Kampfakta:
Kampstart: Onsdag klokken 16.00
Spillested: Al Janoub Stadium, Al Wakrah
Dommer: Mustapha Ghorbal
På TV: DR1
Hashtag: #vmdk #fordanmark
Holdnyt:
Australien:
De vandt en overraskende sejr over Tunesien, og dermed står Socceroos med gode muligheder for at gå videre fra gruppespillet. Man går videre fra gruppespillet med en sejr over Danmark. Uafgjort er også nok, hvis Tunesien ikke slår Frankrig.
Dermed har man et resultat at forsvare, og det er noget, der ganske sikkert passer det australske landshold, der ikke har mange stjerner, men har stor holdånd, arbejdsiver og er gode på kontra.
Australien har flere spillere, der er kendt i det danske. Awer Mabil har en fortid i Superliga-klubben FC Midtjylland, mens keeper Mathew Ryan står i FC København. Også venstre back Joel King fra OB er i den australske trup, men han er langt fra spilletid.
Stjernen på det australske hold er Aaron Mooy fra Celtic. Det er en dygtig central midtbanespiller, som knokler og arbejder hårdt.
Danmark:
Et point mod Frankrig havde betydet, at Danmark med en sejr over Australien i sidste kamp var sikker på at gå videre fra VM-gruppespillet. Nu skal man også bruge lidt hjælp fra Frankrig, der allerede har gjort det klart, at man vil spare spillere mod Tunesien.
Du kan se det store overblik over, hvordan man kommer videre her, men grundlæggende handler det om, at man skal slå Australien og så undgå, at Tunesien slår Frankrig større, end Danmark vinder over Australien.
Til opgøret er det ventet, at Kasper Hjulmand går over i en 4-3-3 opstilling. Og så er spørgsmålet, om Daniel Wass får chancen på højre back, da han er en tand bedre defensivt og giver nogle andre muligheder offensivt, og hvem Hjulmand vælger at benytte i det centrale forsvar, hvor der er flere gode spillere til de to-tre positioner. Simon Kjær har i hvert fald klarmeldt sig, og i offensiven er det også muligt, at Andreas Skov Olsen er tilbage.
Der har været meget snak om den danske frontangriber, som indtil videre ikke har fået det til at fungere. Men med til historien hører også, at både Kasper Dolberg og Andreas Cornelius er blevet dårligt serviceret.
Centralt på midtbanen er det enten Christian Nørgaard eller Mathias Jensen, hvis man går over til en 4-3-3 og altså gør brug af en ekstra midtbanespiller.
Går Danmark videre fra gruppespillet, venter en kamp mod nummer et fra Gruppe C. Det afgøres først onsdag aften, hvem det bliver.
Karantæner:
Australien : Ingen
Danmark: Ingen
Bud på startopstillinger:
Australien (4-2-3-1): Ryan – Karacic, Rowles, Souttar, Behich- Mooy, Irvine – Leckie, McGree, Goodwin – Duke
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Wass, Andersen, Christensen, Mæhle – Højbjerg, Jensen, Eriksen – Lindstrøm, Dolberg, Damsgaard
Dom:
Det var en lidt skuffende uafgjort mod Tunesien, og så smed man et point sidst i opgøret mod Frankrig. Nu er der ikke plads til flere fejltagelser for Danmark, der skal vinde. Uafgjort eller nederlag sender ladnsholdet hjem.
Da Danmark og Australien mødtes for fire år siden i Rusland ved VM, endte det 1-1. Denne gang regner vi med, at Danmark bliver en tand for meget for Australien. 1-0 til Kasper Hjulmands tropper.
Det resultat vil være nok til at gå videre, hvis Tunesien ikke slår Frankrig, eller hvis Tunesien også vinder 1-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
I chok over Tottenham
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
Nyt tilbageslag for Hjulmand
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Legender med dyster melding
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
Dorgu lyner! Manchester United slår City
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
MEDIE
