Ståle i angreb på Peter Schmeichel: Det er pinligt

Den norske landstræner er ude med riven efter Peter Schmeichel, ligesom Tipsbladets chefredaktør var det tirsdag.



Peter Schmeichel er ikke i tvivl: Det handler kun om fodbold, når han er med til at promovere VM i Qatar, der spilles om et år. Og derfor bør de kritiske spørgsmål om menneskerettigheder, døde gæstearbejdere og kummerlige forhold rettes til politikerne. Det sagde danskeren i et interview med Olof Lundh fra Fotbollskanalen.se.

Schmeichels udmelding kritiserede Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, tirsdag. Han mener, at Peter Schmeichel “tager fejl”.

Chefredaktøren er ikke den eneste, der er ude med riven mod Peter Schmeichel – det er også Norges landstræner Ståle Solbakken, der ved flere lejligheder har kritiseret VM i Qatar, regimet i landet og den måde, det hele forgår på med gæstearbejdere, der reelt arbejder under slavendelignende forhold.

For eksempel har gæstearbejdere været med til at bygge stadions, siden FIFA vedtog, at VM skal være i landet, og de nyeste tal viser, at 6.750 gæstearbejdere er døde på 10 år.

Ståle Solbakken siger til VG om Peter Schmeichel og andre, der promoverer VM i Qatar:

– Olof Lundhs interview i Sverige med en Qatar-boss og interviewet med Peter Schmeichel – det kommer frem, hvad det er, der er problemet i fodbolden. Schmeichel tager så meget fejl, når han siger, at det kun handler om fodbold. Nej, det handler ikke kun om fodbold, siger nordmanden, der får spørgsmålet, hvad han synes om, at navne som Schmeichel og David Beckham er ambassadører for VM i Qatar:

– Det er pinligt. Det er sådan noget, der gør, at man får et slag tilbage – at det hele bliver latterligt. Det er et stort anliggende for både politik, forretningslivet og for regeringer rundt om i verden, lyder det videre fra Solbakken til VG.

Tidligere onsdag kom det frem, at to norske journalister har været anholdt i Qatar. De kom hjem onsdag og er nu i god behold. Det har fået blandt andre DBU til at kritisere Qatars ageren.

I en pressemeddelelse fra Qatar står der, at journalisterne var blevet anmeldt, da de havde befundet sig på privat grund for at lave historier, og at det er årsagen til, at politiet efterfølgende anholdt dem på et hotel.

Angiveligt har journalisterne ikke fået deres computere og telefoner med retur fra Qatar.



FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

– Han har været en decideret atombombe

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Han peger på Simon Kjær

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Magisk aften for FC København-stjerne

Fælder dom over Højlund

Overvejer Mathias Jensen-køb

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

– Du har udstråling som tagpap

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Presset Frank: Her er vores store problem

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

– Et frygteligt scenarie

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM