Nigeria-angriber tror på svensk succes

Russisk/nigerianske Peter Osaze Odemwingie har stor respekt for Lars Lagerbäcks metodiske arbejde i den nigerianske VM-lejr.



Den 29-årige Lokomotiv Moskva-angriber Peter Osaze Odemwingie er et af flere bud på angrebspladserne hos Nigeria, hvor OB’s Peter Utaka også håber på at gøre sig gældende under VM-slutrunden.

Odemwingie og det nigerianske landshold har i de seneste dage været i træningslejr i England, hvor den svenske landstræner for Nigeria Lars Lagerbäck for første gang har haft mulighed for at vise spillerne, hvordan han og hans assistenttræner Roland Andersson gerne vil have spillerne til at tackle VM-slutrunden.

Odemwingie var utilfreds med den tidligere landstræner Shuaibu Amodu, der kun med held og slid fik Nigeria til VM.

– Det er ikke fordi der var noget negativt eller dårligt i hans (Amodus) træner-arbejde. Det var bare ikke nok, hvis vi skulle helt op. Det er foskellen mellem god og bedre, siger Peter Odemwingie til Kickoff.com.

Moskva-angriberen har til gengæld stor tiltro til Lars Lagerbäcks trænerevner og spillestil.

– Han ligner ikke en, der tvivler på egne evner, og jeg tror, at han kan skaffe de resultater, nigerianerne forventer. Han er rolig, som en der har en plan, der tog jobbet efter at have set vores kampe og med viden om, at han kan gøre det bedre, end vi gjorde det tidligere, siger Odemwingie.

De svenske trænere har i modsætning til tidligere trænere brugt individuelle video-klip af hver spiller til at vise, hvad han skal gøre bedre, og Lagerbäck vandt øjensynlig respekt på at kunne samtlige spilleres navne, da han hilste på hver enkelt ved den første træning.

Den svenske trænerduo arbejder med organisationen af holdet og på at skabe et hurtigere opspil med færre spilstationer.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

De overvejer Christian Eriksen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Thomas Frank scorer sommerjob

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!