Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 16.00
Spillested: Al Janoub Stadium, Al Wakrah
Dommer: Mustapha Ghorbal
På TV: DR1
Hashtag: #vmdk #fordanmark
Holdnyt:
Australien:
De vandt en overraskende sejr over Tunesien, og dermed står Socceroos med gode muligheder for at gå videre fra gruppespillet. Man går videre fra gruppespillet med en sejr over Danmark. Uafgjort er også nok, hvis Tunesien ikke slår Frankrig.
Dermed har man et resultat at forsvare, og det er noget, der ganske sikkert passer det australske landshold, der ikke har mange stjerner, men har stor holdånd, arbejdsiver og er gode på kontra.
Australien har flere spillere, der er kendt i det danske. Awer Mabil har en fortid i Superliga-klubben FC Midtjylland, mens keeper Mathew Ryan står i FC København. Også venstre back Joel King fra OB er i den australske trup, men han er langt fra spilletid.
Stjernen på det australske hold er Aaron Mooy fra Celtic. Det er en dygtig central midtbanespiller, som knokler og arbejder hårdt.
Danmark:
Et point mod Frankrig havde betydet, at Danmark med en sejr over Australien i sidste kamp var sikker på at gå videre fra VM-gruppespillet. Nu skal man også bruge lidt hjælp fra Frankrig, der allerede har gjort det klart, at man vil spare spillere mod Tunesien.
Du kan se det store overblik over, hvordan man kommer videre her, men grundlæggende handler det om, at man skal slå Australien og så undgå, at Tunesien slår Frankrig større, end Danmark vinder over Australien.
Til opgøret er det ventet, at Kasper Hjulmand går over i en 4-3-3 opstilling. Og så er spørgsmålet, om Daniel Wass får chancen på højre back, da han er en tand bedre defensivt og giver nogle andre muligheder offensivt, og hvem Hjulmand vælger at benytte i det centrale forsvar, hvor der er flere gode spillere til de to-tre positioner. Simon Kjær har i hvert fald klarmeldt sig, og i offensiven er det også muligt, at Andreas Skov Olsen er tilbage.
Der har været meget snak om den danske frontangriber, som indtil videre ikke har fået det til at fungere. Men med til historien hører også, at både Kasper Dolberg og Andreas Cornelius er blevet dårligt serviceret.
Centralt på midtbanen er det enten Christian Nørgaard eller Mathias Jensen, hvis man går over til en 4-3-3 og altså gør brug af en ekstra midtbanespiller.
Går Danmark videre fra gruppespillet, venter en kamp mod nummer et fra Gruppe C. Det afgøres først onsdag aften, hvem det bliver.
Karantæner:
Australien : Ingen
Danmark: Ingen
Bud på startopstillinger:
Australien (4-2-3-1): Ryan – Karacic, Rowles, Souttar, Behich- Mooy, Irvine – Leckie, McGree, Goodwin – Duke
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Wass, Andersen, Christensen, Mæhle – Højbjerg, Jensen, Eriksen – Lindstrøm, Dolberg, Damsgaard
Dom:
Det var en lidt skuffende uafgjort mod Tunesien, og så smed man et point sidst i opgøret mod Frankrig. Nu er der ikke plads til flere fejltagelser for Danmark, der skal vinde. Uafgjort eller nederlag sender ladnsholdet hjem.
Da Danmark og Australien mødtes for fire år siden i Rusland ved VM, endte det 1-1. Denne gang regner vi med, at Danmark bliver en tand for meget for Australien. 1-0 til Kasper Hjulmands tropper.
Det resultat vil være nok til at gå videre, hvis Tunesien ikke slår Frankrig, eller hvis Tunesien også vinder 1-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
FC København tjente millioner tirsdag aften
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
DAGENS SPILFORSLAG
