Solbakken: Dette er FCM og Brentford de bedste til

Ståle Solbakken har hyret Brentfords dødboldstræner, fordi Brentford og FC Midtjylland er Europas to bedste dødsboldshold, siger han.



Da de norske landsholdsspillere mødte ind i lejren i mandags, blev de mødt af et nyt ansigt i trænerstaben. Landstræner Ståle Solbakken har allieret sig med dødboldstræneren Bernardo Cueva.

Han arbejder til daglig for Brentford, men skal i denne og den kommende landsholdspause gøre Norges landshold bedre til dødbolde. Solbakken har valgt Cueva, fordi Brentford og den danske søsterklub, FC Midtjylland, er usædvanligt farlige på netop det punkt.

– En kamp kan blive afgjort på rigtig små marginaler, og vi har rigtig kort tid til at forberede os. Brentford og Midtjylland har været de to klubber i Europa, som har haft de bedste resultater på dødbolde, og som har scoret mest på dødbolde de seneste fem år. De arbejder på en lidt anden måde, siger Ståle Solbakken ifølge VG.

– Det er ikke noget hokus pokus men en mand, som arbejder i detaljer med det. Vi håber, at det kan være til vores fordel. Tager vi EM i sommer, så blev der scoret 142 mål. 40 af dem kom på dødbolde. Det er stadig en væsentlig del af spillet.

Ifølge Solbakken scorer Norge kun på hvert 100. hjørnespark, og det er, som han sagde i sidste uge, lidt skidt.

Ikke desto mindre har nordmændene fine kort på hånden, hvad angår kvalifikation til VM. Holdet ligger a point med Holland i toppen af gruppe G, mens Tyrkiet følger efter med to point færre.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

FC København kan miste endnu en stjerne

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afsløring: FC København sælger Achouri



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig