Solbakken fnyser af VM-idé: Vil have spilleroprør

Ståle Solbakken efterlyser, at spillere på tværs af landegrænser gør større oprør mod idéen om en VM-slutrunde hvert andet år.



Var det noget med en VM-slutrunde hvert andet år?

Det spørgsmål er ét af de hotteste i fodboldens verden netop nu, og FIFA er i gang med at undersøge mulighederne for, om verdens bedste fodboldnationer skal dyste mod hinanden hvert andet år i stedet for hvert fjerde.

Store stemmer som Peter Schmeichel, Samuel Eto’o og Ronaldo har talt varmt om idéén, men den møder også hård modstand fra blandt andre den danske landstræner Kasper Hjulmand. 

Ståle Solbakken har også taget klar stilling.

– Det er bullshit. En landskamp skal være et højdepunkt, et fodbold-VM skal være et højdepunkt, siger den norske landstræner til Tipsbladet og fortsætter:

– Hvor er det ekstraordinære? Hvor skal det komme fra? Hvor er prestigen? Du og jeg glæder os til VM hvert fjerde år, men der er jo ikke noget specielt over det længere, hvis det er hvert andet år. Der er en grund til, at man kun har OL hvert fjerde år. Det er meningen, at det skal være noget særligt og sjældent, noget ekstraordinært. Hvis der bare skal spilles så meget som muligt, hvis man bare skal pumpe en masse penge ind, så er det jo ikke ekstraordinært længere,

Ståle Solbakken opfordrer de aktive spillere til at blive en meget tungere stemme i den aktuelle debat. 

Ja, Norges landstræner efterlyser faktisk noget, der mest af alt minder om et spilleroprør.

– De stærkeste spillere må organisere sig, muligvis på tværs af landegrænserne, så de har et fælles fokus. Jeg tror, langt de fleste fodboldspillere er enige i, at der er problemer, men alt for få udtrykker det. Det ville være godt, hvis de allerstærkeste spillere går i front for en fælles indsats. Der træffes mange beslutninger hen over hovederne på aktørerne, der bare bliver behandlet som brikker.

– De her spørgsmål påvirker i høj grad fodboldverdenen. Jeg forstår godt, at spillerne ikke føler, de skal bruge for meget tid på denne type spørgsmål, men de nødt til at sætte foden ned, når det for eksempel handler om belastningen og mængden af kampe, de skal spille.

– Skal de gå med til at spille 80 kampe om året, for at de og andre tjener flere og flere penge? Og hvor går de personlige grænser for, hvad man vil acceptere og kan stå inden for som menneske? Det er ikke spillernes ansvar eller pligt at forandre fodboldverdenen, men jeg synes, de skal gøre deres stemme hørt og presse på for at blive hørt gennem deres organisationer.

Næste VM-slutrunde løber af stablen næste år i Qatar. 

Læs denne artikel, hvor Peter Schmeichel forklarer sin støtte til VM hvert andet år, der faldt efter et storstilet seminar i Qatar. 





LIVE

LIVE: Legende tror, Manchester City vinder

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Vejle Boldklub – FC København

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Fyrer landstræner to måneder før VM

FC Nordsjælland – Viborg FF

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Her spiller Lasse Schöne i dag

Nedtur for Højlund og Napoli

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Det er aldrig sket før

Fik blackout på Brøndby Stadion

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Silkeborg IF – FC Fredericia

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

OB – Randers FC

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

OB siger farvel til seks spillere

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

‘Det drømmer alle om’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Steve Cooper storroser stjerne