Det tyske landshold holdt sig for munden ved holdbilledet for at indikere, at FIFA forsøger at lukke munden på holdet, der gerne ville have spillet med et særligt anførerbind onsdag mod Japan. Samtidig spillede spillerne med regnbuefarver på støvlerne for at vise, at man støtter op om rettigheder for alle mennesker.
Og på tribunen ved siden af præsident Gianni Infantino sad en tysk minister med One Love-anførerbindet.
Onsdag aften gentog lidt af historien sig så, for her var det en belgisk minister, der på tribunen sad med One Lone-anførerbindet tæt på FIFA-præsidenten.
Det kan du se herunder.
De tout cœur avec les Diables rouges!
— Hadja Lahbib (@hadjalahbib) November 23, 2022
🇧🇪
My heart goes out to our Red Devils!
🇧🇪
Mijn hart gaat uit naar onze Rode Duivels!
😉 #OneLove 🏳️🌈 #FIFAWorldCup pic.twitter.com/Zg1DuWLT5t
I DBU fik man aldrig helt protesteret, som man ellers havde tilkendegivet, at man ville gøre. Tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt var dog på stadion til Danmarks opgør mod Tunesien i en kjole med regnbuefarver på ærmerne – hun er formand for DBU’s Governance- og Udviklingskomite.
Unionen har ført en såkaldt kritisk dialog i forhold til VM i Qatar og har da også ofte givet sine meninger til kende, men DBU lader ærlig talt til at være blevet kyst af FIFA og Qatar.
På et pressemøde onsdag rasede bestyrelsesformand Jesper Møller over behandlingen af FIFA – forståeligt nok – og her kom det så også frem, at man nu ville droppe alle planer om markeringer under turneringen i landet, hvor forholdene for migrantarbejdere er elendige, og hvor eksempelvis homoseksualitet er forbudt.
Samtidig bad man om ro og fokus på fodbolden, som man jo også er der for at spille, så nu besvarer landsholdsspillerne ikke spørgsmål om eksempelvis den tyske protest onsdag.
Sekretariatschef i LGBT+ Danmark, Susanne Branner Jespersen, kritiserer i en artikel på TV 2 DBU’s beslutning:
– Vi havde forventet mere af DBU. Det klinger så enormt hult, når der skal så lidt til, at man bakker ud af alle de løfter, man selv har lavet, siger Susanne Branner Jespersen til TV 2 og forklarer:
– Kritikken skal jo selvfølgelig også rettes mod FIFA, og vi er med på, at DBU har været under pres. Men jeg tror, der er mange LGBT+-personer, der føler sig svigtet. Man sidder tilbage med en følelse af, at mere betød det så åbenbart heller ikke.
Danmark møder på lørdag det franske landshold.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Klar til at gå shopamok
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
