Nigeria-angriber tror på svensk succes

Russisk/nigerianske Peter Osaze Odemwingie har stor respekt for Lars Lagerbäcks metodiske arbejde i den nigerianske VM-lejr.



Den 29-årige Lokomotiv Moskva-angriber Peter Osaze Odemwingie er et af flere bud på angrebspladserne hos Nigeria, hvor OB’s Peter Utaka også håber på at gøre sig gældende under VM-slutrunden.

Odemwingie og det nigerianske landshold har i de seneste dage været i træningslejr i England, hvor den svenske landstræner for Nigeria Lars Lagerbäck for første gang har haft mulighed for at vise spillerne, hvordan han og hans assistenttræner Roland Andersson gerne vil have spillerne til at tackle VM-slutrunden.

Odemwingie var utilfreds med den tidligere landstræner Shuaibu Amodu, der kun med held og slid fik Nigeria til VM.

– Det er ikke fordi der var noget negativt eller dårligt i hans (Amodus) træner-arbejde. Det var bare ikke nok, hvis vi skulle helt op. Det er foskellen mellem god og bedre, siger Peter Odemwingie til Kickoff.com.

Moskva-angriberen har til gengæld stor tiltro til Lars Lagerbäcks trænerevner og spillestil.

– Han ligner ikke en, der tvivler på egne evner, og jeg tror, at han kan skaffe de resultater, nigerianerne forventer. Han er rolig, som en der har en plan, der tog jobbet efter at have set vores kampe og med viden om, at han kan gøre det bedre, end vi gjorde det tidligere, siger Odemwingie.

De svenske trænere har i modsætning til tidligere trænere brugt individuelle video-klip af hver spiller til at vise, hvad han skal gøre bedre, og Lagerbäck vandt øjensynlig respekt på at kunne samtlige spilleres navne, da han hilste på hver enkelt ved den første træning.

Den svenske trænerduo arbejder med organisationen af holdet og på at skabe et hurtigere opspil med færre spilstationer.





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Perez med kynisk besked: Det er slut for ham

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Serie A-klubber jagter Randers-profil

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Forhandler med storklub

Fem bud på Brøndbys nye træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Liverpool – Brentford