FIFA overvejer at afholde VM i fodbold hvert andet år i stedet for hvert fjerde år, men de skal ikke ligefrem regne med opbakning fra det europæiske fodboldforbund, UEFA. Tværtimod, lyder det fra UEFA-præsident Aleksander Ceferin over for den engelske avis The Times.
Tilbage i maj meddelte FIFA, at de undersøger mulighederne for at afholde VM oftere, og trænerlegenden Arsene Wenger er nu ansat hos forbundet og sidder med ansvaret for planerne.
Planerne har mødt modstand fra blandt andre et hav af nationale fangrupper. Nu truer UEFA også med at boykotte VM, hvis Arsene Wenger og FIFA’s planer bliver til virkelighed på et tidspunkt.
– Vi kan beslutte ikke at spille. Så vidt jeg ved, er sydamerikanere på samme side. Så held og lykke med sådan et VM. Jeg tror aldrig, det vil ske, fordi det er så meget imod de grundlæggende principper i fodbold, sagde Aleksander Ceferin til The Times og tilføjer:
– At spille en turnering, der varer i en måned hver sommer, er morderisk for spillerne. Hvis det er hvert andet år, støder det sammen med kvinde-VM samt OL-turneringen i fodbold. Værdien i det er netop, at det er hvert fjerde år. Du venter på det, ligesom med OL. Det er en stor begivenhed. Jeg kan ikke forestille mig, at vores foreninger vil støtte dette.
I interview understreger han også, at han er irriteret over, at FIFA ikke har kontaktet UEFA. Han har blot læst om det i medierne, lyder det.
Aleksander Ceferin fastslår også, at der ikke er planer om at rykke europamesterskaberne, EM, således at de skal spilles hvert andet år. Den turnering er UEFA’s, mens verdensmesterskaberne altså er FIFA’s.
Næste VM er i efteråret 2022, hvor det afholdes i Qatar.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
LIVE
Superliga-LIVE: Svensson udtager amputeret hold
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Klar besked om AGF
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
STORT INTERVIEW
