Det danske fodboldlandshold havde håbet på et stort resultat ved VM i Qatar, men slutrunden endte med et tidligt exit.
Fire dage efter 0-1-nederlaget til Australien, som sendte Danmark hjem, sætter landsholdsmålmand Kasper Schmeichel ord på nedturen. Det gør han i et opslag på Instagram.
– Der er så mange følelser stadigvæk, der løber rundt i kroppen, og som er meget svære at sætte ord på.
– Der var med rette høje forventninger til os, og vi levede ikke op til dem i sidste ende. Det er meget svært at acceptere, og vi må anerkende, at vi bare ikke var gode nok for et hold med vores kvalitet, skriver Schmeichel.
Den 36-årige keeper føler sig dog overbevist om, at det danske landshold vil rejse sig igen.
– Modgang er noget, der er uundgåeligt, og i sidste ende handler det om, hvordan vi reagerer i disse situationer.
– Det her er brænde til bålet, og jeg tror på, at det her hold kan rejse sig uanset hvad. Den gør ondt lige nu, både for os og jer, men jeg ved, at vi kommer igen, lyder det fra målmanden.
Samme pointe kommer fra midterforsvareren Joachim Andersen, der også har været ved tasterne søndag og skrevet på Instagram.
– Det blev desværre ikke, som vi alle havde håbet på, og vi beklager meget, vi ikke kunne leve op til forventningerne, men vi kommer stærkere tilbage med masser af ny energi og tro på større ting, skriver han.
Danmark indledte VM med 0-0 mod Tunesien, inden landsholdet tabte til Frankrig og Australien. Dermed sluttede danskerne sidst i gruppen.
Sidste år nåede Danmark semifinalen ved EM, og flere spillere havde før VM udtalt, at de rejste til Qatar for at vinde turneringen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Norge – England
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
OPTAKT
Spanien – Belgien
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
OB henter finsk landsholdsspiller
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
TIPSBLADET SPECIAL
