Revser legende efter Qatar-forsvar

Ronald de Boer får hård kritik i Holland, efter at han i sin rolle som VM-ambassadør har forsvaret Qatar.



Den tidligere hollandske stjernespiller Ronald de Boer, der som aktiv spiller optrådte for blandt andre Ajax og FC Barcelona, er kommet i modvind i hjemlandet.

Han er således blevet ambassadør for VM i Qatar, og i den forbindelse har han forsvaret staten. Blandt andet kaldte han for nylig The Guardians historie om, at minimum 6.500 har mistet livet i forberedelserne til VM i oliestaten, for “totalt nonsens”.

– Jeg vil ikke gå nærmere ind i det. Det er ord mod ord… Tallene er taget ude af kontekst. De har samlet alle dødsfald i de ti år (siden Qatar blev tildelt VM, red.), lød det fra Ronald de Boer ifølge hollandske medier.

Og det får nu De Telegraafs fodboldchef, Valentijn Driessen, til at rette hård kritik mod den hollandske legende.

I en klumme hos den store hollandske avis opfordrer fodboldchefen nu til, at de hollandske medier ikke længere vil give skærmtid til eller benytte Ronald de Boer som ekspertkilde.

– Ronald de Boer fortjener at blive boykottet. Spørg ham ikke om hans mening om Qatar længere. Han er et tvivlsomt tilfælde af en person, der taler på vegne af den, der betaler ham. Uden noget moralsk kompas.

– Derfor nytter det ikke længere, at talkshows inviterer denne propagandist i en Qatar-uniform og promoverer hans reklame for det chokerende regime i oliestaten. Ingen vil nyde godt af det eller lære af det, skriver fodboldchefen.

51-årige Ronald de Boer har desuden tidligere været assistenttræner for Qatars U23-landshold.







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Spanien – Belgien

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Supercomputer: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Knuser transferrekord

Frankrig – Marokko

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Stor profil ude af Frankrig-brag

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Arbejder på Brøndby-exit

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob