– Danmark bør trække sig fra VM i 2034 omgående!

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen ryster opgivende på hovedet over, at Saudi-Arabien bliver VM-værter i 2034. Han mener, at Danmark omgående bør melde ud, at man ikke har tænkt sig at deltage i slutrunden.



Saudi-Arabien er endnu ikke officielt blevet udråbt som VM-værter i 2034 – men det bliver de.

Tirsdag morgen er det kommet frem, at Australien har trukket sig fra kapløbet, og dermed er Saudi-Arabien de eneste, der har budt ind på slutrunden. Deadline for at fremsende et VM-bud er i dag, og med Australien ude af billedet er der ikke andre i spil end Saudi-Arabien, der dermed tildeles slutrunden om 11 år.

En ny triumf for den stenrige oliestat, men et nederlag for de fleste andre, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der håber på den ultimative reaktion fra DBU i kølvandet på tirsdagens nyhed.

– Det går imod alt, DBU har sagt om, hvordan fodbold bør udvikle sig, at Saudi-Arabien får VM. Efter min mening skulle man fra dansk side allerede sige nu, at det VM deltager man ikke i, punktum. Man skal lære af fadæsen Qatar og droppe alt, der hedder kritisk dialog, man kommer bare til at legitimisere den her skandaløse beslutning, siger Troels Bager Thøgersen.

Han mener, at der er tale om en falliterklæring af rang at tildele endnu et VM til en diktaturstat, men processen kunne næsten kun ende med det facit. 

– Det er en skandale af rang, at FIFA, de øvrige fodboldforbund og Saudi-Arabien på den her måde bare sætter alle principper om åbenhed og ordentlige processer over styr. FIFA har selv indført, at alle VM-værtskaber skal stemmes om på kongressen med samtlige 211 medlemslande i verden. Man har indført krav om, at værterne skal leve op til nogle standarder for menneskerettigheder, og det hele var på papiret indført for, at man skulle undgå korruptionsskandalerne fra dengang, Rusland og Qatar fik VM i 2018 og 2022.

– Nu har de kastet alle de fine principper og undskyldninger på lossepladsen og har foræret VM til Saudi-Arabien, fordi diktaturet har lovet så mange milliarder i udviklingsaftaler og præmiepenge til alt og alle.

– Det er totalt til grin: Saudi-Arabien har endda lavet en samarbejdsaftale med Stillehavets fodboldforbund om at udveksle erfaringer og lade hold deltage i hinandens turneringer i strandfodbold og indendørs fodbold, alt sammen som den tyndeste undskyldning for at overføre et stort millionbeløb til Stillehavets miniputstater, siger Troels Bager Thøgersen.

Tipsbladets chefredaktør fastslår, at FIFA's moralske kompas – eller mangel på samme – atter udstilles med udnævnelsen af Saudi-Arabien som VM-værter.

– Der er egentlig bare sket det, at al korruptionen i forbindelse med VM i Rusland og Qatar er blevet gjort lovlig. Der er ikke brug for konvolutter med nye dollarsedler eller hemmelige bankkonti i skattely, hvor man får en stor, fed overførsel med bestikkelse.

– Fodboldverdenen med FIFA i spidsen har gjort korruptionen lovlig ved at kalde det hele samarbejdsaftaler, og ved at Saudi-Arabien kaster om sig med penge, så de får selv Qatar til at ligne fattige studerende på jagt efter pantflasker sidst på måneden, siger Troels Bager Thøgersen.

Mange får selvsagt flashbacks til VM-slutrunden i Qatar, og det giver da også god mening ifølge Troels Bager Thøgersen, der dog ikke tøver med at udnævne den største slyngelstat af de to.

– Saudi-Arabien er værre end Qatar, fordi man har noget nær verdensrekord i at bruge dødsstraffen, krænker menneskerettighederne langt oftere og endnu mere brutalt end Qatar, fører hemmelige krige i andre lande, der koster tusinder af civile livet, og er ved at skabe et klamt overvågningssamfund, hvor man sørger for, at ingen tør være uenige med regimet, siger Troels Bager Thøgersen.

VM i Saudi-Arabien i 2034 bliver efter alt at dømme ligesom i Qatar en slutrunde, der afvikles om vinteren. 





LIVE

TransferLIVE: Maher Carrizo til lægetjek

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Jacob Rasmussen i chokskifte

Stjerne flirter med Brøndby

Froholdt med klar transfermelding

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kan købes til spotpris

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Danske stjerner på stribe hepper på OB

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden

Chok – forlænger med Brøndby

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Nedslående Dorgu-melding

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

‘Han ligner en spiller for FC København’

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?

Viola deprimerer De Blå i Napoli

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Premier League-bomber på vej til storklub

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Her er kampene i Champions League

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne