Peter Schmeichel er ikke i tvivl: Det handler kun om fodbold, når han er med til at promovere VM i Qatar, der spilles om et år. Og derfor bør de kritiske spørgsmål om menneskerettigheder, døde gæstearbejdere og kummerlige forhold rettes til politikerne. Det sagde danskeren i et interview med Olof Lundh fra Fotbollskanalen.se.
Schmeichels udmelding kritiserede Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, tirsdag. Han mener, at Peter Schmeichel “tager fejl”.
Chefredaktøren er ikke den eneste, der er ude med riven mod Peter Schmeichel – det er også Norges landstræner Ståle Solbakken, der ved flere lejligheder har kritiseret VM i Qatar, regimet i landet og den måde, det hele forgår på med gæstearbejdere, der reelt arbejder under slavendelignende forhold.
For eksempel har gæstearbejdere været med til at bygge stadions, siden FIFA vedtog, at VM skal være i landet, og de nyeste tal viser, at 6.750 gæstearbejdere er døde på 10 år.
Ståle Solbakken siger til VG om Peter Schmeichel og andre, der promoverer VM i Qatar:
– Olof Lundhs interview i Sverige med en Qatar-boss og interviewet med Peter Schmeichel – det kommer frem, hvad det er, der er problemet i fodbolden. Schmeichel tager så meget fejl, når han siger, at det kun handler om fodbold. Nej, det handler ikke kun om fodbold, siger nordmanden, der får spørgsmålet, hvad han synes om, at navne som Schmeichel og David Beckham er ambassadører for VM i Qatar:
– Det er pinligt. Det er sådan noget, der gør, at man får et slag tilbage – at det hele bliver latterligt. Det er et stort anliggende for både politik, forretningslivet og for regeringer rundt om i verden, lyder det videre fra Solbakken til VG.
Tidligere onsdag kom det frem, at to norske journalister har været anholdt i Qatar. De kom hjem onsdag og er nu i god behold. Det har fået blandt andre DBU til at kritisere Qatars ageren.
I en pressemeddelelse fra Qatar står der, at journalisterne var blevet anmeldt, da de havde befundet sig på privat grund for at lave historier, og at det er årsagen til, at politiet efterfølgende anholdt dem på et hotel.
Angiveligt har journalisterne ikke fået deres computere og telefoner med retur fra Qatar.
LIVE
VM-LIVE: Solbakken overrasker
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Brasilien – Norge
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
Brasiliansk boost før Norge
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
OPTAKT
Portugal – Spanien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER