ÅRHUS (Tipsbladet): Det har været et par tumultariske år for det islandske landshold.
Generationen, der kvalificerede sig til EM 2016 og VM 2018, er udskiftet, den tidligere danske landstræner Åge Hareide forsøger at skrue et vinderhold sammen, og forventningerne på Island er høje, fortæller midtbanespilleren Mikael Anderson i et interview med Tipsbladet.
– Vi er i en fase, hvor vi har været gennem et generationsskifte. Vi har haft nogle dårlige resultater de seneste to år, hvor vi har skiftet hele stammen ud. Det tager jo bare tid at bygge noget ordentligt op og få noget robusthed i holdet. Nu har vi en gruppe spillere, der har fået en del kampe og rutine, og vi har spillere, der spiller på store adresser, siger Mikael Anderson til Tipsbladet.
– Det gør, at vi skal begynde at udfordre nogle af de her nationer, som afgør, om vi kommer til EM eller VM eller ej. Vi har fået et godt hold, og vi spiller noget andet fodbold. Det er ikke helt det samme som dengang, hvor det bare var 4-4-2 og lange bolde og hårdt arbejde. Vi er faktisk nogle spillere, der godt kan spille god fodbold, og det er virkelig spændende.
Og VM er det erklærede mål for Island, der skal vinde de to kommende kampe mod Montenegro og Wales og samtidig have resultaterne til at flaske sig, hvis man skal kvalificere sig via Nations Leagues playoff.
– Der er ikke nogen tvivl om, at vores målsætning er at komme til VM. Det er ikke sådan, at vi bare håber. Det er en klar målsætning. Det er også det, vi arbejder hen mod her i Nations League, hvor vi kan være heldige at kvalificere os til playoffkampene. Vi skal være heldige, for vi ligger ikke til det nu, men målet er klart at komme til VM, siger Mikael Anderson.
AGF-profilen måtte mandag melde fra til de to landskampe i den kommende uge efter en opslidende og intens periode på klubholdet i Århus, hvor han efter kampen mod FC København søndag aften kunne ses gå noget anstrengt efter det fysiske slag med Jacob Neestrups mandskab.
Men han håber og tror, 2025 og 2026 byder på en optur med landsholdet.
– Jeg har familie i USA, så det kunne også være rigtig fedt at spille en slutrunde der. Vi må se, hvem vi trækker i kvalifikationen, men jeg håber meget, vi kan kvalificere os uanset hvad, det ville være superfedt, siger AGF-profilen.
Der er en række islandske spillere på kontrakt i Superligaen og ligesom Anderson spiller på landsholdet.
Anderson er i modsætning til de spillere opvokset i Danmark, men landsholdet giver et særligt bånd mellem islændingene i Danmark.
– Vi har en tæt relation, vi rejser jo tit sammen til og fra landsholdet og skal det også nu her, hvor vi skal spille mod Wales og Montenegro. Vi mødte jo for nylig FC Midtjylland og Elias Ólafsson, og der har vi da en god samtale kørende. Det er fedt, at vi har en god relation sammen mellem os, der spiller i Danmark, siger Mikael Anderson.
Der er lodtrækning til VM-kvalifikationspuljerne 13. december.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Henter FC København-spiller
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
MEDIE