Kjærs VM-bekymring: En meget speciel situation

Danmark spiller sin første kamp ved VM om 101 dage, og forventningerne bør være høje, mener Simon Kjær.



En EM-semifinale og gode takter i Nations League har skabt hype og et vist forventningspres på herrelandsholdet i fodbold.

Om 101 dage venter Tunesien i den første gruppekamp ved VM, og anfører Simon Kjær snakker gerne Danmarks chancer op.

Men samtidig er det danske spillermateriale ikke lige så bredt som hos mange af konkurrenterne, og derfor skal der helst ikke ske uheld i de næste 101 dage.

– Vi skal have høje forventninger. Den eneste krølle er, at vi spiller kampe for vores klubber den 14. november, og en uge efter ligger vores første gruppekamp.

– Der er reelt ingen forberedelse overhovedet, og det er en meget speciel situation. Man skal ærligt talt krydse fingre for, at vi alle sammen har det godt i de dage, for der er ikke tid til en skade op til slutrunden, siger Simon Kjær.

33-årige Kjær er netop selv vendt tilbage efter ni måneder ude på grund af en korsbåndsskade, men han satser på at finde VM-formen i de kommende måneder for AC Milan.

Da Danmark spillede fire kampe i Nations League i juni, trænede Kjær delvist med, selv om han ikke stod til Kasper Hjulmands rådighed i kampene.

– Det var rigtig godt at have nogle dage sammen med drengene samt Kasper og trænerstaben. Både til træning og uden for banen, for det hele hænger sammen i vores arbejde med landsholdet.

– Som Kasper sagde, så fungerede den landsholdssamling og de landskampe i juni først og fremmest som forberedelse til VM. Det ville jeg bestemt gerne bruge nogle dage på i stedet for at holde sommerferie, siger Kjær.

Åge Hareide udnævnte for seks år siden Kjær som anfører på landsholdet, og rollen har givet stopperen et markant boost.

– Det har fået mig til at vokse og har skærpet min appetit på altid at give alt og på at udvikle mig selv. Jeg har altid haft holdet over enkeltpræstationer, og det er blevet forstærket.

– At holdet altid er det vigtigste, skal alle forstå og arbejde for, hvis det danske landshold skal kunne slå hold med større stjerner, end vi har.

– Det er en kæmpe ære at kunne hjælpe landsholdet på den måde, og jeg er bygget sådan, at jo mere ansvar jeg får, jo mere kan jeg give tilbage, siger Kjær, der har 57 landskampe som dansk anfører, hvilket kun Lars Olsen med 69 overgår.

Landsholdet er i september samlet for at møde Kroatien og Frankrig i Nations League, hvilket bliver holdets sidste kampe inden VM, hvor Danmark møder Tunesien, Frankrig og Australien i sin indledende gruppe.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Her kan du se Viborg FF mod FC København

I chok: Har aldrig set lignende

LIVE: Viborg FF – FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind

Bombe – Superliga-klub nævnes



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

FCM ansætter ny topboss

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Mourinho tog røven på Zeca

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Nu svarer David Nielsen

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

– Der får David at vide, at han er fyret

Osula slår alle andre

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Arsenal-stjerne svarer igen

Deler nyt om fremtiden

I svime over Filip Jørgensen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Tottenham er i overhængende fare’

Chido Obi nomineret til pris

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter