Solbakken: Dette er FCM og Brentford de bedste til

Ståle Solbakken har hyret Brentfords dødboldstræner, fordi Brentford og FC Midtjylland er Europas to bedste dødsboldshold, siger han.



Da de norske landsholdsspillere mødte ind i lejren i mandags, blev de mødt af et nyt ansigt i trænerstaben. Landstræner Ståle Solbakken har allieret sig med dødboldstræneren Bernardo Cueva.

Han arbejder til daglig for Brentford, men skal i denne og den kommende landsholdspause gøre Norges landshold bedre til dødbolde. Solbakken har valgt Cueva, fordi Brentford og den danske søsterklub, FC Midtjylland, er usædvanligt farlige på netop det punkt.

– En kamp kan blive afgjort på rigtig små marginaler, og vi har rigtig kort tid til at forberede os. Brentford og Midtjylland har været de to klubber i Europa, som har haft de bedste resultater på dødbolde, og som har scoret mest på dødbolde de seneste fem år. De arbejder på en lidt anden måde, siger Ståle Solbakken ifølge VG.

– Det er ikke noget hokus pokus men en mand, som arbejder i detaljer med det. Vi håber, at det kan være til vores fordel. Tager vi EM i sommer, så blev der scoret 142 mål. 40 af dem kom på dødbolde. Det er stadig en væsentlig del af spillet.

Ifølge Solbakken scorer Norge kun på hvert 100. hjørnespark, og det er, som han sagde i sidste uge, lidt skidt.

Ikke desto mindre har nordmændene fine kort på hånden, hvad angår kvalifikation til VM. Holdet ligger a point med Holland i toppen af gruppe G, mens Tyrkiet følger efter med to point færre.







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Afslører: Dolberg sat til salg

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Monsterbud på vej

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Tysk VM-chok

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan