Neymar åbner om skade: Et af de sværeste øjeblikke

Neymar sætter nu ord på, hvordan han har det med den skade, som tvang ham fra banen i Brasiliens første VM-kamp.



Neymar måtte torsdag udgå med en skade, da Brasilien spillede deres første kamp ved dette VM, hvor de vandt med 2-0 over Serbien. Der er nu kommet en dom af skaden, som i første omgang kommer til at betyde, at han er ude i den næste kamp mod Schweiz.

Selv er PSG-stjernen nu kommet med en reaktion, som han har lagt ud på sin Instagram-profil.

Her kommer han først ind på, at at det betyder meget for ham at bære den brasilianske landsholdstrøje, men så skifter opslaget karakter, og han peger på, at intet i hans liv har været givet eller nemt.

– I dag er blevet et af de sværeste øjeblikke i min karriere – og igen til et VM. Jeg har en skade. Ja, det er kedeligt, og det kommer til at gøre ondt, siger han og fortsætter:

– Men jeg er sikker på, at jeg får chancen for at komme tilbage, fordi jeg vil gøre mit bedste for at hjælpe mit land, mine holdkammerater og mig selv, lyder det fra Neymar.

Offensivprofilen bemærker dernæst, at han nægter at lade sig slå ud af dette, og at hans tro er uendelig.

Der er tale om en skade i et ledbånd i hans ene ankel, som han måtte forlade banen for efter 79 minutter i opgøret mod serberne.

Når han skriver, at det igen er til et VM, at han bliver skadet, så skyldes det, at han også ved slutrunden på hjemmebane tilbage i 2014 måtte ende den med en skade i kvartfinalen, hvorefter han kunne se sit hold ryge ud i semifinalen. 

Mens situationen efter Schweiz-kampen er ukendt indtil videre, så står det klart, at Thomas Delaney er ude for resten af slutrunden. Se mere om det i videoen øverst i artiklen.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer lover: De får debut

Uventet skifte?

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Han vender hjem til FC København

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-stjerne udtaget til VM

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Grønbæk hylder dansker