Da Kasper Hjulmand skiftede system mod Tunesien, hvor han gik fra tre midtstoppere til to, så var det anfører Simon Kjær, der blev ofret.
TV-billederne viste efterfølgende en Simon Kjær forlade banen med blikket rettet mod jorden. Spørgsmålet er, om udskiftningen indikerer, at Simon Kjær er bag Joachim Andersen og Andreas Christensen i Danmarks forsvarshierarki, selv om han har anførerbindet på armen.
Kan man dog bare sådan bænke Simon Kjær?
– Nej, det kan man ikke. Specielt ikke når man ved, at Hjulmand går meget op i de her relationer. Det er også derfor, at Delaney får en sikker startplads, selv om hans efterår sandt for dyden heller ikke har været noget særligt, siger Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, der dog sår tvivl om Simon Kjærs deltagelse mod Australien.
– Så han vægter dem, der kender landsholdets måde at spille på, og derfor får Simon Kjær selvfølgelig også den her plads (mod Frankrig, red.). Men mod Frankrig tror jeg igen, at han holder fast i den her trebagkæde, fordi med det angreb Frankrig kommer med, det er så pivstærkt, så de er nødt til både at have nogle midterforsvarere, der kan stå imod Giroud, men også nogle der kan hjælpe backerne mod Dembele og Mbappé, der bare kommer blæsende over kanterne.
– Så Hjulmand kommer ikke til at tage beslutningen om, hvor i hierarkiet Simon Kjær står mod Frankrig, men det kan hurtigt komme i spil mod Australien, siger Tipsbladets chefredaktør.
På lørdag viser Kasper Hjulmand, hvordan han blander sine kort, når Danmark klokken 17.00 brager sammen med Frankrig.
Se hele analysen af Simon Kjærs position i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Snart kan det give rødt kort
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
