Freder dansk stjerne: Han spiller mod Frankrig

Det fik masser af opmærksomhed, da en tydelig utilfreds Simon Kjær blev udskiftet mod Tunesien. Startpladsen mod Frankrig bør dog ikke være i fare.



Da Kasper Hjulmand skiftede system mod Tunesien, hvor han gik fra tre midtstoppere til to, så var det anfører Simon Kjær, der blev ofret. 

TV-billederne viste efterfølgende en Simon Kjær forlade banen med blikket rettet mod jorden. Spørgsmålet er, om udskiftningen indikerer, at Simon Kjær er bag Joachim Andersen og Andreas Christensen i Danmarks forsvarshierarki, selv om han har anførerbindet på armen. 

Kan man dog bare sådan bænke Simon Kjær? 

– Nej, det kan man ikke. Specielt ikke når man ved, at Hjulmand går meget op i de her relationer. Det er også derfor, at Delaney får en sikker startplads, selv om hans efterår sandt for dyden heller ikke har været noget særligt, siger Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, der dog sår tvivl om Simon Kjærs deltagelse mod Australien. 

– Så han vægter dem, der kender landsholdets måde at spille på, og derfor får Simon Kjær selvfølgelig også den her plads (mod Frankrig, red.). Men mod Frankrig tror jeg igen, at han holder fast i den her trebagkæde, fordi med det angreb Frankrig kommer med, det er så pivstærkt, så de er nødt til både at have nogle midterforsvarere, der kan stå imod Giroud, men også nogle der kan hjælpe backerne mod Dembele og Mbappé, der bare kommer blæsende over kanterne. 

– Så Hjulmand kommer ikke til at tage beslutningen om, hvor i hierarkiet Simon Kjær står mod Frankrig, men det kan hurtigt komme i spil mod Australien, siger Tipsbladets chefredaktør.

På lørdag viser Kasper Hjulmand, hvordan han blander sine kort, når Danmark klokken 17.00 brager sammen med Frankrig.

Se hele analysen af Simon Kjærs position i afspilleren over artiklen. 





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Snart kan det give rødt kort

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Brian Riemer peger på tre årsager

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Atletico Madrid – Arsenal

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Bo Svensson svært utilfreds

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Braithwaite del af stor transferplan

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde