Kampfakta:
Kampstart: Tirsdag klokken 14.00
Spillested: Education City Stadium, Al Rayyan
Dommer: Cesar Ramos, Mexico
På TV: DR1
Hashtag: #vmdk #fordanmark
Holdnyt:
Danmark:
26 spillere er rejst med Kasper Hjulmand til Qatar, og der er ikke umiddelbart de store overraskelser. Jannik Vestergaard var kommet med til slutrunden, hvis han havde spillet, men det er blevet til meget få minutter i efteråret for Leicester City. Det er nok det største fravalg, ligesom Philip Billing kan ærgre sig over at være blevet fravalgt efter et strålende efteråret i Premier League.
Til opgøret mod Tunesien er der en del spørgsmålstegn, som handler om det taktiske. Spiller Danmark med en trebackkæde mod Tunesien? Og hvis man spiller med to centerbacks, er det så Joachim Andersen foran Simon Kjær? Landsholdets anfører har haft nogle problemer, og han har ikke spillet fast for AC Milan i efteråret. Men han er meget vigtig for holdet.
Men Kjær var med på det afsluttende pressemøde inden kampen, og det er kutyme, at man så også er i startopstillingen. Meget tyder altså på, at det bliver Kjær og Christensen i det centrale forsvar, og der er også signaler mod, at man starter i en 4-3-3 mod Tunesien.
På højrebacken ligner det en helt lige duel mellem Rasmus Nissen Kristensen og Daniel Wass om, hvem der skal spille fra start. Nissen ser ud til at have vundet den kamp. Og så er der offensiven, hvor Andreas Skov Olsen er sikker starter på højrekanten, og hvor Kasper Dolberg formentlig starter som spidsangriber mod en modstander, hvor Danmark bør kunne skabe muligheder.
Venstrekanten er lidt mere åben. Mikkel Damsgaard har tidligere haft et strålende samarbejde med Dolberg og Skov Olsen, men han har haft problemer og har selvtrænet lidt i løbet af ugen. Jonas Wind er heller ikke klar til at spille fra start, har Kasper Hjulmand fortalt. Foruden Frederik Rønnow er der i øvrigt ikke meldinger om andre, der har problemer med fysikken.
Jesper Lindstrøm kommer i glimrende form fra Bundesligaen, men han har altså bare seks A-landskampe og har ikke været så meget med endnu, hvilket kan være en lille bekymring for landstræneren, og så er der Martin Braithwaite, der har været en af Hjulmands favoritter, siden han tog jobbet.
Spiller man med tre centerbacks, er det formentlig Christian Eriksen, der spiller kanten fra starten af kampen mod Tunesien. En kant, der trækker ind i banen og giver plads til Joakim Mæhle. Ellers tager han sin vante plads på den offensive midtbane.
Det fremstår helt åbent mellem Martin Braithwaite, Mikkel Damsgaard og Jesper Lindstrøm til venstrekanten, hvis Eriksen spiller centralt på midtbanen. Braithwaite har erfaringen, mens Lindstrøm er mere en mellemrumsspiller. Damsgaard ville starte med sikkerhed, hvis han var helt klar.
Tunesien:
De har Anis Ben Slimane, og de har Issam Jebali. Det er navne, man kender fra Superligaen. Ellers er der ikke mange, som er kendt i den brede danske befolkning.
Midtbanespiller Ellyes Skhiri fra FC Köln er en dygtig spiller, der har 49 landskampe på cv’et, og så er det også værd at holde øje med anfører Youssef Msakni og angriber Qahbi Khazri.
Manchester Uniteds Hannibal Mejbri har i en alder af bare 19 år allerede 19 landskampe – han er aktuelt udlejet til Birmingham, men hold øje med ham. Et stort talent.
Tuneserne har tidligere været med ved VM, men aldrig før har det nordafrikanske land formået at gå videre fra en VM-slutrunde.
Tunesien plejer at stille i en 4-5-1 opstilling, men det er værd at bemærke, at landet spillede en testkamp mod Iran onsdag, som man vandt 2-0, hvor man startede i en 5-4-1 opstilling.
Karantæner:
Danmark: Ingen
Tunesien: Ingen
Bud på startopstillinger:
Danmark (4-3-3): Schmeichel – Nissen Kristensen, Kjær, Christensen, Mæhle – Højbjerg, Eriksen, Delaney – Skov Olsen, Dolberg, Lindstrøm
Tunesien (4-5-1): Dahmen – Dräger, Talbi, Ghandri, Abdi – Slimane, Skhiri, Laïdouni, Hannibal, Msakni – Khazri
Dom:
Det er en vigtig kamp for begge lande, og for Tunesien vil det være lidt af et drømmeresultat at komme fra kampen med et point.
Omvendt er det kun sejren, der tæller for Danmark. Godt nok kan man leve med et point, men det sætter holdet under pres før de sidste par landskampe, hvor Frankrig er modstanderen i kamp to. Også med tanke på, at Frankrig potentielt kan stå uden noget på spil i opgøret mod Tunesien i kamp tre.
Derfor: Sejren skal i land, hvis Danmark for alvor skal komme godt igang med turneringen.
Det forventer vi også, at Kasper Hjulmands hold lykkes med. 2-0 til Danmark.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
LIVE
LIVE: Av, Joachim Andersen!
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Vil have ham væk fra FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Var direkte fra træningsbanen
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
I chok: Har aldrig set lignende
NYHEDER
Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
Højlund står til at slå personlige rekorder
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit