Revser Ronaldo: Det er bare forfærdeligt

Ifølge den tidligere Chelsea-profil John Obi Mikel har Cristiano Ronaldo afsluttet sit forhold til Manchester United på elendig vis.



Cristiano Ronaldo er blevet kåret til verdens bedste spiller fem gange, men portugiseren er en spiller, der deler vandene. 

Og en af dem, der ikke synes særligt godt om den klubløse legende, er den tidligere Chelsea-stjerne John Obi Mikel. 

– Jeg har aldrig rigtig været fan af Ronaldo. Jeg forstår jeg det ikke rigtig, når en spiller har så stort et ego. Han har aldrig rigtig været en af mine favoritspillere, og det er egentlig årsagen til, at jeg altid peger på Messi, lyder det således, ifølge Dubai Eye, fra John Obi Mikel. 

– Så jeg vil sige, hvis en spiller går ud og laver sådan et interview, hvad får dig så til at tænke, hvis din klub henter ham til januar, at han ikke vil gøre det samme igen?

– Så ja, alle klubber vil være bevidste om det… men hør her, han er Cristiano Ronaldo, og han er en af de største spillere nogensinde. Jeg tror, at han nok skal finde en anden klub til januar og fortsætte sin karriere. Men i mine øjne er det bare et forfærdeligt scenarie. Han har gjort så meget for klubben, og at se det slutte sådan her, det er bare forfærdeligt. På hans vegne vil jeg sige, at han ikke skulle have lavet det interview. Timingen var også forkert. Det er bare ikke i orden. Det ser bare ikke rigtigt ud for en spiller, der har opnået så meget. 

Cristiano Ronaldo scorede torsdag på et straffespark, da Portugal slog Ghana med 3-2 ved VM. Portugisernes næste kamp er på mandag klokken 20, hvor Uruguay er modstanderen. 







LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Nu melder Christian Eriksen ud

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Supercomputer: De vinder VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Jonas Wind til danskerklub?

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmpe mystik: I dag sker det

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Klar melding fra Thomas Gravesen

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

De vil købe Munashe Garananga i FCK

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris