Spansk landstræner advarer: Det kan svække os

Spaniens landstræner var naturligvis glad for storsejren over Costa Rica, men kom også med en advarsel.



Til tider så det legene let ud for Spanien, da de tromlede hen over stakkels Costa Rica med 7-0 da de to nationer mødtes ved VM onsdag.

Men netop den store sejr kan også ende med at blive en fælde for de spanske spillere, der kan risikere at bliver for forventningsfulde, lød det fra den spanske landstræner, Luis Enrique, på pressemødet efter opgøret.

– Vi bliver de første til at starte træningen i morgen, så vi kan forberede os til kampen mod Tyskland. Når du blvier hyldet, kan det gøre dig svagere. Det ved vi. Og vi kommer ikke til at ryge ned i det hul. Idéen er selvfølgelig, at vi altid skal spille sådan her, men vi kommer ikke altid til at vinde så overbevisende. Men alle der kender lidt til fodbold ved, at vi bliver svære at spille mod, siger han.

Efter at have løftet pegefingeren havde Luis Enrique dog også tid til at rose spillerne efter en forrygende indsats.

– Vi har fantastiske til at holde fast i bolden og i vores afslutninger. Vi levede op til de idealer, der har kendetegnet vores landshold de seneste mange år, lød det fra den glade landstræner.

Spanien og Tyskland mødes søndag klokken 20 i et opgør, der kan ende med at få altafgørende betydning for tyskernes VM-chancer, da de tabte med 2-1 til Japan i deres første kamp ved slutrunden.





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

‘Christian Eriksen havde advaret os’

AGF køber ham

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

USA får drømmestart på VM

Han tager hjem fra VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Qatar – Schweiz

Elias Jelert færdig

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber