Så du det? Belgisk minister også med protestaktion

Den belgiske delegation fulgte op med en mindre protestaktion på tribunen.



Det tyske landshold holdt sig for munden ved holdbilledet for at indikere, at FIFA forsøger at lukke munden på holdet, der gerne ville have spillet med et særligt anførerbind onsdag mod Japan. Samtidig spillede spillerne med regnbuefarver på støvlerne for at vise, at man støtter op om rettigheder for alle mennesker.

Og på tribunen ved siden af præsident Gianni Infantino sad en tysk minister med One Love-anførerbindet.

Onsdag aften gentog lidt af historien sig så, for her var det en belgisk minister, der på tribunen sad med One Lone-anførerbindet tæt på FIFA-præsidenten.

Det kan du se herunder.

I DBU fik man aldrig helt protesteret, som man ellers havde tilkendegivet, at man ville gøre. Tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt var dog på stadion til Danmarks opgør mod Tunesien i en kjole med regnbuefarver på ærmerne – hun er formand for DBU’s Governance- og Udviklingskomite.

Unionen har ført en såkaldt kritisk dialog i forhold til VM i Qatar og har da også ofte givet sine meninger til kende, men DBU lader ærlig talt til at være blevet kyst af FIFA og Qatar.

På et pressemøde onsdag rasede bestyrelsesformand Jesper Møller over behandlingen af FIFA – forståeligt nok – og her kom det så også frem, at man nu ville droppe alle planer om markeringer under turneringen i landet, hvor forholdene for migrantarbejdere er elendige, og hvor eksempelvis homoseksualitet er forbudt. 

Samtidig bad man om ro og fokus på fodbolden, som man jo også er der for at spille, så nu besvarer landsholdsspillerne ikke spørgsmål om eksempelvis den tyske protest onsdag.

Sekretariatschef i LGBT+ Danmark, Susanne Branner Jespersen, kritiserer i en artikel på TV 2 DBU’s beslutning:

– Vi havde forventet mere af DBU. Det klinger så enormt hult, når der skal så lidt til, at man bakker ud af alle de løfter, man selv har lavet, siger Susanne Branner Jespersen til TV 2 og forklarer:

– Kritikken skal jo selvfølgelig også rettes mod FIFA, og vi er med på, at DBU har været under pres. Men jeg tror, der er mange LGBT+-personer, der føler sig svigtet. Man sidder tilbage med en følelse af, at mere betød det så åbenbart heller ikke.

Danmark møder på lørdag det franske landshold. 







LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

‘FC København var en mulighed’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Spår: Her ender Mohamed Salah

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

‘Derfra moser vi dem’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

To spillere frasorteret af Brian Riemer



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Danmark – Nordmakedonien

Ny VM-melding fra Iran

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Philip Billing tabte kæben

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Helt på røven over Victor Froholdt

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Brøndby-handel er kollapset

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Kæmpe nyhed i udlandet

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

FC København jagter Neestrup-erstatning

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’