Revser legende efter Qatar-forsvar

Ronald de Boer får hård kritik i Holland, efter at han i sin rolle som VM-ambassadør har forsvaret Qatar.



Den tidligere hollandske stjernespiller Ronald de Boer, der som aktiv spiller optrådte for blandt andre Ajax og FC Barcelona, er kommet i modvind i hjemlandet.

Han er således blevet ambassadør for VM i Qatar, og i den forbindelse har han forsvaret staten. Blandt andet kaldte han for nylig The Guardians historie om, at minimum 6.500 har mistet livet i forberedelserne til VM i oliestaten, for “totalt nonsens”.

– Jeg vil ikke gå nærmere ind i det. Det er ord mod ord… Tallene er taget ude af kontekst. De har samlet alle dødsfald i de ti år (siden Qatar blev tildelt VM, red.), lød det fra Ronald de Boer ifølge hollandske medier.

Og det får nu De Telegraafs fodboldchef, Valentijn Driessen, til at rette hård kritik mod den hollandske legende.

I en klumme hos den store hollandske avis opfordrer fodboldchefen nu til, at de hollandske medier ikke længere vil give skærmtid til eller benytte Ronald de Boer som ekspertkilde.

– Ronald de Boer fortjener at blive boykottet. Spørg ham ikke om hans mening om Qatar længere. Han er et tvivlsomt tilfælde af en person, der taler på vegne af den, der betaler ham. Uden noget moralsk kompas.

– Derfor nytter det ikke længere, at talkshows inviterer denne propagandist i en Qatar-uniform og promoverer hans reklame for det chokerende regime i oliestaten. Ingen vil nyde godt af det eller lære af det, skriver fodboldchefen.

51-årige Ronald de Boer har desuden tidligere været assistenttræner for Qatars U23-landshold.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller har revet skulderen af led

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Sønderjyske henter landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Forhandler med Jannik Vestergaard

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

FCM-flop i chokskifte

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Paolo Maldini lander stort job



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Åbner for flere Brøndby-salg

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede