Når VM i 2030 skal spilles i Spanien, Portugal og Marokko, så ville de fleste nok forestille sig, at man spillede finalen på Santiago Bernabeu eller Camp Nou, men sådan skal det ikke være, hvis man spørger marokkanerne.
De vil nemlig have finalen til Casablanca. Det fortæller præsidenten for Marokkos fodboldforbund Faouzi Kekjaa til radiostationen Radio Mars ifølge det spanske nyhedsbureau EFE.
– Vi håber på at opleve en ekstraordinær finale, der ærer hele kontinentet og de unge generationer på et stadion i Casablanca. Det vil være ekstraordinært og vidunderligt, fortæller han og slår fast, at deres VM mellem Middelhavets to kyster kommer til at repræsentere to store civilisationer.
Selv står det også klart, at Marokko kommer til at byde ind med seks stadions i henholdsvis Agadir, Marrakech Casablanca, Rabat, Tangier og Fez.
– De spillesteder, som vi vil præsentere, vil ikke kun opfylde kravene fra FIFA, men vil også nyde kulturel mangfoldighed og geografisk rigdom, fortæller Lekjaa og fremhæver den geografiske fordel, der er ved at have VM mellem lande, der er så tæt på hinanden
– Dette vil give fans over hele verden mulighed for at fejre et sandt 100-års-VM, fortæller den marokkanske fodboldpræsident.
Når det er et 100-års jubilæum, så er et også en turnering, som får selskab af tre lande fra Sydamerika i form af Uruguay, Argentina og Paraguay,
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Offentliggøres i dag