Var det noget med en VM-slutrunde hvert andet år?
Det spørgsmål er ét af de hotteste i fodboldens verden netop nu, og FIFA er i gang med at undersøge mulighederne for, om verdens bedste fodboldnationer skal dyste mod hinanden hvert andet år i stedet for hvert fjerde.
Store stemmer som Peter Schmeichel, Samuel Eto’o og Ronaldo har talt varmt om idéén, men den møder også hård modstand fra blandt andre den danske landstræner Kasper Hjulmand.
Ståle Solbakken har også taget klar stilling.
– Det er bullshit. En landskamp skal være et højdepunkt, et fodbold-VM skal være et højdepunkt, siger den norske landstræner til Tipsbladet og fortsætter:
– Hvor er det ekstraordinære? Hvor skal det komme fra? Hvor er prestigen? Du og jeg glæder os til VM hvert fjerde år, men der er jo ikke noget specielt over det længere, hvis det er hvert andet år. Der er en grund til, at man kun har OL hvert fjerde år. Det er meningen, at det skal være noget særligt og sjældent, noget ekstraordinært. Hvis der bare skal spilles så meget som muligt, hvis man bare skal pumpe en masse penge ind, så er det jo ikke ekstraordinært længere,
Ståle Solbakken opfordrer de aktive spillere til at blive en meget tungere stemme i den aktuelle debat.
Ja, Norges landstræner efterlyser faktisk noget, der mest af alt minder om et spilleroprør.
– De stærkeste spillere må organisere sig, muligvis på tværs af landegrænserne, så de har et fælles fokus. Jeg tror, langt de fleste fodboldspillere er enige i, at der er problemer, men alt for få udtrykker det. Det ville være godt, hvis de allerstærkeste spillere går i front for en fælles indsats. Der træffes mange beslutninger hen over hovederne på aktørerne, der bare bliver behandlet som brikker.
– De her spørgsmål påvirker i høj grad fodboldverdenen. Jeg forstår godt, at spillerne ikke føler, de skal bruge for meget tid på denne type spørgsmål, men de nødt til at sætte foden ned, når det for eksempel handler om belastningen og mængden af kampe, de skal spille.
– Skal de gå med til at spille 80 kampe om året, for at de og andre tjener flere og flere penge? Og hvor går de personlige grænser for, hvad man vil acceptere og kan stå inden for som menneske? Det er ikke spillernes ansvar eller pligt at forandre fodboldverdenen, men jeg synes, de skal gøre deres stemme hørt og presse på for at blive hørt gennem deres organisationer.
Næste VM-slutrunde løber af stablen næste år i Qatar.
Læs denne artikel, hvor Peter Schmeichel forklarer sin støtte til VM hvert andet år, der faldt efter et storstilet seminar i Qatar.
Peter Schmeichel: Derfor er VM hvert andet år godt https://t.co/F2F0biKR4Y
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) September 9, 2021
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
