Nigeria-angriber tror på svensk succes

Russisk/nigerianske Peter Osaze Odemwingie har stor respekt for Lars Lagerbäcks metodiske arbejde i den nigerianske VM-lejr.



Den 29-årige Lokomotiv Moskva-angriber Peter Osaze Odemwingie er et af flere bud på angrebspladserne hos Nigeria, hvor OB’s Peter Utaka også håber på at gøre sig gældende under VM-slutrunden.

Odemwingie og det nigerianske landshold har i de seneste dage været i træningslejr i England, hvor den svenske landstræner for Nigeria Lars Lagerbäck for første gang har haft mulighed for at vise spillerne, hvordan han og hans assistenttræner Roland Andersson gerne vil have spillerne til at tackle VM-slutrunden.

Odemwingie var utilfreds med den tidligere landstræner Shuaibu Amodu, der kun med held og slid fik Nigeria til VM.

– Det er ikke fordi der var noget negativt eller dårligt i hans (Amodus) træner-arbejde. Det var bare ikke nok, hvis vi skulle helt op. Det er foskellen mellem god og bedre, siger Peter Odemwingie til Kickoff.com.

Moskva-angriberen har til gengæld stor tiltro til Lars Lagerbäcks trænerevner og spillestil.

– Han ligner ikke en, der tvivler på egne evner, og jeg tror, at han kan skaffe de resultater, nigerianerne forventer. Han er rolig, som en der har en plan, der tog jobbet efter at have set vores kampe og med viden om, at han kan gøre det bedre, end vi gjorde det tidligere, siger Odemwingie.

De svenske trænere har i modsætning til tidligere trænere brugt individuelle video-klip af hver spiller til at vise, hvad han skal gøre bedre, og Lagerbäck vandt øjensynlig respekt på at kunne samtlige spilleres navne, da han hilste på hver enkelt ved den første træning.

Den svenske trænerduo arbejder med organisationen af holdet og på at skabe et hurtigere opspil med færre spilstationer.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

OB henter finsk landsholdsspiller

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Forhandler med Jannik Vestergaard



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norsk ekspert håner Danmark

Norge – England

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Uventet transferdrejning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Spanien – Belgien

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Superligaen er knækket

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Knuser transferrekord