Southgate under angreb: Hvor helvede var han?

Der er stor engelsk vrede over, at Gareth Southgate i nulløsningen mod USA valgte at holde Phil Foden på bænken.



Det er et utaknemmeligt job at være engelsk landstræner, og efter fredagens 0-0-skuffelse mod USA regner det da også igen ned med kritik over Gareth Southgate. 

Særligt beslutningen om at holde Phil Foden på bænken i hele kampen har medført stor opstandelse, og blandt de uforstående er den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Carragher, der i en klumme for The Telegraph harcelerer over Southgates beslutning. 

– Jeg var blandt dem, der håbede, at Gareth Southgate ville kigge i den unge Manchester City-spillers retning. Det var besynderligt, at han forblev på bænken i et opgør, der skreg efter hans kreativitet, skriver Carragher således. 

– Hvis du inden turneringen havde fortalt mig, at Foden blot ville få 19 minutter i de første to kampe VM-kampe, så ville min første tanke have været, at han måtte være blevet skadet. 

Jamie Carragher peger endvidere på, at Phil Foden allerede til Iran-kampen burde have været i startopstillingen, idet Manchester City-stjernen i manges øjne er den mest talentfulde engelske spiller, der findes lige nu. 

Trods skuffelsen mod USA står England stadig med glimrende muligheder for at vinde gruppe B. Inden den sidste gruppekamp mod Wales står England således med fire point og en målscore på 6-2. 







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Sur Zorniger med opsang til Ejdum



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Forhandler med Jannik Vestergaard

Åbner for flere Brøndby-salg

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Historisk transfer – FC København tjener kassen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

PSG meldes enig med Barca-profil

Argentina – Schweiz

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norge – England

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Uventet transferdrejning

‘Et kæmpestort skifte’

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos