Peter Schmeichel er ikke i tvivl: Det handler kun om fodbold, når han er med til at promovere VM i Qatar, der spilles om et år. Og derfor bør de kritiske spørgsmål om menneskerettigheder, døde gæstearbejdere og kummerlige forhold rettes til politikerne. Det sagde danskeren i et interview med Olof Lundh fra Fotbollskanalen.se.
Schmeichels udmelding kritiserede Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, tirsdag. Han mener, at Peter Schmeichel “tager fejl”.
Chefredaktøren er ikke den eneste, der er ude med riven mod Peter Schmeichel – det er også Norges landstræner Ståle Solbakken, der ved flere lejligheder har kritiseret VM i Qatar, regimet i landet og den måde, det hele forgår på med gæstearbejdere, der reelt arbejder under slavendelignende forhold.
For eksempel har gæstearbejdere været med til at bygge stadions, siden FIFA vedtog, at VM skal være i landet, og de nyeste tal viser, at 6.750 gæstearbejdere er døde på 10 år.
Ståle Solbakken siger til VG om Peter Schmeichel og andre, der promoverer VM i Qatar:
– Olof Lundhs interview i Sverige med en Qatar-boss og interviewet med Peter Schmeichel – det kommer frem, hvad det er, der er problemet i fodbolden. Schmeichel tager så meget fejl, når han siger, at det kun handler om fodbold. Nej, det handler ikke kun om fodbold, siger nordmanden, der får spørgsmålet, hvad han synes om, at navne som Schmeichel og David Beckham er ambassadører for VM i Qatar:
– Det er pinligt. Det er sådan noget, der gør, at man får et slag tilbage – at det hele bliver latterligt. Det er et stort anliggende for både politik, forretningslivet og for regeringer rundt om i verden, lyder det videre fra Solbakken til VG.
Tidligere onsdag kom det frem, at to norske journalister har været anholdt i Qatar. De kom hjem onsdag og er nu i god behold. Det har fået blandt andre DBU til at kritisere Qatars ageren.
I en pressemeddelelse fra Qatar står der, at journalisterne var blevet anmeldt, da de havde befundet sig på privat grund for at lave historier, og at det er årsagen til, at politiet efterfølgende anholdt dem på et hotel.
Angiveligt har journalisterne ikke fået deres computere og telefoner med retur fra Qatar.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
NYHEDER
Superligaen dropper det
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
NYHEDER