Southgate under angreb: Hvor helvede var han?

Der er stor engelsk vrede over, at Gareth Southgate i nulløsningen mod USA valgte at holde Phil Foden på bænken.



Det er et utaknemmeligt job at være engelsk landstræner, og efter fredagens 0-0-skuffelse mod USA regner det da også igen ned med kritik over Gareth Southgate. 

Særligt beslutningen om at holde Phil Foden på bænken i hele kampen har medført stor opstandelse, og blandt de uforstående er den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Carragher, der i en klumme for The Telegraph harcelerer over Southgates beslutning. 

– Jeg var blandt dem, der håbede, at Gareth Southgate ville kigge i den unge Manchester City-spillers retning. Det var besynderligt, at han forblev på bænken i et opgør, der skreg efter hans kreativitet, skriver Carragher således. 

– Hvis du inden turneringen havde fortalt mig, at Foden blot ville få 19 minutter i de første to kampe VM-kampe, så ville min første tanke have været, at han måtte være blevet skadet. 

Jamie Carragher peger endvidere på, at Phil Foden allerede til Iran-kampen burde have været i startopstillingen, idet Manchester City-stjernen i manges øjne er den mest talentfulde engelske spiller, der findes lige nu. 

Trods skuffelsen mod USA står England stadig med glimrende muligheder for at vinde gruppe B. Inden den sidste gruppekamp mod Wales står England således med fire point og en målscore på 6-2. 





LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Spottet i København

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Stolt over dansk transfer

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Holland – Japan

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Han tager hjem fra VM

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Qatar – Schweiz

‘Christian Eriksen havde advaret os’