Truer FIFA: Europæiske lande kan boykotte VM

UEFA truer med at boykotte VM i fodbold, hvis FIFA’s plan om at afholde turneringen oftere bliver til noget.



FIFA overvejer at afholde VM i fodbold hvert andet år i stedet for hvert fjerde år, men de skal ikke ligefrem regne med opbakning fra det europæiske fodboldforbund, UEFA. Tværtimod, lyder det fra UEFA-præsident Aleksander Ceferin over for den engelske avis The Times.

Tilbage i maj meddelte FIFA, at de undersøger mulighederne for at afholde VM oftere, og trænerlegenden Arsene Wenger er nu ansat hos forbundet og sidder med ansvaret for planerne.

Planerne har mødt modstand fra blandt andre et hav af nationale fangrupper. Nu truer UEFA også med at boykotte VM, hvis Arsene Wenger og FIFA’s planer bliver til virkelighed på et tidspunkt.

– Vi kan beslutte ikke at spille. Så vidt jeg ved, er sydamerikanere på samme side. Så held og lykke med sådan et VM. Jeg tror aldrig, det vil ske, fordi det er så meget imod de grundlæggende principper i fodbold, sagde Aleksander Ceferin til The Times og tilføjer:

– At spille en turnering, der varer i en måned hver sommer, er morderisk for spillerne. Hvis det er hvert andet år, støder det sammen med kvinde-VM samt OL-turneringen i fodbold. Værdien i det er netop, at det er hvert fjerde år. Du venter på det, ligesom med OL. Det er en stor begivenhed. Jeg kan ikke forestille mig, at vores foreninger vil støtte dette.

I interview understreger han også, at han er irriteret over, at FIFA ikke har kontaktet UEFA. Han har blot læst om det i medierne, lyder det. 

Aleksander Ceferin fastslår også, at der ikke er planer om at rykke europamesterskaberne, EM, således at de skal spilles hvert andet år. Den turnering er UEFA’s, mens verdensmesterskaberne altså er FIFA’s.

Næste VM er i efteråret 2022, hvor det afholdes i Qatar. 





LIVE

TransferLIVE: De henter Thomas Meunier

Spændende transfermelding om Maxsø

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

England – Argentina

Transferbombe i Manchester United

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

17-årig som starter? ‘Super spændende’

FC København-transfer bremses af denne årsag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

‘Det er jeg træt af’