Ståle: Bliver det mest specielle jeg har oplevet

Ståle Solbakken og Norge tager i marts hul på kvalifikationen til VM-slutrunden, og det bliver i sandhed en besynderlig omgang for den nye landstræner.



Når Ståle Solbakken skal indkalde sit første landshold til de kommende VM-kvalifikationskampe, skal han gøre det uden at have mødt størstedelen af den trup, han indkalder.

Den tidligere FC København-træner blev i slutningen af 2020 udnævnt til landstræner for Norge, men fordi verden har været lukket ned, har han ikke kunnet rejse rundt og kigge på spillere samt tale med dem.

Solbakkens spillere mødes søndag den 21. marts,  men nogle af spillerne vil ikke komme til lejren før den 22. marts. Man møder Gibraltar på udebane den 24. marts, og dermed vil der være visse spillere, nordmanden ikke når at se i en fuld træning, inden man møder Gibraltar.

Og det er besynderligt for nordmanden.

– Det bliver det mest specielle, jeg har oplevet. At jeg ikke har mødt 80-85 procent af spillerne før samlingen, gør arbejdsforholdene meget specielle, siger Ståle Solbakken til norske Dagbladet.

Der venter yderligere to kampe for Norge, der den 27. marts skal møde Tyrkiet, og den 30. marts er oppe mod Montenegro.

Norge har ikke været med til en slutrunde siden EM i 2000, så Danmarks nabo hungrer efter succes og en slutrunde.

Ståle Solbakken blev fyret i FCK i okotober sidste år – du kan læse Lars Seiers vurdering af, hvorfor det var en rigtig fyring. Klik her.





LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Storklub har kontaktet Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Afslører: Storklub missede Højlund

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bud på 1,12 milliard afvist

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Klar melding fra Thomas Gravesen

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

De vil købe Munashe Garananga i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Sat til salg – så dyr er han

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM