Den 29-årige Lokomotiv Moskva-angriber Peter Osaze Odemwingie er et af flere bud på angrebspladserne hos Nigeria, hvor OB’s Peter Utaka også håber på at gøre sig gældende under VM-slutrunden.
Odemwingie og det nigerianske landshold har i de seneste dage været i træningslejr i England, hvor den svenske landstræner for Nigeria Lars Lagerbäck for første gang har haft mulighed for at vise spillerne, hvordan han og hans assistenttræner Roland Andersson gerne vil have spillerne til at tackle VM-slutrunden.
Odemwingie var utilfreds med den tidligere landstræner Shuaibu Amodu, der kun med held og slid fik Nigeria til VM.
– Det er ikke fordi der var noget negativt eller dårligt i hans (Amodus) træner-arbejde. Det var bare ikke nok, hvis vi skulle helt op. Det er foskellen mellem god og bedre, siger Peter Odemwingie til Kickoff.com.
Moskva-angriberen har til gengæld stor tiltro til Lars Lagerbäcks trænerevner og spillestil.
– Han ligner ikke en, der tvivler på egne evner, og jeg tror, at han kan skaffe de resultater, nigerianerne forventer. Han er rolig, som en der har en plan, der tog jobbet efter at have set vores kampe og med viden om, at han kan gøre det bedre, end vi gjorde det tidligere, siger Odemwingie.
De svenske trænere har i modsætning til tidligere trænere brugt individuelle video-klip af hver spiller til at vise, hvad han skal gøre bedre, og Lagerbäck vandt øjensynlig respekt på at kunne samtlige spilleres navne, da han hilste på hver enkelt ved den første træning.
Den svenske trænerduo arbejder med organisationen af holdet og på at skabe et hurtigere opspil med færre spilstationer.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
Eksperter raser: Hvad med Messi?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT