Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 20.00
Spillested: Kazan Arena
Dommer: Cesar Arturo Ramos
Pulje: Gruppe H
På TV: TV2
Hashtag: #polcol #vmdk
Holdnyt:
Polen:
Robert Lewandowski og holdkammeraterne lagde skuffende fra land med et 1-2-nederlag til Senegal, og dermed skal der en sejr på bordet søndag aften, hvis ikke det skal blive til en tidlig hjemrejse.
Polen leverede en skuffende præstation mod Senegal og formåede slet ikke at få sat Robert Lewandowski i scene. Bayern München-stjernen havde en god afslutning direkte på frispark, men kom slet ikke frem til noget i åbent spil, og det var uden tvivl en frustrerende kamp for angriberen.
Polen var ellers meget på bolden mod Senegal, og de havde også et klart overtag i antal afslutninger, men der manglede generelt skarphed i en skuffende præstation.
Forsvarsstyrmanden Kamil Glik var ikke blevet klar til åbningskampen mod Senegal, og han er også tvivlsom til Colombia-kampen. Han vil være en mærkbar forstærkning for Polen, hvis han er med.
Colombia:
De colombianske VM-outsidere er i samme båd som Polen – vind eller forsvind.
Colombia skuffede ligesom Polen fælt i åbningskampen, hvor holdet tabte 1-2 til Japan. Sydamerikanerne gjorde det bestemt heller ikke nemt for sig selv ved allerede efter tre minutter at blive reduceret til 10 mand. Carlos Sanchez blokerede en afslutning med hånden, og så var det farvel og tak til midtbanespilleren, der dermed også afsoner karantæne mod Polen.
Det er imidlertid ikke det eneste, Colombia har at bekymre sig om. Holdets største stjerne, James Rodrigues, døjer med en muskelskade, der forhindrede ham i at være med fra start mod Japan. Rodrigues kom på banen efter en time, og han ventes at være klar til at starte inde mod Polen, men det ser altså ud til, at Bayern München-spilleren ikke er helt oppe i omdrejninger.
Der er for alvor VM-fest i Colombia – nu er det op til nationens fodboldspillende helte ikke at lægge navn til en massiv skuffelse, som et tidligt exit vil være.
Karantæner:
Polen: Ingen
Colombia: Sanchez
Bud på startopstillinger:
Polen (4-4-1-1): Szczesny – Piszczek, Glik, Pazdan, Rybus – Blaszczykowsi, Krychowiak, Zielinski, Grosicki – Milik – Lewandowski
Colombia (4-2-3-1): Ospina – Arias, Sanchez, Murillo, Mojica – Lerma, Aguilar – Cuadrado, Rodrigues, Bacca – Falcao
Profilen:
James Rodrigues er den største stjerne, og han er en utrolig populær mand i Colombia, men ingen når i nærheden af Radamel Falcao, når det gælder popularitet i det sydamerikanske land. Angriberen er en slags landsfader i Colombia, og man under ham VM-deltagelsen, efter han blev forhindret med en alvorlig skade for fire år siden. Falcao var ikke god mod Japan, så han skylder en god præstation mod Polen.
Vidste du, at..:
Kazan Arena har stået klar siden 2013, og det er et stadion, der tages flittigt i brug. I 2015 husede det blandt andet VM i svømning. Ved den igangværende VM-slutrunde skal der blandt andet spilles en kvartfinale i Kazan.
Dom:
Det bliver formentlig to nationer med nerverne udenpå tøjet, der går på banen søndag aften. Begge hold kom til Rusland med en forventning om at avancere fra gruppen, og nu ved taberen, at det er slut efter to kampe. Umiddelbart har vi størst fidus til Colombia, der med deres fart kan gøre ondt på de lidt mere stationære polakkere. Vi tipper en 3-1-sejr til Colombia, og dermed ryger Polen ud.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Vild udvikling for FC Københavns chancer
OPTAKT
AGF – Viborg FF
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
Real Madrid taber
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Aston Villa og Chelsea smider point
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
STORT INTERVIEW
