Siden VM i 2010 har klubberne, der har spillere til slutrunden, modtaget penge for at frigive deres spillere. Der er nu kommet en opgørelse for, hvor meget de fire danske klubber med VM-spillere har fået.
Det er en opgørelse, som TV3 Sport har stået bag, hvor det står klart, at der er penge på vej til både Brøndby, FC København, OB og Vejle.
Mindstebeløbet pr spiller er på 1,26 millioner kroner, som altså sender 2,52 millioner kroner til Brøndby for at have både Daniel Wass og Anis Ben Slimane med til slutrunden.
Derudover er der 1,564 millioner kroner ekstra, hvis man har haft en spiller med i ottendedelsfinalen, hvor FCK havde både Kamil Grabara og Matthew Ryan med. Derudover havde de Andreas Cornelius med i gruppekampene.
Derfor er der samlet 3,78 millioner kroner på vej til FCK, som er topscorer blandt de danske klubber.
Hos OB var der penge for tuneseren Issam Jebali og Joel King, hvor sidstnævnte var med Australien i ottendedelsfinalen. Det ender derfor med, at de får i alt 2,8 millioner kroner på Fyn.
Endelig er der Vejle, der havde Saeid Ezatolahi med for Iran, som sender 1,26 millioner kroner til 1. divisionsklubben.
Derudover er der også penge fra kvalifikationen, som ikke indgår her. Der vil der også være penge på vej til klubber som FC Midtjylland og Sønderjyske.
Real Madrid blev samlet topscorer blandt alle klubber, da de fik 26 millioner kroner for at låne deres spillere ud.
LIVE
LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
Giver transferopdatering
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
STORT INTERVIEW
Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Cristiano Ronaldo i optur
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
NYHEDER
