FIFA overvejer at afholde VM i fodbold hvert andet år i stedet for hvert fjerde år, men de skal ikke ligefrem regne med opbakning fra det europæiske fodboldforbund, UEFA. Tværtimod, lyder det fra UEFA-præsident Aleksander Ceferin over for den engelske avis The Times.
Tilbage i maj meddelte FIFA, at de undersøger mulighederne for at afholde VM oftere, og trænerlegenden Arsene Wenger er nu ansat hos forbundet og sidder med ansvaret for planerne.
Planerne har mødt modstand fra blandt andre et hav af nationale fangrupper. Nu truer UEFA også med at boykotte VM, hvis Arsene Wenger og FIFA’s planer bliver til virkelighed på et tidspunkt.
– Vi kan beslutte ikke at spille. Så vidt jeg ved, er sydamerikanere på samme side. Så held og lykke med sådan et VM. Jeg tror aldrig, det vil ske, fordi det er så meget imod de grundlæggende principper i fodbold, sagde Aleksander Ceferin til The Times og tilføjer:
– At spille en turnering, der varer i en måned hver sommer, er morderisk for spillerne. Hvis det er hvert andet år, støder det sammen med kvinde-VM samt OL-turneringen i fodbold. Værdien i det er netop, at det er hvert fjerde år. Du venter på det, ligesom med OL. Det er en stor begivenhed. Jeg kan ikke forestille mig, at vores foreninger vil støtte dette.
I interview understreger han også, at han er irriteret over, at FIFA ikke har kontaktet UEFA. Han har blot læst om det i medierne, lyder det.
Aleksander Ceferin fastslår også, at der ikke er planer om at rykke europamesterskaberne, EM, således at de skal spilles hvert andet år. Den turnering er UEFA’s, mens verdensmesterskaberne altså er FIFA’s.
Næste VM er i efteråret 2022, hvor det afholdes i Qatar.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
LIVE
VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
Belgien – Senegal
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT
