En EM-semifinale og gode takter i Nations League har skabt hype og et vist forventningspres på herrelandsholdet i fodbold.
Om 101 dage venter Tunesien i den første gruppekamp ved VM, og anfører Simon Kjær snakker gerne Danmarks chancer op.
Men samtidig er det danske spillermateriale ikke lige så bredt som hos mange af konkurrenterne, og derfor skal der helst ikke ske uheld i de næste 101 dage.
– Vi skal have høje forventninger. Den eneste krølle er, at vi spiller kampe for vores klubber den 14. november, og en uge efter ligger vores første gruppekamp.
– Der er reelt ingen forberedelse overhovedet, og det er en meget speciel situation. Man skal ærligt talt krydse fingre for, at vi alle sammen har det godt i de dage, for der er ikke tid til en skade op til slutrunden, siger Simon Kjær.
33-årige Kjær er netop selv vendt tilbage efter ni måneder ude på grund af en korsbåndsskade, men han satser på at finde VM-formen i de kommende måneder for AC Milan.
Da Danmark spillede fire kampe i Nations League i juni, trænede Kjær delvist med, selv om han ikke stod til Kasper Hjulmands rådighed i kampene.
– Det var rigtig godt at have nogle dage sammen med drengene samt Kasper og trænerstaben. Både til træning og uden for banen, for det hele hænger sammen i vores arbejde med landsholdet.
– Som Kasper sagde, så fungerede den landsholdssamling og de landskampe i juni først og fremmest som forberedelse til VM. Det ville jeg bestemt gerne bruge nogle dage på i stedet for at holde sommerferie, siger Kjær.
Åge Hareide udnævnte for seks år siden Kjær som anfører på landsholdet, og rollen har givet stopperen et markant boost.
– Det har fået mig til at vokse og har skærpet min appetit på altid at give alt og på at udvikle mig selv. Jeg har altid haft holdet over enkeltpræstationer, og det er blevet forstærket.
– At holdet altid er det vigtigste, skal alle forstå og arbejde for, hvis det danske landshold skal kunne slå hold med større stjerner, end vi har.
– Det er en kæmpe ære at kunne hjælpe landsholdet på den måde, og jeg er bygget sådan, at jo mere ansvar jeg får, jo mere kan jeg give tilbage, siger Kjær, der har 57 landskampe som dansk anfører, hvilket kun Lars Olsen med 69 overgår.
Landsholdet er i september samlet for at møde Kroatien og Frankrig i Nations League, hvilket bliver holdets sidste kampe inden VM, hvor Danmark møder Tunesien, Frankrig og Australien i sin indledende gruppe.
/ritzau/
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
Wrexham slår Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
NYHEDER