Cristiano Ronaldo er blevet kåret til verdens bedste spiller fem gange, men portugiseren er en spiller, der deler vandene.
Og en af dem, der ikke synes særligt godt om den klubløse legende, er den tidligere Chelsea-stjerne John Obi Mikel.
– Jeg har aldrig rigtig været fan af Ronaldo. Jeg forstår jeg det ikke rigtig, når en spiller har så stort et ego. Han har aldrig rigtig været en af mine favoritspillere, og det er egentlig årsagen til, at jeg altid peger på Messi, lyder det således, ifølge Dubai Eye, fra John Obi Mikel.
– Så jeg vil sige, hvis en spiller går ud og laver sådan et interview, hvad får dig så til at tænke, hvis din klub henter ham til januar, at han ikke vil gøre det samme igen?
– Så ja, alle klubber vil være bevidste om det… men hør her, han er Cristiano Ronaldo, og han er en af de største spillere nogensinde. Jeg tror, at han nok skal finde en anden klub til januar og fortsætte sin karriere. Men i mine øjne er det bare et forfærdeligt scenarie. Han har gjort så meget for klubben, og at se det slutte sådan her, det er bare forfærdeligt. På hans vegne vil jeg sige, at han ikke skulle have lavet det interview. Timingen var også forkert. Det er bare ikke i orden. Det ser bare ikke rigtigt ud for en spiller, der har opnået så meget.
Cristiano Ronaldo scorede torsdag på et straffespark, da Portugal slog Ghana med 3-2 ved VM. Portugisernes næste kamp er på mandag klokken 20, hvor Uruguay er modstanderen.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
