Politianmeldt og i store smerter: Vi er slaver

Migrantarbejdere arbejder fortsat under dybt kritisable forhold i Qatar, selvom landets styre har indført ny lovgivning og lovet forbedringer. Tipsbladet har mødt flere af arbejderne i Qatar.



Tipsbladet i Doha

Om ni dage begynder VM-slutrunden i Qatar med åbningskampen mellem VM-værterne og Ecuador, mens Danmark er i aktion to døgn senere mod Tunesien.

Der har i årevis været et knivskarpt fokus på dårlig behandling og krænkelse af de over to millioner migrantarbejdere, der arbejder i Qatar, og som ikke mindst har gjort landets infrastruktur klar til VM 2022.

Qatars styre har lovet forbedringer og indført ny lovgivning, der skal sikre migrantarbejderne bedre forhold, men uafhængige organisationer og eksperter har i lang tid advaret om, at de nye regler stort set ikke kommer et stort flertal af arbejderne til gavn.

Og på et besøg i Qatar mødte Tipsbladet adskillige arbejdere, der kunne fortælle om en lang række tilfælde af dårlig behandling og deciderede brud på lovgivningen.

I Tipsbladets fredagsudgave fortæller arbejderen John om, hvordan han fra første dag efter ankomsten i Qatar er blevet snydt og arbejder under farlige forhold, der er hamrende ulovlige i Danmark og også er det i Qatar, efter landet for et par år siden indførte ny lovgivning, der forbyder det såkaldte Kalafa-system, der i det store hele giver arbejdere i Qatar mulighed for at holde udenlandske arbejdere som slaver.

John blev snydt af det agentfirma, der rekrutterede ham i hans hjemland, og som han og familien betalte et stort beløb, satte ham til at arbejde på en byggeplads i stedet for det rengøringsjob, han var stillet i udsigt, og siden har John slidt og slæbt under farlige forhold og udsat for en behandling af arbejdsgiveren, der bryder nærmest alle love og regler.

– De kalder mig ‘Agger’ derhjemme, siger John, der er stor fodboldfan og holder med Liverpool.

– Men jeg er jo ikke bygget til at arbejde på en byggeplads. De sætter mig til at slæbe 50 kilos cementsække op på fjerde etage, nogle gange skal vi bære elementer op, der er endnu tungere. Vi har arbejdet midt på dagen om sommeren i over 50 graders varme. Alt det her er ulovligt, og firmaet ved det udmærket. Men de er ligeglade, siger John til Tipsbladet.

– Jeg har brækket hånden, jeg har smerter i benene, jeg har voldsomme hovedpiner, jeg har smerter i ryggen og i min rygsøjle. Lige nu har jeg voldsomt ondt i mellemgulvet og har været tvunget til at holde pause fra arbejdet, men selv her efter et år i Qatar har jeg endnu ikke fået mit sundhedskort, selvom det også er noget, jeg har krav på fra min arbejdsgiver ifølge loven. De siger, at jeg bare skal tage på hospitalet, men derhenne vil de hverken behandle eller tilse mig eller mine kolleger, siger John.

– Det her er moderne slaveri, vi bliver behandlet som slaver, og vi bebrejder arbejdsgiverne og retssystemet for det. Vi har lidt så meget, siger John, der også efterlyser, at FIFA og VM-værterne Qatar indfører den kompensationsordning til migrantarbejdere, en række menneskeretsorganisationer og fodboldforbund har efterlyst i de seneste måneder.

John har gentagne gange klaget til myndighederne over den dårlige behandling og de lovbrud, han er udsat for, og i sidste uge meddelte hans arbejdsgiver, at han og flere af kollegerne er blevet politianmeldt, hvilket John tolker som et forsøg på at true ham og kollegerne til at trække klagerne over arbejdsgiveren tilbage.

Du kan læse hele beretningen og eksperters vurdering af forholdene for migrantarbejdere lige nu i Qatar i Tipsbladets fredagsudgave.

John er ikke arbejderens rigtige navn. Vi har anonymiseret ham og hvor han stammer fra af hensyn til hans og andres sikkerhed og situation i Qatar.



Chokerende sæson – stort medie peger på dansker

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

I dialog med Brøndby

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Opløftende melding for ‘AC’

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Meget tæt på at hente Pione Sisto

En kæmpe sejr

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

– Det vil være fuldstændigt magisk

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Helt vild med Oscar Schwartau

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup