ÅRHUS (Tipsbladet): Det har været et par tumultariske år for det islandske landshold.
Generationen, der kvalificerede sig til EM 2016 og VM 2018, er udskiftet, den tidligere danske landstræner Åge Hareide forsøger at skrue et vinderhold sammen, og forventningerne på Island er høje, fortæller midtbanespilleren Mikael Anderson i et interview med Tipsbladet.
– Vi er i en fase, hvor vi har været gennem et generationsskifte. Vi har haft nogle dårlige resultater de seneste to år, hvor vi har skiftet hele stammen ud. Det tager jo bare tid at bygge noget ordentligt op og få noget robusthed i holdet. Nu har vi en gruppe spillere, der har fået en del kampe og rutine, og vi har spillere, der spiller på store adresser, siger Mikael Anderson til Tipsbladet.
– Det gør, at vi skal begynde at udfordre nogle af de her nationer, som afgør, om vi kommer til EM eller VM eller ej. Vi har fået et godt hold, og vi spiller noget andet fodbold. Det er ikke helt det samme som dengang, hvor det bare var 4-4-2 og lange bolde og hårdt arbejde. Vi er faktisk nogle spillere, der godt kan spille god fodbold, og det er virkelig spændende.
Og VM er det erklærede mål for Island, der skal vinde de to kommende kampe mod Montenegro og Wales og samtidig have resultaterne til at flaske sig, hvis man skal kvalificere sig via Nations Leagues playoff.
– Der er ikke nogen tvivl om, at vores målsætning er at komme til VM. Det er ikke sådan, at vi bare håber. Det er en klar målsætning. Det er også det, vi arbejder hen mod her i Nations League, hvor vi kan være heldige at kvalificere os til playoffkampene. Vi skal være heldige, for vi ligger ikke til det nu, men målet er klart at komme til VM, siger Mikael Anderson.
AGF-profilen måtte mandag melde fra til de to landskampe i den kommende uge efter en opslidende og intens periode på klubholdet i Århus, hvor han efter kampen mod FC København søndag aften kunne ses gå noget anstrengt efter det fysiske slag med Jacob Neestrups mandskab.
Men han håber og tror, 2025 og 2026 byder på en optur med landsholdet.
– Jeg har familie i USA, så det kunne også være rigtig fedt at spille en slutrunde der. Vi må se, hvem vi trækker i kvalifikationen, men jeg håber meget, vi kan kvalificere os uanset hvad, det ville være superfedt, siger AGF-profilen.
Der er en række islandske spillere på kontrakt i Superligaen og ligesom Anderson spiller på landsholdet.
Anderson er i modsætning til de spillere opvokset i Danmark, men landsholdet giver et særligt bånd mellem islændingene i Danmark.
– Vi har en tæt relation, vi rejser jo tit sammen til og fra landsholdet og skal det også nu her, hvor vi skal spille mod Wales og Montenegro. Vi mødte jo for nylig FC Midtjylland og Elias Ólafsson, og der har vi da en god samtale kørende. Det er fedt, at vi har en god relation sammen mellem os, der spiller i Danmark, siger Mikael Anderson.
Der er lodtrækning til VM-kvalifikationspuljerne 13. december.
Conrad Harder assisterer i nederlag
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Anbefaler FC Midtjylland til alle
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
MEDIE
Brøndby afvist
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
Køb billet til FC København i Champions League
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Indkalder Salah til afgørende samtale
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
Vildt! Dansk rekordår i Europa
FCM-helt fremhæver Duncan
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
MEDIE