Truer FIFA: Europæiske lande kan boykotte VM

UEFA truer med at boykotte VM i fodbold, hvis FIFA’s plan om at afholde turneringen oftere bliver til noget.



FIFA overvejer at afholde VM i fodbold hvert andet år i stedet for hvert fjerde år, men de skal ikke ligefrem regne med opbakning fra det europæiske fodboldforbund, UEFA. Tværtimod, lyder det fra UEFA-præsident Aleksander Ceferin over for den engelske avis The Times.

Tilbage i maj meddelte FIFA, at de undersøger mulighederne for at afholde VM oftere, og trænerlegenden Arsene Wenger er nu ansat hos forbundet og sidder med ansvaret for planerne.

Planerne har mødt modstand fra blandt andre et hav af nationale fangrupper. Nu truer UEFA også med at boykotte VM, hvis Arsene Wenger og FIFA’s planer bliver til virkelighed på et tidspunkt.

– Vi kan beslutte ikke at spille. Så vidt jeg ved, er sydamerikanere på samme side. Så held og lykke med sådan et VM. Jeg tror aldrig, det vil ske, fordi det er så meget imod de grundlæggende principper i fodbold, sagde Aleksander Ceferin til The Times og tilføjer:

– At spille en turnering, der varer i en måned hver sommer, er morderisk for spillerne. Hvis det er hvert andet år, støder det sammen med kvinde-VM samt OL-turneringen i fodbold. Værdien i det er netop, at det er hvert fjerde år. Du venter på det, ligesom med OL. Det er en stor begivenhed. Jeg kan ikke forestille mig, at vores foreninger vil støtte dette.

I interview understreger han også, at han er irriteret over, at FIFA ikke har kontaktet UEFA. Han har blot læst om det i medierne, lyder det. 

Aleksander Ceferin fastslår også, at der ikke er planer om at rykke europamesterskaberne, EM, således at de skal spilles hvert andet år. Den turnering er UEFA’s, mens verdensmesterskaberne altså er FIFA’s.

Næste VM er i efteråret 2022, hvor det afholdes i Qatar. 





‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner




LIVE

VM-LIVE: Stjerne takker Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

David Nielsen er stensikker

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Scorer vanvittig løn i Premier League

“Du er en fucking maskine!”

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

“Største bedrift i norsk fodboldhistorie!”

Ustoppelige Haaland skaber miraklet

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Belgien i chok over Balogun-beslutning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hele Oslo koger efter Norges sejr over Brasilien

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Bellingham og Kane sender England videre

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Dansker på blokken i ny storklub

USA – Belgien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klapper i om stor Superliga-transfer

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

Mexico – England