Så du det? Belgisk minister også med protestaktion

Den belgiske delegation fulgte op med en mindre protestaktion på tribunen.



Det tyske landshold holdt sig for munden ved holdbilledet for at indikere, at FIFA forsøger at lukke munden på holdet, der gerne ville have spillet med et særligt anførerbind onsdag mod Japan. Samtidig spillede spillerne med regnbuefarver på støvlerne for at vise, at man støtter op om rettigheder for alle mennesker.

Og på tribunen ved siden af præsident Gianni Infantino sad en tysk minister med One Love-anførerbindet.

Onsdag aften gentog lidt af historien sig så, for her var det en belgisk minister, der på tribunen sad med One Lone-anførerbindet tæt på FIFA-præsidenten.

Det kan du se herunder.

I DBU fik man aldrig helt protesteret, som man ellers havde tilkendegivet, at man ville gøre. Tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt var dog på stadion til Danmarks opgør mod Tunesien i en kjole med regnbuefarver på ærmerne – hun er formand for DBU’s Governance- og Udviklingskomite.

Unionen har ført en såkaldt kritisk dialog i forhold til VM i Qatar og har da også ofte givet sine meninger til kende, men DBU lader ærlig talt til at være blevet kyst af FIFA og Qatar.

På et pressemøde onsdag rasede bestyrelsesformand Jesper Møller over behandlingen af FIFA – forståeligt nok – og her kom det så også frem, at man nu ville droppe alle planer om markeringer under turneringen i landet, hvor forholdene for migrantarbejdere er elendige, og hvor eksempelvis homoseksualitet er forbudt. 

Samtidig bad man om ro og fokus på fodbolden, som man jo også er der for at spille, så nu besvarer landsholdsspillerne ikke spørgsmål om eksempelvis den tyske protest onsdag.

Sekretariatschef i LGBT+ Danmark, Susanne Branner Jespersen, kritiserer i en artikel på TV 2 DBU’s beslutning:

– Vi havde forventet mere af DBU. Det klinger så enormt hult, når der skal så lidt til, at man bakker ud af alle de løfter, man selv har lavet, siger Susanne Branner Jespersen til TV 2 og forklarer:

– Kritikken skal jo selvfølgelig også rettes mod FIFA, og vi er med på, at DBU har været under pres. Men jeg tror, der er mange LGBT+-personer, der føler sig svigtet. Man sidder tilbage med en følelse af, at mere betød det så åbenbart heller ikke.

Danmark møder på lørdag det franske landshold. 







LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Superliga-retur?

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Slår transferrekord for Superliga-angriber

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Har budt en milliard

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Han er ny landstræner for Italien

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby jagter ny Superliga-profil

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent