Politianmeldt og i store smerter: Vi er slaver

Migrantarbejdere arbejder fortsat under dybt kritisable forhold i Qatar, selvom landets styre har indført ny lovgivning og lovet forbedringer. Tipsbladet har mødt flere af arbejderne i Qatar.



Tipsbladet i Doha

Om ni dage begynder VM-slutrunden i Qatar med åbningskampen mellem VM-værterne og Ecuador, mens Danmark er i aktion to døgn senere mod Tunesien.

Der har i årevis været et knivskarpt fokus på dårlig behandling og krænkelse af de over to millioner migrantarbejdere, der arbejder i Qatar, og som ikke mindst har gjort landets infrastruktur klar til VM 2022.

Qatars styre har lovet forbedringer og indført ny lovgivning, der skal sikre migrantarbejderne bedre forhold, men uafhængige organisationer og eksperter har i lang tid advaret om, at de nye regler stort set ikke kommer et stort flertal af arbejderne til gavn.

Og på et besøg i Qatar mødte Tipsbladet adskillige arbejdere, der kunne fortælle om en lang række tilfælde af dårlig behandling og deciderede brud på lovgivningen.

I Tipsbladets fredagsudgave fortæller arbejderen John om, hvordan han fra første dag efter ankomsten i Qatar er blevet snydt og arbejder under farlige forhold, der er hamrende ulovlige i Danmark og også er det i Qatar, efter landet for et par år siden indførte ny lovgivning, der forbyder det såkaldte Kalafa-system, der i det store hele giver arbejdere i Qatar mulighed for at holde udenlandske arbejdere som slaver.

John blev snydt af det agentfirma, der rekrutterede ham i hans hjemland, og som han og familien betalte et stort beløb, satte ham til at arbejde på en byggeplads i stedet for det rengøringsjob, han var stillet i udsigt, og siden har John slidt og slæbt under farlige forhold og udsat for en behandling af arbejdsgiveren, der bryder nærmest alle love og regler.

– De kalder mig ‘Agger’ derhjemme, siger John, der er stor fodboldfan og holder med Liverpool.

– Men jeg er jo ikke bygget til at arbejde på en byggeplads. De sætter mig til at slæbe 50 kilos cementsække op på fjerde etage, nogle gange skal vi bære elementer op, der er endnu tungere. Vi har arbejdet midt på dagen om sommeren i over 50 graders varme. Alt det her er ulovligt, og firmaet ved det udmærket. Men de er ligeglade, siger John til Tipsbladet.

– Jeg har brækket hånden, jeg har smerter i benene, jeg har voldsomme hovedpiner, jeg har smerter i ryggen og i min rygsøjle. Lige nu har jeg voldsomt ondt i mellemgulvet og har været tvunget til at holde pause fra arbejdet, men selv her efter et år i Qatar har jeg endnu ikke fået mit sundhedskort, selvom det også er noget, jeg har krav på fra min arbejdsgiver ifølge loven. De siger, at jeg bare skal tage på hospitalet, men derhenne vil de hverken behandle eller tilse mig eller mine kolleger, siger John.

– Det her er moderne slaveri, vi bliver behandlet som slaver, og vi bebrejder arbejdsgiverne og retssystemet for det. Vi har lidt så meget, siger John, der også efterlyser, at FIFA og VM-værterne Qatar indfører den kompensationsordning til migrantarbejdere, en række menneskeretsorganisationer og fodboldforbund har efterlyst i de seneste måneder.

John har gentagne gange klaget til myndighederne over den dårlige behandling og de lovbrud, han er udsat for, og i sidste uge meddelte hans arbejdsgiver, at han og flere af kollegerne er blevet politianmeldt, hvilket John tolker som et forsøg på at true ham og kollegerne til at trække klagerne over arbejdsgiveren tilbage.

Du kan læse hele beretningen og eksperters vurdering af forholdene for migrantarbejdere lige nu i Qatar i Tipsbladets fredagsudgave.

John er ikke arbejderens rigtige navn. Vi har anonymiseret ham og hvor han stammer fra af hensyn til hans og andres sikkerhed og situation i Qatar.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Flere ændringer på vej i FC København  



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

‘Tæt på et rædselskabinet’

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Real Madrid – Benfica

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Oprykker henter FCK-emne

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Det er helt galt, Brøndby!

Sune Smith-Nielsen færdig

Deler godt Brøndby-nyt

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

‘Schmedes er under pres’