Landsholdet er rejst til VM i Qatar, og med sig har de ikke bare Per Thøstesen som kok. Der er også kommet en udtagelse til Nanna Maria Hansen, der normalt er køkkenchef på Marienlyst Strandhotel, hvor spillerne som regel bor, når de er i Danmark.
Når det kommer til, hvad der er mest populært af mad, så er sagen klar for Yussuf Poulsen, som elsker den risotto, der kan blive fremtryllet, når han er med landsholdet. Det fortæller han i et interview via landsholdets Facebook-side, hvor man kunne stille spørgsmål ind.
– Den smager outstanding, lyder det fra Yussuf Poulsen, som bakkes op af landsholdskammeraten Christian Nørgaard, som tilføjer, at der kommer trøffel på.
Det står desuden også klart for sidstnævnte, hvad der kan få spillerne til at glæde sig rigtig meget.
Det er nemlig brunsvigeren, men det står hen i det uvisse for Brentford-profilen, hvornår den kan komme på bordet. Det har Poulsen dog et godt bud på.
– Det gør den, når den bliver bestilt. Der er en, der finder en eller anden anledning til det, hvorfor den lige skal komme den dag. Det kan være små anledninger, som at ‘Nør’ kan spille fodbold igen eller et eller andet, siger Leipzig-forwarden med et stort smil fra det ene øre til det andet.
Samme Nørgaard er netop kommet tilbage fra en skadespause, der har holdt ham ude i det meste af efteråret.
Derudover kommer det frem, at klassikeren bøf bearnaise ofte serveres for dem med fritter til.
Christian Nørgaards tidligere chef har desuden været ude og melde, at han er godt sur over, at spilleren er blevet udtaget til den forestående VM-slutrunde. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT
