Det danske fodboldlandshold havde håbet på et stort resultat ved VM i Qatar, men slutrunden endte med et tidligt exit.
Fire dage efter 0-1-nederlaget til Australien, som sendte Danmark hjem, sætter landsholdsmålmand Kasper Schmeichel ord på nedturen. Det gør han i et opslag på Instagram.
– Der er så mange følelser stadigvæk, der løber rundt i kroppen, og som er meget svære at sætte ord på.
– Der var med rette høje forventninger til os, og vi levede ikke op til dem i sidste ende. Det er meget svært at acceptere, og vi må anerkende, at vi bare ikke var gode nok for et hold med vores kvalitet, skriver Schmeichel.
Den 36-årige keeper føler sig dog overbevist om, at det danske landshold vil rejse sig igen.
– Modgang er noget, der er uundgåeligt, og i sidste ende handler det om, hvordan vi reagerer i disse situationer.
– Det her er brænde til bålet, og jeg tror på, at det her hold kan rejse sig uanset hvad. Den gør ondt lige nu, både for os og jer, men jeg ved, at vi kommer igen, lyder det fra målmanden.
Samme pointe kommer fra midterforsvareren Joachim Andersen, der også har været ved tasterne søndag og skrevet på Instagram.
– Det blev desværre ikke, som vi alle havde håbet på, og vi beklager meget, vi ikke kunne leve op til forventningerne, men vi kommer stærkere tilbage med masser af ny energi og tro på større ting, skriver han.
Danmark indledte VM med 0-0 mod Tunesien, inden landsholdet tabte til Frankrig og Australien. Dermed sluttede danskerne sidst i gruppen.
Sidste år nåede Danmark semifinalen ved EM, og flere spillere havde før VM udtalt, at de rejste til Qatar for at vinde turneringen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
OB – Randers FC
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
INTERVIEW
