Freder dansk stjerne: Han spiller mod Frankrig

Det fik masser af opmærksomhed, da en tydelig utilfreds Simon Kjær blev udskiftet mod Tunesien. Startpladsen mod Frankrig bør dog ikke være i fare.



Da Kasper Hjulmand skiftede system mod Tunesien, hvor han gik fra tre midtstoppere til to, så var det anfører Simon Kjær, der blev ofret. 

TV-billederne viste efterfølgende en Simon Kjær forlade banen med blikket rettet mod jorden. Spørgsmålet er, om udskiftningen indikerer, at Simon Kjær er bag Joachim Andersen og Andreas Christensen i Danmarks forsvarshierarki, selv om han har anførerbindet på armen. 

Kan man dog bare sådan bænke Simon Kjær? 

– Nej, det kan man ikke. Specielt ikke når man ved, at Hjulmand går meget op i de her relationer. Det er også derfor, at Delaney får en sikker startplads, selv om hans efterår sandt for dyden heller ikke har været noget særligt, siger Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, der dog sår tvivl om Simon Kjærs deltagelse mod Australien. 

– Så han vægter dem, der kender landsholdets måde at spille på, og derfor får Simon Kjær selvfølgelig også den her plads (mod Frankrig, red.). Men mod Frankrig tror jeg igen, at han holder fast i den her trebagkæde, fordi med det angreb Frankrig kommer med, det er så pivstærkt, så de er nødt til både at have nogle midterforsvarere, der kan stå imod Giroud, men også nogle der kan hjælpe backerne mod Dembele og Mbappé, der bare kommer blæsende over kanterne. 

– Så Hjulmand kommer ikke til at tage beslutningen om, hvor i hierarkiet Simon Kjær står mod Frankrig, men det kan hurtigt komme i spil mod Australien, siger Tipsbladets chefredaktør.

På lørdag viser Kasper Hjulmand, hvordan han blander sine kort, når Danmark klokken 17.00 brager sammen med Frankrig.

Se hele analysen af Simon Kjærs position i afspilleren over artiklen. 







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

De jagter Henrik Meister

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Dolberg sat til salg

Tysk VM-chok

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Tottenham henter Liverpool-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medier sender ham hjem til AGF

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann