelig.

Der er tale om en skade i et ledbånd i hans ene ankel, som han måtte forlade banen for efter 79 minutter i opgøret mod serberne.

Når han skriver, at det igen er til et VM, at han bliver skadet, så skyldes det, at han også ved slutrunden på hjemmebane tilbage i 2014 måtte ende den med en skade i kvartfinalen, hvorefter han kunne se sit hold ryge ud i semifinalen. 

Mens situationen efter Schweiz-kampen er ukendt indtil videre, så står det klart, at Thomas Delaney er ude for resten af slutrunden. Se mere om det i videoen øverst i artiklen.







LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Markant ændring i Silkeborg

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Sydafrika – Canada

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’