Freder dansk stjerne: Han spiller mod Frankrig

Det fik masser af opmærksomhed, da en tydelig utilfreds Simon Kjær blev udskiftet mod Tunesien. Startpladsen mod Frankrig bør dog ikke være i fare.



Da Kasper Hjulmand skiftede system mod Tunesien, hvor han gik fra tre midtstoppere til to, så var det anfører Simon Kjær, der blev ofret. 

TV-billederne viste efterfølgende en Simon Kjær forlade banen med blikket rettet mod jorden. Spørgsmålet er, om udskiftningen indikerer, at Simon Kjær er bag Joachim Andersen og Andreas Christensen i Danmarks forsvarshierarki, selv om han har anførerbindet på armen. 

Kan man dog bare sådan bænke Simon Kjær? 

– Nej, det kan man ikke. Specielt ikke når man ved, at Hjulmand går meget op i de her relationer. Det er også derfor, at Delaney får en sikker startplads, selv om hans efterår sandt for dyden heller ikke har været noget særligt, siger Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, der dog sår tvivl om Simon Kjærs deltagelse mod Australien. 

– Så han vægter dem, der kender landsholdets måde at spille på, og derfor får Simon Kjær selvfølgelig også den her plads (mod Frankrig, red.). Men mod Frankrig tror jeg igen, at han holder fast i den her trebagkæde, fordi med det angreb Frankrig kommer med, det er så pivstærkt, så de er nødt til både at have nogle midterforsvarere, der kan stå imod Giroud, men også nogle der kan hjælpe backerne mod Dembele og Mbappé, der bare kommer blæsende over kanterne. 

– Så Hjulmand kommer ikke til at tage beslutningen om, hvor i hierarkiet Simon Kjær står mod Frankrig, men det kan hurtigt komme i spil mod Australien, siger Tipsbladets chefredaktør.

På lørdag viser Kasper Hjulmand, hvordan han blander sine kort, når Danmark klokken 17.00 brager sammen med Frankrig.

Se hele analysen af Simon Kjærs position i afspilleren over artiklen. 







LIVE

TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



LIVE

VM-LIVE: Brøndby-flop starter mod Spanien

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jagter stor Liverpool-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Spanien – Østrig

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

AGF-scoop: Hijackede transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg