Smager outstanding: Det mad elsker landsholdet

Uden mad og drikke duer helten ikke, lyder det gamle ordsprog. Særligt maden er der bestemt styr på, når landsholdet er afsted.



Landsholdet er rejst til VM i Qatar, og med sig har de ikke bare Per Thøstesen som kok. Der er også kommet en udtagelse til Nanna Maria Hansen, der normalt er køkkenchef på Marienlyst Strandhotel, hvor spillerne som regel bor, når de er i Danmark.

Når det kommer til, hvad der er mest populært af mad, så er sagen klar for Yussuf Poulsen, som elsker den risotto, der kan blive fremtryllet, når han er med landsholdet. Det fortæller han i et interview via landsholdets Facebook-side, hvor man kunne stille spørgsmål ind.

– Den smager outstanding, lyder det fra Yussuf Poulsen, som bakkes op af landsholdskammeraten Christian Nørgaard, som tilføjer, at der kommer trøffel på.

Det står desuden også klart for sidstnævnte, hvad der kan få spillerne til at glæde sig rigtig meget.

Det er nemlig brunsvigeren, men det står hen i det uvisse for Brentford-profilen, hvornår den kan komme på bordet. Det har Poulsen dog et godt bud på.

– Det gør den, når den bliver bestilt. Der er en, der finder en eller anden anledning til det, hvorfor den lige skal komme den dag. Det kan være små anledninger, som at ‘Nør’ kan spille fodbold igen eller et eller andet, siger Leipzig-forwarden med et stort smil fra det ene øre til det andet.

Samme Nørgaard er netop kommet tilbage fra en skadespause, der har holdt ham ude i det meste af efteråret.

Derudover kommer det frem, at klassikeren bøf bearnaise ofte serveres for dem med fritter til. 

Christian Nørgaards tidligere chef har desuden været ude og melde, at han er godt sur over, at spilleren er blevet udtaget til den forestående VM-slutrunde. Læs mere om det her.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Brøndby tog vigtig overtidssejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Positive forhandlinger med Nartey

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?