Smager outstanding: Det mad elsker landsholdet

Uden mad og drikke duer helten ikke, lyder det gamle ordsprog. Særligt maden er der bestemt styr på, når landsholdet er afsted.



Landsholdet er rejst til VM i Qatar, og med sig har de ikke bare Per Thøstesen som kok. Der er også kommet en udtagelse til Nanna Maria Hansen, der normalt er køkkenchef på Marienlyst Strandhotel, hvor spillerne som regel bor, når de er i Danmark.

Når det kommer til, hvad der er mest populært af mad, så er sagen klar for Yussuf Poulsen, som elsker den risotto, der kan blive fremtryllet, når han er med landsholdet. Det fortæller han i et interview via landsholdets Facebook-side, hvor man kunne stille spørgsmål ind.

– Den smager outstanding, lyder det fra Yussuf Poulsen, som bakkes op af landsholdskammeraten Christian Nørgaard, som tilføjer, at der kommer trøffel på.

Det står desuden også klart for sidstnævnte, hvad der kan få spillerne til at glæde sig rigtig meget.

Det er nemlig brunsvigeren, men det står hen i det uvisse for Brentford-profilen, hvornår den kan komme på bordet. Det har Poulsen dog et godt bud på.

– Det gør den, når den bliver bestilt. Der er en, der finder en eller anden anledning til det, hvorfor den lige skal komme den dag. Det kan være små anledninger, som at ‘Nør’ kan spille fodbold igen eller et eller andet, siger Leipzig-forwarden med et stort smil fra det ene øre til det andet.

Samme Nørgaard er netop kommet tilbage fra en skadespause, der har holdt ham ude i det meste af efteråret.

Derudover kommer det frem, at klassikeren bøf bearnaise ofte serveres for dem med fritter til. 

Christian Nørgaards tidligere chef har desuden været ude og melde, at han er godt sur over, at spilleren er blevet udtaget til den forestående VM-slutrunde. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

I svime over Froholdt – får ny hæder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Forhandler om Albert Grønbæk

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

FCM-profil drømmer om Manchester City

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Messi-statue fjernes

Her lander Superliga-kampprogrammet

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Peter Møller: ‘En af de største i historien’