Ståle Solbakken raser: Håber på ny regering

Den norske landstræner er langt fra tilfreds med politikerne, der ikke vil lukke flere ind på stadion.



Norge var tæt på at opnå et stort resultat og besejre Holland i kvalifikationen til VM-slutunden onsdag aften, men det lykkedes i sidste ende ikke for Erling Braut Haaland og kompagni.

Efter kampen var Ståle Solbakken særdeles utilfreds, men ikke mod sine egne spillere. Nej, i stedet gjorde den norske landstræner sin utilfredshed med landets politikere til kende nok engang, og her erkendte han, at han ønsker en ny regering.

Til kampen måtte der nemlig kun komme 7.000 tilskuere, selvom det norske fodboldforbund har presset på for at få lov til at lukke 20.000 ind.

– I dag spiller vi for 7.000 tilskuere, der leverer fantastisk, men det kunne have været surrealistisk her i dag. Vi skal spille i en katedral i Amsterdam foran 60.000 og så et fyldt stadion i Istanbul. Vi kan ikke bruge tid på det, men det må siges. Vi kan ikke gøre andet end at stemme ved stortingsvalget, lyder det fra Solbakken over for tv2.no.

Stortingsvalget i det norske løber af stablen den 13. september, og det norske fodboldlandsholds første hjemmekamp efterfølgende er mod Montenegro den 11. oktober. Ståle Solbakken erkender, at han håber på en ny regering til den tid.

– Det er helt korrekt, siger han.

Efter fire runder er Norge nummer fire I deres VM-kvalifikationsgruppe. De har dog blot et point op til førstepladsen og er á point med anden- og tredjepladsen.  





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Afsløring: FC København afviser millionbud

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Siger op: Superliga-ekspert stopper

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Anton Gaaei-handel meldes død

Monstrøs PL-transfer tæt på

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’