Peter Schmeichel er ikke i tvivl: Det handler kun om fodbold, når han er med til at promovere VM i Qatar, der spilles om et år. Og derfor bør de kritiske spørgsmål om menneskerettigheder, døde gæstearbejdere og kummerlige forhold rettes til politikerne. Det sagde danskeren i et interview med Olof Lundh fra Fotbollskanalen.se.
Schmeichels udmelding kritiserede Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, tirsdag. Han mener, at Peter Schmeichel “tager fejl”.
Chefredaktøren er ikke den eneste, der er ude med riven mod Peter Schmeichel – det er også Norges landstræner Ståle Solbakken, der ved flere lejligheder har kritiseret VM i Qatar, regimet i landet og den måde, det hele forgår på med gæstearbejdere, der reelt arbejder under slavendelignende forhold.
For eksempel har gæstearbejdere været med til at bygge stadions, siden FIFA vedtog, at VM skal være i landet, og de nyeste tal viser, at 6.750 gæstearbejdere er døde på 10 år.
Ståle Solbakken siger til VG om Peter Schmeichel og andre, der promoverer VM i Qatar:
– Olof Lundhs interview i Sverige med en Qatar-boss og interviewet med Peter Schmeichel – det kommer frem, hvad det er, der er problemet i fodbolden. Schmeichel tager så meget fejl, når han siger, at det kun handler om fodbold. Nej, det handler ikke kun om fodbold, siger nordmanden, der får spørgsmålet, hvad han synes om, at navne som Schmeichel og David Beckham er ambassadører for VM i Qatar:
– Det er pinligt. Det er sådan noget, der gør, at man får et slag tilbage – at det hele bliver latterligt. Det er et stort anliggende for både politik, forretningslivet og for regeringer rundt om i verden, lyder det videre fra Solbakken til VG.
Tidligere onsdag kom det frem, at to norske journalister har været anholdt i Qatar. De kom hjem onsdag og er nu i god behold. Det har fået blandt andre DBU til at kritisere Qatars ageren.
I en pressemeddelelse fra Qatar står der, at journalisterne var blevet anmeldt, da de havde befundet sig på privat grund for at lave historier, og at det er årsagen til, at politiet efterfølgende anholdt dem på et hotel.
Angiveligt har journalisterne ikke fået deres computere og telefoner med retur fra Qatar.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
Her kan du se AGF mod Sabah FK
LIVE
TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
FCM-transfer i fare
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Henter Mads Junker
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
EKSKLUSIVT