Solbakken: Dette er FCM og Brentford de bedste til

Ståle Solbakken har hyret Brentfords dødboldstræner, fordi Brentford og FC Midtjylland er Europas to bedste dødsboldshold, siger han.



Da de norske landsholdsspillere mødte ind i lejren i mandags, blev de mødt af et nyt ansigt i trænerstaben. Landstræner Ståle Solbakken har allieret sig med dødboldstræneren Bernardo Cueva.

Han arbejder til daglig for Brentford, men skal i denne og den kommende landsholdspause gøre Norges landshold bedre til dødbolde. Solbakken har valgt Cueva, fordi Brentford og den danske søsterklub, FC Midtjylland, er usædvanligt farlige på netop det punkt.

– En kamp kan blive afgjort på rigtig små marginaler, og vi har rigtig kort tid til at forberede os. Brentford og Midtjylland har været de to klubber i Europa, som har haft de bedste resultater på dødbolde, og som har scoret mest på dødbolde de seneste fem år. De arbejder på en lidt anden måde, siger Ståle Solbakken ifølge VG.

– Det er ikke noget hokus pokus men en mand, som arbejder i detaljer med det. Vi håber, at det kan være til vores fordel. Tager vi EM i sommer, så blev der scoret 142 mål. 40 af dem kom på dødbolde. Det er stadig en væsentlig del af spillet.

Ifølge Solbakken scorer Norge kun på hvert 100. hjørnespark, og det er, som han sagde i sidste uge, lidt skidt.

Ikke desto mindre har nordmændene fine kort på hånden, hvad angår kvalifikation til VM. Holdet ligger a point med Holland i toppen af gruppe G, mens Tyrkiet følger efter med to point færre.






TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Supercomputer: Her er VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Panama – England

De er enige med Mathias Jensen

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Bo Henriksen: Det er en katastrofe