Revser legende efter Qatar-forsvar

Ronald de Boer får hård kritik i Holland, efter at han i sin rolle som VM-ambassadør har forsvaret Qatar.



Den tidligere hollandske stjernespiller Ronald de Boer, der som aktiv spiller optrådte for blandt andre Ajax og FC Barcelona, er kommet i modvind i hjemlandet.

Han er således blevet ambassadør for VM i Qatar, og i den forbindelse har han forsvaret staten. Blandt andet kaldte han for nylig The Guardians historie om, at minimum 6.500 har mistet livet i forberedelserne til VM i oliestaten, for “totalt nonsens”.

– Jeg vil ikke gå nærmere ind i det. Det er ord mod ord… Tallene er taget ude af kontekst. De har samlet alle dødsfald i de ti år (siden Qatar blev tildelt VM, red.), lød det fra Ronald de Boer ifølge hollandske medier.

Og det får nu De Telegraafs fodboldchef, Valentijn Driessen, til at rette hård kritik mod den hollandske legende.

I en klumme hos den store hollandske avis opfordrer fodboldchefen nu til, at de hollandske medier ikke længere vil give skærmtid til eller benytte Ronald de Boer som ekspertkilde.

– Ronald de Boer fortjener at blive boykottet. Spørg ham ikke om hans mening om Qatar længere. Han er et tvivlsomt tilfælde af en person, der taler på vegne af den, der betaler ham. Uden noget moralsk kompas.

– Derfor nytter det ikke længere, at talkshows inviterer denne propagandist i en Qatar-uniform og promoverer hans reklame for det chokerende regime i oliestaten. Ingen vil nyde godt af det eller lære af det, skriver fodboldchefen.

51-årige Ronald de Boer har desuden tidligere været assistenttræner for Qatars U23-landshold.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Afslører: Dolberg sat til salg

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Monsterbud på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører dansk toptræners millionløn

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Tysk VM-chok

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock