Den 29-årige Lokomotiv Moskva-angriber Peter Osaze Odemwingie er et af flere bud på angrebspladserne hos Nigeria, hvor OB’s Peter Utaka også håber på at gøre sig gældende under VM-slutrunden.
Odemwingie og det nigerianske landshold har i de seneste dage været i træningslejr i England, hvor den svenske landstræner for Nigeria Lars Lagerbäck for første gang har haft mulighed for at vise spillerne, hvordan han og hans assistenttræner Roland Andersson gerne vil have spillerne til at tackle VM-slutrunden.
Odemwingie var utilfreds med den tidligere landstræner Shuaibu Amodu, der kun med held og slid fik Nigeria til VM.
– Det er ikke fordi der var noget negativt eller dårligt i hans (Amodus) træner-arbejde. Det var bare ikke nok, hvis vi skulle helt op. Det er foskellen mellem god og bedre, siger Peter Odemwingie til Kickoff.com.
Moskva-angriberen har til gengæld stor tiltro til Lars Lagerbäcks trænerevner og spillestil.
– Han ligner ikke en, der tvivler på egne evner, og jeg tror, at han kan skaffe de resultater, nigerianerne forventer. Han er rolig, som en der har en plan, der tog jobbet efter at have set vores kampe og med viden om, at han kan gøre det bedre, end vi gjorde det tidligere, siger Odemwingie.
De svenske trænere har i modsætning til tidligere trænere brugt individuelle video-klip af hver spiller til at vise, hvad han skal gøre bedre, og Lagerbäck vandt øjensynlig respekt på at kunne samtlige spilleres navne, da han hilste på hver enkelt ved den første træning.
Den svenske trænerduo arbejder med organisationen af holdet og på at skabe et hurtigere opspil med færre spilstationer.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Norge – Senegal
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
OPTAKT