ÅRHUS (Tipsbladet): Det har været et par tumultariske år for det islandske landshold.
Generationen, der kvalificerede sig til EM 2016 og VM 2018, er udskiftet, den tidligere danske landstræner Åge Hareide forsøger at skrue et vinderhold sammen, og forventningerne på Island er høje, fortæller midtbanespilleren Mikael Anderson i et interview med Tipsbladet.
– Vi er i en fase, hvor vi har været gennem et generationsskifte. Vi har haft nogle dårlige resultater de seneste to år, hvor vi har skiftet hele stammen ud. Det tager jo bare tid at bygge noget ordentligt op og få noget robusthed i holdet. Nu har vi en gruppe spillere, der har fået en del kampe og rutine, og vi har spillere, der spiller på store adresser, siger Mikael Anderson til Tipsbladet.
– Det gør, at vi skal begynde at udfordre nogle af de her nationer, som afgør, om vi kommer til EM eller VM eller ej. Vi har fået et godt hold, og vi spiller noget andet fodbold. Det er ikke helt det samme som dengang, hvor det bare var 4-4-2 og lange bolde og hårdt arbejde. Vi er faktisk nogle spillere, der godt kan spille god fodbold, og det er virkelig spændende.
Og VM er det erklærede mål for Island, der skal vinde de to kommende kampe mod Montenegro og Wales og samtidig have resultaterne til at flaske sig, hvis man skal kvalificere sig via Nations Leagues playoff.
– Der er ikke nogen tvivl om, at vores målsætning er at komme til VM. Det er ikke sådan, at vi bare håber. Det er en klar målsætning. Det er også det, vi arbejder hen mod her i Nations League, hvor vi kan være heldige at kvalificere os til playoffkampene. Vi skal være heldige, for vi ligger ikke til det nu, men målet er klart at komme til VM, siger Mikael Anderson.
AGF-profilen måtte mandag melde fra til de to landskampe i den kommende uge efter en opslidende og intens periode på klubholdet i Århus, hvor han efter kampen mod FC København søndag aften kunne ses gå noget anstrengt efter det fysiske slag med Jacob Neestrups mandskab.
Men han håber og tror, 2025 og 2026 byder på en optur med landsholdet.
– Jeg har familie i USA, så det kunne også være rigtig fedt at spille en slutrunde der. Vi må se, hvem vi trækker i kvalifikationen, men jeg håber meget, vi kan kvalificere os uanset hvad, det ville være superfedt, siger AGF-profilen.
Der er en række islandske spillere på kontrakt i Superligaen og ligesom Anderson spiller på landsholdet.
Anderson er i modsætning til de spillere opvokset i Danmark, men landsholdet giver et særligt bånd mellem islændingene i Danmark.
– Vi har en tæt relation, vi rejser jo tit sammen til og fra landsholdet og skal det også nu her, hvor vi skal spille mod Wales og Montenegro. Vi mødte jo for nylig FC Midtjylland og Elias Ólafsson, og der har vi da en god samtale kørende. Det er fedt, at vi har en god relation sammen mellem os, der spiller i Danmark, siger Mikael Anderson.
Der er lodtrækning til VM-kvalifikationspuljerne 13. december.
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
OB straffer angriber
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Sepp Piontek er død
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt