En EM-semifinale og gode takter i Nations League har skabt hype og et vist forventningspres på herrelandsholdet i fodbold.
Om 101 dage venter Tunesien i den første gruppekamp ved VM, og anfører Simon Kjær snakker gerne Danmarks chancer op.
Men samtidig er det danske spillermateriale ikke lige så bredt som hos mange af konkurrenterne, og derfor skal der helst ikke ske uheld i de næste 101 dage.
– Vi skal have høje forventninger. Den eneste krølle er, at vi spiller kampe for vores klubber den 14. november, og en uge efter ligger vores første gruppekamp.
– Der er reelt ingen forberedelse overhovedet, og det er en meget speciel situation. Man skal ærligt talt krydse fingre for, at vi alle sammen har det godt i de dage, for der er ikke tid til en skade op til slutrunden, siger Simon Kjær.
33-årige Kjær er netop selv vendt tilbage efter ni måneder ude på grund af en korsbåndsskade, men han satser på at finde VM-formen i de kommende måneder for AC Milan.
Da Danmark spillede fire kampe i Nations League i juni, trænede Kjær delvist med, selv om han ikke stod til Kasper Hjulmands rådighed i kampene.
– Det var rigtig godt at have nogle dage sammen med drengene samt Kasper og trænerstaben. Både til træning og uden for banen, for det hele hænger sammen i vores arbejde med landsholdet.
– Som Kasper sagde, så fungerede den landsholdssamling og de landskampe i juni først og fremmest som forberedelse til VM. Det ville jeg bestemt gerne bruge nogle dage på i stedet for at holde sommerferie, siger Kjær.
Åge Hareide udnævnte for seks år siden Kjær som anfører på landsholdet, og rollen har givet stopperen et markant boost.
– Det har fået mig til at vokse og har skærpet min appetit på altid at give alt og på at udvikle mig selv. Jeg har altid haft holdet over enkeltpræstationer, og det er blevet forstærket.
– At holdet altid er det vigtigste, skal alle forstå og arbejde for, hvis det danske landshold skal kunne slå hold med større stjerner, end vi har.
– Det er en kæmpe ære at kunne hjælpe landsholdet på den måde, og jeg er bygget sådan, at jo mere ansvar jeg får, jo mere kan jeg give tilbage, siger Kjær, der har 57 landskampe som dansk anfører, hvilket kun Lars Olsen med 69 overgår.
Landsholdet er i september samlet for at møde Kroatien og Frankrig i Nations League, hvilket bliver holdets sidste kampe inden VM, hvor Danmark møder Tunesien, Frankrig og Australien i sin indledende gruppe.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Kæmpekøb retur til FC København?
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT