Solbakken: Dette er FCM og Brentford de bedste til

Ståle Solbakken har hyret Brentfords dødboldstræner, fordi Brentford og FC Midtjylland er Europas to bedste dødsboldshold, siger han.



Da de norske landsholdsspillere mødte ind i lejren i mandags, blev de mødt af et nyt ansigt i trænerstaben. Landstræner Ståle Solbakken har allieret sig med dødboldstræneren Bernardo Cueva.

Han arbejder til daglig for Brentford, men skal i denne og den kommende landsholdspause gøre Norges landshold bedre til dødbolde. Solbakken har valgt Cueva, fordi Brentford og den danske søsterklub, FC Midtjylland, er usædvanligt farlige på netop det punkt.

– En kamp kan blive afgjort på rigtig små marginaler, og vi har rigtig kort tid til at forberede os. Brentford og Midtjylland har været de to klubber i Europa, som har haft de bedste resultater på dødbolde, og som har scoret mest på dødbolde de seneste fem år. De arbejder på en lidt anden måde, siger Ståle Solbakken ifølge VG.

– Det er ikke noget hokus pokus men en mand, som arbejder i detaljer med det. Vi håber, at det kan være til vores fordel. Tager vi EM i sommer, så blev der scoret 142 mål. 40 af dem kom på dødbolde. Det er stadig en væsentlig del af spillet.

Ifølge Solbakken scorer Norge kun på hvert 100. hjørnespark, og det er, som han sagde i sidste uge, lidt skidt.

Ikke desto mindre har nordmændene fine kort på hånden, hvad angår kvalifikation til VM. Holdet ligger a point med Holland i toppen af gruppe G, mens Tyrkiet følger efter med to point færre.







LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Spanien skuffer fælt i VM-test mod Irak

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Benhård kritik af Danmark

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Vildt transferrygte skydes ned

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Afrikanere gør comeback mod Frankrig i VM-test

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’