Saudi-Arabien er endnu ikke officielt blevet udråbt som VM-værter i 2034 – men det bliver de.
Tirsdag morgen er det kommet frem, at Australien har trukket sig fra kapløbet, og dermed er Saudi-Arabien de eneste, der har budt ind på slutrunden. Deadline for at fremsende et VM-bud er i dag, og med Australien ude af billedet er der ikke andre i spil end Saudi-Arabien, der dermed tildeles slutrunden om 11 år.
En ny triumf for den stenrige oliestat, men et nederlag for de fleste andre, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen, der håber på den ultimative reaktion fra DBU i kølvandet på tirsdagens nyhed.
– Det går imod alt, DBU har sagt om, hvordan fodbold bør udvikle sig, at Saudi-Arabien får VM. Efter min mening skulle man fra dansk side allerede sige nu, at det VM deltager man ikke i, punktum. Man skal lære af fadæsen Qatar og droppe alt, der hedder kritisk dialog, man kommer bare til at legitimisere den her skandaløse beslutning, siger Troels Bager Thøgersen.
Han mener, at der er tale om en falliterklæring af rang at tildele endnu et VM til en diktaturstat, men processen kunne næsten kun ende med det facit.
– Det er en skandale af rang, at FIFA, de øvrige fodboldforbund og Saudi-Arabien på den her måde bare sætter alle principper om åbenhed og ordentlige processer over styr. FIFA har selv indført, at alle VM-værtskaber skal stemmes om på kongressen med samtlige 211 medlemslande i verden. Man har indført krav om, at værterne skal leve op til nogle standarder for menneskerettigheder, og det hele var på papiret indført for, at man skulle undgå korruptionsskandalerne fra dengang, Rusland og Qatar fik VM i 2018 og 2022.
– Nu har de kastet alle de fine principper og undskyldninger på lossepladsen og har foræret VM til Saudi-Arabien, fordi diktaturet har lovet så mange milliarder i udviklingsaftaler og præmiepenge til alt og alle.
– Det er totalt til grin: Saudi-Arabien har endda lavet en samarbejdsaftale med Stillehavets fodboldforbund om at udveksle erfaringer og lade hold deltage i hinandens turneringer i strandfodbold og indendørs fodbold, alt sammen som den tyndeste undskyldning for at overføre et stort millionbeløb til Stillehavets miniputstater, siger Troels Bager Thøgersen.
Tipsbladets chefredaktør fastslår, at FIFA's moralske kompas – eller mangel på samme – atter udstilles med udnævnelsen af Saudi-Arabien som VM-værter.
– Der er egentlig bare sket det, at al korruptionen i forbindelse med VM i Rusland og Qatar er blevet gjort lovlig. Der er ikke brug for konvolutter med nye dollarsedler eller hemmelige bankkonti i skattely, hvor man får en stor, fed overførsel med bestikkelse.
– Fodboldverdenen med FIFA i spidsen har gjort korruptionen lovlig ved at kalde det hele samarbejdsaftaler, og ved at Saudi-Arabien kaster om sig med penge, så de får selv Qatar til at ligne fattige studerende på jagt efter pantflasker sidst på måneden, siger Troels Bager Thøgersen.
Mange får selvsagt flashbacks til VM-slutrunden i Qatar, og det giver da også god mening ifølge Troels Bager Thøgersen, der dog ikke tøver med at udnævne den største slyngelstat af de to.
– Saudi-Arabien er værre end Qatar, fordi man har noget nær verdensrekord i at bruge dødsstraffen, krænker menneskerettighederne langt oftere og endnu mere brutalt end Qatar, fører hemmelige krige i andre lande, der koster tusinder af civile livet, og er ved at skabe et klamt overvågningssamfund, hvor man sørger for, at ingen tør være uenige med regimet, siger Troels Bager Thøgersen.
VM i Saudi-Arabien i 2034 bliver efter alt at dømme ligesom i Qatar en slutrunde, der afvikles om vinteren.
LIVE
TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TOPNYHED
I chok over Tottenham
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
TRANSFER