Revser legende efter Qatar-forsvar

Ronald de Boer får hård kritik i Holland, efter at han i sin rolle som VM-ambassadør har forsvaret Qatar.



Den tidligere hollandske stjernespiller Ronald de Boer, der som aktiv spiller optrådte for blandt andre Ajax og FC Barcelona, er kommet i modvind i hjemlandet.

Han er således blevet ambassadør for VM i Qatar, og i den forbindelse har han forsvaret staten. Blandt andet kaldte han for nylig The Guardians historie om, at minimum 6.500 har mistet livet i forberedelserne til VM i oliestaten, for “totalt nonsens”.

– Jeg vil ikke gå nærmere ind i det. Det er ord mod ord… Tallene er taget ude af kontekst. De har samlet alle dødsfald i de ti år (siden Qatar blev tildelt VM, red.), lød det fra Ronald de Boer ifølge hollandske medier.

Og det får nu De Telegraafs fodboldchef, Valentijn Driessen, til at rette hård kritik mod den hollandske legende.

I en klumme hos den store hollandske avis opfordrer fodboldchefen nu til, at de hollandske medier ikke længere vil give skærmtid til eller benytte Ronald de Boer som ekspertkilde.

– Ronald de Boer fortjener at blive boykottet. Spørg ham ikke om hans mening om Qatar længere. Han er et tvivlsomt tilfælde af en person, der taler på vegne af den, der betaler ham. Uden noget moralsk kompas.

– Derfor nytter det ikke længere, at talkshows inviterer denne propagandist i en Qatar-uniform og promoverer hans reklame for det chokerende regime i oliestaten. Ingen vil nyde godt af det eller lære af det, skriver fodboldchefen.

51-årige Ronald de Boer har desuden tidligere været assistenttræner for Qatars U23-landshold.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Her er FC Københavns vej i Europa

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Er de også færdige i OB?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Her er FCK’s næste modstander i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i Europa: De venter i næste runde

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

De vil have Jelert

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

John Stones tager sydpå

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Ny FC København-stjerne imponerer