Det tyske landshold holdt sig for munden ved holdbilledet for at indikere, at FIFA forsøger at lukke munden på holdet, der gerne ville have spillet med et særligt anførerbind onsdag mod Japan. Samtidig spillede spillerne med regnbuefarver på støvlerne for at vise, at man støtter op om rettigheder for alle mennesker.
Og på tribunen ved siden af præsident Gianni Infantino sad en tysk minister med One Love-anførerbindet.
Onsdag aften gentog lidt af historien sig så, for her var det en belgisk minister, der på tribunen sad med One Lone-anførerbindet tæt på FIFA-præsidenten.
Det kan du se herunder.
De tout cœur avec les Diables rouges!
— Hadja Lahbib (@hadjalahbib) November 23, 2022
🇧🇪
My heart goes out to our Red Devils!
🇧🇪
Mijn hart gaat uit naar onze Rode Duivels!
😉 #OneLove 🏳️🌈 #FIFAWorldCup pic.twitter.com/Zg1DuWLT5t
I DBU fik man aldrig helt protesteret, som man ellers havde tilkendegivet, at man ville gøre. Tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidt var dog på stadion til Danmarks opgør mod Tunesien i en kjole med regnbuefarver på ærmerne – hun er formand for DBU’s Governance- og Udviklingskomite.
Unionen har ført en såkaldt kritisk dialog i forhold til VM i Qatar og har da også ofte givet sine meninger til kende, men DBU lader ærlig talt til at være blevet kyst af FIFA og Qatar.
På et pressemøde onsdag rasede bestyrelsesformand Jesper Møller over behandlingen af FIFA – forståeligt nok – og her kom det så også frem, at man nu ville droppe alle planer om markeringer under turneringen i landet, hvor forholdene for migrantarbejdere er elendige, og hvor eksempelvis homoseksualitet er forbudt.
Samtidig bad man om ro og fokus på fodbolden, som man jo også er der for at spille, så nu besvarer landsholdsspillerne ikke spørgsmål om eksempelvis den tyske protest onsdag.
Sekretariatschef i LGBT+ Danmark, Susanne Branner Jespersen, kritiserer i en artikel på TV 2 DBU’s beslutning:
– Vi havde forventet mere af DBU. Det klinger så enormt hult, når der skal så lidt til, at man bakker ud af alle de løfter, man selv har lavet, siger Susanne Branner Jespersen til TV 2 og forklarer:
– Kritikken skal jo selvfølgelig også rettes mod FIFA, og vi er med på, at DBU har været under pres. Men jeg tror, der er mange LGBT+-personer, der føler sig svigtet. Man sidder tilbage med en følelse af, at mere betød det så åbenbart heller ikke.
Danmark møder på lørdag det franske landshold.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
