Landsholdet er rejst til VM i Qatar, og med sig har de ikke bare Per Thøstesen som kok. Der er også kommet en udtagelse til Nanna Maria Hansen, der normalt er køkkenchef på Marienlyst Strandhotel, hvor spillerne som regel bor, når de er i Danmark.
Når det kommer til, hvad der er mest populært af mad, så er sagen klar for Yussuf Poulsen, som elsker den risotto, der kan blive fremtryllet, når han er med landsholdet. Det fortæller han i et interview via landsholdets Facebook-side, hvor man kunne stille spørgsmål ind.
– Den smager outstanding, lyder det fra Yussuf Poulsen, som bakkes op af landsholdskammeraten Christian Nørgaard, som tilføjer, at der kommer trøffel på.
Det står desuden også klart for sidstnævnte, hvad der kan få spillerne til at glæde sig rigtig meget.
Det er nemlig brunsvigeren, men det står hen i det uvisse for Brentford-profilen, hvornår den kan komme på bordet. Det har Poulsen dog et godt bud på.
– Det gør den, når den bliver bestilt. Der er en, der finder en eller anden anledning til det, hvorfor den lige skal komme den dag. Det kan være små anledninger, som at ‘Nør’ kan spille fodbold igen eller et eller andet, siger Leipzig-forwarden med et stort smil fra det ene øre til det andet.
Samme Nørgaard er netop kommet tilbage fra en skadespause, der har holdt ham ude i det meste af efteråret.
Derudover kommer det frem, at klassikeren bøf bearnaise ofte serveres for dem med fritter til.
Christian Nørgaards tidligere chef har desuden været ude og melde, at han er godt sur over, at spilleren er blevet udtaget til den forestående VM-slutrunde. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
AVIS
‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Portugal – Spanien
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE
