Southgate under angreb: Hvor helvede var han?

Der er stor engelsk vrede over, at Gareth Southgate i nulløsningen mod USA valgte at holde Phil Foden på bænken.



Det er et utaknemmeligt job at være engelsk landstræner, og efter fredagens 0-0-skuffelse mod USA regner det da også igen ned med kritik over Gareth Southgate. 

Særligt beslutningen om at holde Phil Foden på bænken i hele kampen har medført stor opstandelse, og blandt de uforstående er den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Carragher, der i en klumme for The Telegraph harcelerer over Southgates beslutning. 

– Jeg var blandt dem, der håbede, at Gareth Southgate ville kigge i den unge Manchester City-spillers retning. Det var besynderligt, at han forblev på bænken i et opgør, der skreg efter hans kreativitet, skriver Carragher således. 

– Hvis du inden turneringen havde fortalt mig, at Foden blot ville få 19 minutter i de første to kampe VM-kampe, så ville min første tanke have været, at han måtte være blevet skadet. 

Jamie Carragher peger endvidere på, at Phil Foden allerede til Iran-kampen burde have været i startopstillingen, idet Manchester City-stjernen i manges øjne er den mest talentfulde engelske spiller, der findes lige nu. 

Trods skuffelsen mod USA står England stadig med glimrende muligheder for at vinde gruppe B. Inden den sidste gruppekamp mod Wales står England således med fire point og en målscore på 6-2. 





LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

“Du er en fucking maskine!”

VM’s mest uskønne kamp

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned

Brasilien – Norge

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Det er et angreb på FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Stort FCK-talent er blevet solgt

FCK tjener millioner på ung stopper

Klapper i om stor Superliga-transfer

Her er prisen på Aral Simsir

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem