Kjærs VM-bekymring: En meget speciel situation

Danmark spiller sin første kamp ved VM om 101 dage, og forventningerne bør være høje, mener Simon Kjær.



En EM-semifinale og gode takter i Nations League har skabt hype og et vist forventningspres på herrelandsholdet i fodbold.

Om 101 dage venter Tunesien i den første gruppekamp ved VM, og anfører Simon Kjær snakker gerne Danmarks chancer op.

Men samtidig er det danske spillermateriale ikke lige så bredt som hos mange af konkurrenterne, og derfor skal der helst ikke ske uheld i de næste 101 dage.

– Vi skal have høje forventninger. Den eneste krølle er, at vi spiller kampe for vores klubber den 14. november, og en uge efter ligger vores første gruppekamp.

– Der er reelt ingen forberedelse overhovedet, og det er en meget speciel situation. Man skal ærligt talt krydse fingre for, at vi alle sammen har det godt i de dage, for der er ikke tid til en skade op til slutrunden, siger Simon Kjær.

33-årige Kjær er netop selv vendt tilbage efter ni måneder ude på grund af en korsbåndsskade, men han satser på at finde VM-formen i de kommende måneder for AC Milan.

Da Danmark spillede fire kampe i Nations League i juni, trænede Kjær delvist med, selv om han ikke stod til Kasper Hjulmands rådighed i kampene.

– Det var rigtig godt at have nogle dage sammen med drengene samt Kasper og trænerstaben. Både til træning og uden for banen, for det hele hænger sammen i vores arbejde med landsholdet.

– Som Kasper sagde, så fungerede den landsholdssamling og de landskampe i juni først og fremmest som forberedelse til VM. Det ville jeg bestemt gerne bruge nogle dage på i stedet for at holde sommerferie, siger Kjær.

Åge Hareide udnævnte for seks år siden Kjær som anfører på landsholdet, og rollen har givet stopperen et markant boost.

– Det har fået mig til at vokse og har skærpet min appetit på altid at give alt og på at udvikle mig selv. Jeg har altid haft holdet over enkeltpræstationer, og det er blevet forstærket.

– At holdet altid er det vigtigste, skal alle forstå og arbejde for, hvis det danske landshold skal kunne slå hold med større stjerner, end vi har.

– Det er en kæmpe ære at kunne hjælpe landsholdet på den måde, og jeg er bygget sådan, at jo mere ansvar jeg får, jo mere kan jeg give tilbage, siger Kjær, der har 57 landskampe som dansk anfører, hvilket kun Lars Olsen med 69 overgår.

Landsholdet er i september samlet for at møde Kroatien og Frankrig i Nations League, hvilket bliver holdets sidste kampe inden VM, hvor Danmark møder Tunesien, Frankrig og Australien i sin indledende gruppe.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Topscorer færdig

Medie med dyster Dorgu-melding

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

‘Sur over Brøndby-transfer’



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Legende med chokmelding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Stort medie fremhæver FCM-flop

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

– Jeg var stiktosset

Antonsen bliver væk – får stor bøde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Her er Tausons vej i Australian Open

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

– De lignede lort!

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Her er prisen på Skov Olsen

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys