Southgate under angreb: Hvor helvede var han?

Der er stor engelsk vrede over, at Gareth Southgate i nulløsningen mod USA valgte at holde Phil Foden på bænken.



Det er et utaknemmeligt job at være engelsk landstræner, og efter fredagens 0-0-skuffelse mod USA regner det da også igen ned med kritik over Gareth Southgate. 

Særligt beslutningen om at holde Phil Foden på bænken i hele kampen har medført stor opstandelse, og blandt de uforstående er den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Carragher, der i en klumme for The Telegraph harcelerer over Southgates beslutning. 

– Jeg var blandt dem, der håbede, at Gareth Southgate ville kigge i den unge Manchester City-spillers retning. Det var besynderligt, at han forblev på bænken i et opgør, der skreg efter hans kreativitet, skriver Carragher således. 

– Hvis du inden turneringen havde fortalt mig, at Foden blot ville få 19 minutter i de første to kampe VM-kampe, så ville min første tanke have været, at han måtte være blevet skadet. 

Jamie Carragher peger endvidere på, at Phil Foden allerede til Iran-kampen burde have været i startopstillingen, idet Manchester City-stjernen i manges øjne er den mest talentfulde engelske spiller, der findes lige nu. 

Trods skuffelsen mod USA står England stadig med glimrende muligheder for at vinde gruppe B. Inden den sidste gruppekamp mod Wales står England således med fire point og en målscore på 6-2. 





LIVE

VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Marcondes afviser tilbud, men…



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

I dialog med Steve Cooper

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Tyskland – Elfenbenskysten

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Dame N’Doye scorer nyt job

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

‘Det største tilbageslag i min karriere’