Sendt i tovene af Eriksen: Han efterlod mig et ar

Australsk stopper husker stadig sit første møde med Christian Eriksen, der på en positiv måde efterlod ham et ar for livet.



Onsdag skal Australien og Danmarks videre skæbne ved VM afgøres.

For Danmark tæller intet andet end en sejr, mens man skal håbe på hjælp fra franskmændene. På den måde er Danmark sikret videre avancement, selvom flere scenarier er i spil, hvilket du kan læse om her.

Christian Eriksen bliver det helt store omdrejningspunkt for Danmark, og i timerne op til kampen har han også været et stort samtaleemne i den australske presse.

I det australske medie Keep Up bliver hans personlighed skildret af den australske stopper Giancarlo Gallifuoco, der var akademispiller i Tottenham, da Christian Eriksen kom til klubben i 2013.

– I hans første træning med Tottenham blev han på træningsbanen for at forbedre sin kondition. Træneren [André Villas-Boas, red.] bad mig om at blive tilbage for at hjælpe ham med de her cardio-øvelser, siger Giancarlo Gallifuoco, der bagefter skildrer episoden som et "positivt ar for livet".

– Uheldigvis for mig sendte han mig bare ud i tovene i de næste 15 minutter, indtil jeg havde stjerner flyvende rundt om hovedet. Nærmest som om jeg var med i en tegnefilm. Jeg var helt svimmel, men det var en fantastisk oplevelse for mig, da det motiverede mig.

– Han lærte mig en værdifuld lektion, som jeg mener, er vigtig i fodbold, at man altid skal huske sig selv på, at der findes en bedre spiller rundt om hjørnet. Man kan altid blive bedre, siger forsvarsspilleren, der til dagligt spiller i Kuala Lumpur FC i Malaysia.

Selvom 28-årige Giancarlo Gallifuoco har ni landskampe for Australien, så må han se onsdagens møde med Danmark hjemme fra sofaen, da Graham Arnold ikke har udtaget ham.

Opgøret fløjtes igang klokken 16.00 sideløbende med gruppens andet opgør mellem Frankrig og Tunesien, hvor danskerne skal håbe på en hjælpende fransk hånd.



Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

‘Den værste transfer nogensinde’

Raser over dansk stjerne

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Det har taget røven på Steve Cooper

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

– Han har været en decideret atombombe

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Brøndby-stjerne med stor donation

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Supercomputer: Værste nogensinde!

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Klart ønske fra Ruben Amorim

Benhård transfermelding

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Magisk aften for FC København-stjerne

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Eriksen med kontant udmelding

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Marokko mishandler Mali

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Målfattigt lokalderby i Afrika

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!