Optakt: Australien – Danmark

Danmark SKAL vinde, hvis det skal ende med et avancement ved VM-slutrunden.



Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 16.00
Spillested: Al Janoub Stadium, Al Wakrah
Dommer: Mustapha Ghorbal
På TV: DR1
Hashtag: #vmdk #fordanmark

Holdnyt:
Australien:
De vandt en overraskende sejr over Tunesien, og dermed står Socceroos med gode muligheder for at gå videre fra gruppespillet. Man går videre fra gruppespillet med en sejr over Danmark. Uafgjort er også nok, hvis Tunesien ikke slår Frankrig.

Dermed har man et resultat at forsvare, og det er noget, der ganske sikkert passer det australske landshold, der ikke har mange stjerner, men har stor holdånd, arbejdsiver og er gode på kontra.

Australien har flere spillere, der er kendt i det danske. Awer Mabil har en fortid i Superliga-klubben FC Midtjylland, mens keeper Mathew Ryan står i FC København. Også venstre back Joel King fra OB er i den australske trup, men han er langt fra spilletid.

Stjernen på det australske hold er Aaron Mooy fra Celtic. Det er en dygtig central midtbanespiller, som knokler og arbejder hårdt.

Danmark:
Et point mod Frankrig havde betydet, at Danmark med en sejr over Australien i sidste kamp var sikker på at gå videre fra VM-gruppespillet. Nu skal man også bruge lidt hjælp fra Frankrig, der allerede har gjort det klart, at man vil spare spillere mod Tunesien.

Du kan se det store overblik over, hvordan man kommer videre her, men grundlæggende handler det om, at man skal slå Australien og så undgå, at Tunesien slår Frankrig større, end Danmark vinder over Australien.

Til opgøret er det ventet, at Kasper Hjulmand går over i en 4-3-3 opstilling. Og så er spørgsmålet, om Daniel Wass får chancen på højre back, da han er en tand bedre defensivt og giver nogle andre muligheder offensivt, og hvem Hjulmand vælger at benytte i det centrale forsvar, hvor der er flere gode spillere til de to-tre positioner. Simon Kjær har i hvert fald klarmeldt sig, og i offensiven er det også muligt, at Andreas Skov Olsen er tilbage.

Der har været meget snak om den danske frontangriber, som indtil videre ikke har fået det til at fungere. Men med til historien hører også, at både Kasper Dolberg og Andreas Cornelius er blevet dårligt serviceret.

Centralt på midtbanen er det enten Christian Nørgaard eller Mathias Jensen, hvis man går over til en 4-3-3 og altså gør brug af en ekstra midtbanespiller.

Går Danmark videre fra gruppespillet, venter en kamp mod nummer et fra Gruppe C. Det afgøres først onsdag aften, hvem det bliver.

Karantæner:
Australien : Ingen
Danmark: Ingen

Bud på startopstillinger:
Australien (4-2-3-1): Ryan – Karacic, Rowles, Souttar, Behich- Mooy, Irvine – Leckie, McGree, Goodwin – Duke 

Danmark (4-3-3): Schmeichel – Wass, Andersen, Christensen, Mæhle – Højbjerg, Jensen, Eriksen – Lindstrøm, Dolberg, Damsgaard

Dom:
Det var en lidt skuffende uafgjort mod Tunesien, og så smed man et point sidst i opgøret mod Frankrig. Nu er der ikke plads til flere fejltagelser for Danmark, der skal vinde. Uafgjort eller nederlag sender ladnsholdet hjem.

Da Danmark og Australien mødtes for fire år siden i Rusland ved VM, endte det 1-1. Denne gang regner vi med, at Danmark bliver en tand for meget for Australien. 1-0 til Kasper Hjulmands tropper.

Det resultat vil være nok til at gå videre, hvis Tunesien ikke slår Frankrig, eller hvis Tunesien også vinder 1-0.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





Blæst bagover af Thomas Frank




LIVE

TransferLIVE: United tæt på ny målmand

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Gigantisk fejl! Thomas Frank i ekstase

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud   

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Nedtur for Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Brøndbys milliontransfer slår rekord

‘En fantastisk situation’

AGF – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Vilde Roony matchvinder med panenka

Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Sønderjyske – Brøndby IF

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Arsenal køber Crystal Palace-profil

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Højbjerg reagerer på skandale



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Neestrup: ‘Må rose manden – ikke så meget pis’

Drama – chokfyring i Premier League? 

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

FC Nordsjælland – Viborg FF

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Giver status på Daramy – her er planen

0,1 procent

Kaos truer: Politiet advarer

‘Sæt ham af!’

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

FC Fredericia – Randers FC

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

FC København – OB

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen