Peter Schmeichel støtter kontroversiel FIFA-plan

FIFA’s plan for verdensmesterskaberne i fodbold møder modstand fra flere kanter, men den danske legende bakker op om idéen.



I øjeblikket undersøger FIFA, om der kan afholdes VM hvert andet år, men den plan har hidtil mødt stor modstand fra både fangrupper og det europæiske fodboldforbund, UEFA. Sidstnævnte har endda truet med, at de europæiske landshold kan boykotte VM.

Men FIFA’s plan får opbakning fra en dansk landsholdslegende – nemlig Peter Schmeichel.

Torsdag afholdt FIFA en konference med hele 80 tidligere spillere og trænere i Doha, Qatar, og her var Peter Schmeichel en af deltagerne. Det skriver Reuters, der også meddeler, at den danske legende bakker op om projektet.

Peter Schmeichel sagde ifølge Reuters, at ingen af de deltagende eks-spillere ved konferencen var imod idéen om at holde VM hvert andet år.

Foruden den nu 57-årige keeperlegende var brasilianske Ronaldo og australske Tim Cahill blandt andet med ved konferencen, og de bakkede ligeledes op om det internationale fodboldforbunds plan.

Det er den tidligere Arsenal-træner Arsene Wenger, der nu er chef for FIFA’s Global Football Development, som står i spidsen for projektet. Efter torsdagens konference talte han om, at idéen var blevet positivt mødt.

– Overordnet set synes jeg, at det har modtaget meget positiv respons, men denne beslutning er en demokratisk beslutning og vil helt sikkert blive truffet af de 211 lande, der er tilknyttet FIFA. Jeg tror, at vi fortsætter med at konsultere mennesker, siger Arsene Wenger ifølge Reuters og tilføjer:

– Jeg er 100 procent overbevist om, at forslaget er den rigtige løsning til moderne fodbold. Hvis folk har bedre ideer, er jeg åben for det, og jeg glæder mig over enhver idé, der er bedre end min. Jeg vil ikke selv stemme. Jeg kommer bare med et forslag, som jeg tror vil forbedre tingene og gøre livet bedre for alle, men især gøre fodbolden bedre.

Allerede til vinter kan FIFA træffe en beslutning om, hvad der skal ske fremover med projektet. 





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

AGF – Brøndby IF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken til stort landstrænerjob

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Slipper for stjerne

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

I dag er det sidste chance for FC København

Her er VM-turneringens hold

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Randers FC – Silkeborg IF

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Fin lodtrækning for FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen