Kjærs VM-bekymring: En meget speciel situation

Danmark spiller sin første kamp ved VM om 101 dage, og forventningerne bør være høje, mener Simon Kjær.



En EM-semifinale og gode takter i Nations League har skabt hype og et vist forventningspres på herrelandsholdet i fodbold.

Om 101 dage venter Tunesien i den første gruppekamp ved VM, og anfører Simon Kjær snakker gerne Danmarks chancer op.

Men samtidig er det danske spillermateriale ikke lige så bredt som hos mange af konkurrenterne, og derfor skal der helst ikke ske uheld i de næste 101 dage.

– Vi skal have høje forventninger. Den eneste krølle er, at vi spiller kampe for vores klubber den 14. november, og en uge efter ligger vores første gruppekamp.

– Der er reelt ingen forberedelse overhovedet, og det er en meget speciel situation. Man skal ærligt talt krydse fingre for, at vi alle sammen har det godt i de dage, for der er ikke tid til en skade op til slutrunden, siger Simon Kjær.

33-årige Kjær er netop selv vendt tilbage efter ni måneder ude på grund af en korsbåndsskade, men han satser på at finde VM-formen i de kommende måneder for AC Milan.

Da Danmark spillede fire kampe i Nations League i juni, trænede Kjær delvist med, selv om han ikke stod til Kasper Hjulmands rådighed i kampene.

– Det var rigtig godt at have nogle dage sammen med drengene samt Kasper og trænerstaben. Både til træning og uden for banen, for det hele hænger sammen i vores arbejde med landsholdet.

– Som Kasper sagde, så fungerede den landsholdssamling og de landskampe i juni først og fremmest som forberedelse til VM. Det ville jeg bestemt gerne bruge nogle dage på i stedet for at holde sommerferie, siger Kjær.

Åge Hareide udnævnte for seks år siden Kjær som anfører på landsholdet, og rollen har givet stopperen et markant boost.

– Det har fået mig til at vokse og har skærpet min appetit på altid at give alt og på at udvikle mig selv. Jeg har altid haft holdet over enkeltpræstationer, og det er blevet forstærket.

– At holdet altid er det vigtigste, skal alle forstå og arbejde for, hvis det danske landshold skal kunne slå hold med større stjerner, end vi har.

– Det er en kæmpe ære at kunne hjælpe landsholdet på den måde, og jeg er bygget sådan, at jo mere ansvar jeg får, jo mere kan jeg give tilbage, siger Kjær, der har 57 landskampe som dansk anfører, hvilket kun Lars Olsen med 69 overgår.

Landsholdet er i september samlet for at møde Kroatien og Frankrig i Nations League, hvilket bliver holdets sidste kampe inden VM, hvor Danmark møder Tunesien, Frankrig og Australien i sin indledende gruppe.

/ritzau/





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Bud landet: Dansker i sen transfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Randers FC – Vejle Boldklub

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Godt nyt – nu er han landet i København



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Arteta er utilfreds med disciplinen

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Snestorm kan udfordre OB

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

United-ejer giver offentlig undskyldning

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Derfor var Moukoko vraget

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Ørkeløshed i Østjylland

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

‘Skader falder aldrig belejligt’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt