Cristiano Ronaldo har for tiden sit at se til. Der er VM med Portugal, og så er han lige blevet løst af sin kontrakt med Manchester United. Derfor er han nu klubløs, men det kan der hurtigt blive ændret på.
Det skriver amerikanske CBS Sports, som peger på, at saudiarabiske Al Nassr skulle stå klar med en kontrakt, som vil give ham 536 millioner kroner om året. Det skulle samtidig være en aftale, som fører den 37-årige ind i 40'erne.
Der har tidligere været historier om, at der skulle være tilbud fra Saudi Arabien på ham, som han også kommenterede i det omdiskuterede interview med Piers Morgan, som kan ses et klip fra i toppen af artiklen.
Al Nassr skulle nu følge Ronaldo meget tæt ved VM-slutrunden, og deres interesse siges at være stærkere end nogensinde før.
Det forlyder endvidere, at forhandlingerne mellem parterne er meget langt fremme allerede, og at man nu kun afventer Ronaldos egen beslutning. Hvis det skulle blive et ja, så menes det, at man hurtigt kan få handlen på plads.
Tidligere har den omtalte klubs store rivaler fra Al Hilal også været sat i forbindelse med den mangedobbelte Ballon d'Or-vinder, men det skulle kun være Al Nassrs tilbud, der bliver opfattet som et formelt et af slagsen.
Cristiano Ronaldo har ved VM allerede fået scoret sit første mål, som kom i Portugals 3-2-sejr over Ghana, hvilket satte ham i historiebøgerne endnu engang. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TRANSFER