Sætter ord på VM-exit: Det er svært at acceptere

Kasper Schmeichel er mærket af Danmarks tidlige VM-farvel og fortæller, at det gør ondt lige nu.



Det danske fodboldlandshold havde håbet på et stort resultat ved VM i Qatar, men slutrunden endte med et tidligt exit.

Fire dage efter 0-1-nederlaget til Australien, som sendte Danmark hjem, sætter landsholdsmålmand Kasper Schmeichel ord på nedturen. Det gør han i et opslag på Instagram.

– Der er så mange følelser stadigvæk, der løber rundt i kroppen, og som er meget svære at sætte ord på.

– Der var med rette høje forventninger til os, og vi levede ikke op til dem i sidste ende. Det er meget svært at acceptere, og vi må anerkende, at vi bare ikke var gode nok for et hold med vores kvalitet, skriver Schmeichel.

Den 36-årige keeper føler sig dog overbevist om, at det danske landshold vil rejse sig igen.

– Modgang er noget, der er uundgåeligt, og i sidste ende handler det om, hvordan vi reagerer i disse situationer.

– Det her er brænde til bålet, og jeg tror på, at det her hold kan rejse sig uanset hvad. Den gør ondt lige nu, både for os og jer, men jeg ved, at vi kommer igen, lyder det fra målmanden.

Samme pointe kommer fra midterforsvareren Joachim Andersen, der også har været ved tasterne søndag og skrevet på Instagram.

– Det blev desværre ikke, som vi alle havde håbet på, og vi beklager meget, vi ikke kunne leve op til forventningerne, men vi kommer stærkere tilbage med masser af ny energi og tro på større ting, skriver han.

Danmark indledte VM med 0-0 mod Tunesien, inden landsholdet tabte til Frankrig og Australien. Dermed sluttede danskerne sidst i gruppen.

Sidste år nåede Danmark semifinalen ved EM, og flere spillere havde før VM udtalt, at de rejste til Qatar for at vinde turneringen.

/ritzau/





Tyrkiet – USA




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Tyrkiet – USA

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

FC Midtjylland forlænger med stort talent

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Skotland – Brasilien

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Afsløring: FC København sælger Theo Sander



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ny bejler til dansk guldfugl

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Barcelona køber VM-angriber

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Chokskifte på vej?

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Lufter vild Ronaldo-teori

FIFA-boss: Det handler ikke om penge!

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Åbner op for sommertransfer

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede