Det danske fodboldlandshold havde håbet på et stort resultat ved VM i Qatar, men slutrunden endte med et tidligt exit.
Fire dage efter 0-1-nederlaget til Australien, som sendte Danmark hjem, sætter landsholdsmålmand Kasper Schmeichel ord på nedturen. Det gør han i et opslag på Instagram.
– Der er så mange følelser stadigvæk, der løber rundt i kroppen, og som er meget svære at sætte ord på.
– Der var med rette høje forventninger til os, og vi levede ikke op til dem i sidste ende. Det er meget svært at acceptere, og vi må anerkende, at vi bare ikke var gode nok for et hold med vores kvalitet, skriver Schmeichel.
Den 36-årige keeper føler sig dog overbevist om, at det danske landshold vil rejse sig igen.
– Modgang er noget, der er uundgåeligt, og i sidste ende handler det om, hvordan vi reagerer i disse situationer.
– Det her er brænde til bålet, og jeg tror på, at det her hold kan rejse sig uanset hvad. Den gør ondt lige nu, både for os og jer, men jeg ved, at vi kommer igen, lyder det fra målmanden.
Samme pointe kommer fra midterforsvareren Joachim Andersen, der også har været ved tasterne søndag og skrevet på Instagram.
– Det blev desværre ikke, som vi alle havde håbet på, og vi beklager meget, vi ikke kunne leve op til forventningerne, men vi kommer stærkere tilbage med masser af ny energi og tro på større ting, skriver han.
Danmark indledte VM med 0-0 mod Tunesien, inden landsholdet tabte til Frankrig og Australien. Dermed sluttede danskerne sidst i gruppen.
Sidste år nåede Danmark semifinalen ved EM, og flere spillere havde før VM udtalt, at de rejste til Qatar for at vinde turneringen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
El Clásico kan afgøre det hele
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
Klar transferbesked til Christian Eriksen
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
