– Danmark bør trække sig fra VM i 2034 omgående!

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen ryster opgivende på hovedet over, at Saudi-Arabien bliver VM-værter i 2034. Han mener, at Danmark omgående bør melde ud, at man ikke har tænkt sig at deltage i slutrunden.



Saudi-Arabien er endnu ikke officielt blevet udråbt som VM-værter i 2034 – men det bliver de.

Tirsdag morgen er det kommet frem, at Australien har trukket sig fra kapløbet, og dermed er Saudi-Arabien de eneste, der har budt ind på slutrunden. Deadline for at fremsende et VM-bud er i dag, og med Australien ude af billedet er der ikke andre i spil end Saudi-Arabien, der dermed tildeles slutrunden om 11 år.

En ny triumf for den stenrige oliestat, men et nederlag for de fleste andre, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der håber på den ultimative reaktion fra DBU i kølvandet på tirsdagens nyhed.

– Det går imod alt, DBU har sagt om, hvordan fodbold bør udvikle sig, at Saudi-Arabien får VM. Efter min mening skulle man fra dansk side allerede sige nu, at det VM deltager man ikke i, punktum. Man skal lære af fadæsen Qatar og droppe alt, der hedder kritisk dialog, man kommer bare til at legitimisere den her skandaløse beslutning, siger Troels Bager Thøgersen.

Han mener, at der er tale om en falliterklæring af rang at tildele endnu et VM til en diktaturstat, men processen kunne næsten kun ende med det facit. 

– Det er en skandale af rang, at FIFA, de øvrige fodboldforbund og Saudi-Arabien på den her måde bare sætter alle principper om åbenhed og ordentlige processer over styr. FIFA har selv indført, at alle VM-værtskaber skal stemmes om på kongressen med samtlige 211 medlemslande i verden. Man har indført krav om, at værterne skal leve op til nogle standarder for menneskerettigheder, og det hele var på papiret indført for, at man skulle undgå korruptionsskandalerne fra dengang, Rusland og Qatar fik VM i 2018 og 2022.

– Nu har de kastet alle de fine principper og undskyldninger på lossepladsen og har foræret VM til Saudi-Arabien, fordi diktaturet har lovet så mange milliarder i udviklingsaftaler og præmiepenge til alt og alle.

– Det er totalt til grin: Saudi-Arabien har endda lavet en samarbejdsaftale med Stillehavets fodboldforbund om at udveksle erfaringer og lade hold deltage i hinandens turneringer i strandfodbold og indendørs fodbold, alt sammen som den tyndeste undskyldning for at overføre et stort millionbeløb til Stillehavets miniputstater, siger Troels Bager Thøgersen.

Tipsbladets chefredaktør fastslår, at FIFA's moralske kompas – eller mangel på samme – atter udstilles med udnævnelsen af Saudi-Arabien som VM-værter.

– Der er egentlig bare sket det, at al korruptionen i forbindelse med VM i Rusland og Qatar er blevet gjort lovlig. Der er ikke brug for konvolutter med nye dollarsedler eller hemmelige bankkonti i skattely, hvor man får en stor, fed overførsel med bestikkelse.

– Fodboldverdenen med FIFA i spidsen har gjort korruptionen lovlig ved at kalde det hele samarbejdsaftaler, og ved at Saudi-Arabien kaster om sig med penge, så de får selv Qatar til at ligne fattige studerende på jagt efter pantflasker sidst på måneden, siger Troels Bager Thøgersen.

Mange får selvsagt flashbacks til VM-slutrunden i Qatar, og det giver da også god mening ifølge Troels Bager Thøgersen, der dog ikke tøver med at udnævne den største slyngelstat af de to.

– Saudi-Arabien er værre end Qatar, fordi man har noget nær verdensrekord i at bruge dødsstraffen, krænker menneskerettighederne langt oftere og endnu mere brutalt end Qatar, fører hemmelige krige i andre lande, der koster tusinder af civile livet, og er ved at skabe et klamt overvågningssamfund, hvor man sørger for, at ingen tør være uenige med regimet, siger Troels Bager Thøgersen.

VM i Saudi-Arabien i 2034 bliver efter alt at dømme ligesom i Qatar en slutrunde, der afvikles om vinteren. 





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Højlund med helterolle for Napoli

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Brian Riemer giver råd til storklub

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Peger på særligt problem for Superligaen

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Er han den nye Rurik Gislason?

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Til tider virkede han modløs og opgivende

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut

‘Det virker fuldstændig gakket!’

De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar

Silkeborg IF – Viborg FF

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét