Ståle Solbakken raser: Håber på ny regering

Den norske landstræner er langt fra tilfreds med politikerne, der ikke vil lukke flere ind på stadion.



Norge var tæt på at opnå et stort resultat og besejre Holland i kvalifikationen til VM-slutunden onsdag aften, men det lykkedes i sidste ende ikke for Erling Braut Haaland og kompagni.

Efter kampen var Ståle Solbakken særdeles utilfreds, men ikke mod sine egne spillere. Nej, i stedet gjorde den norske landstræner sin utilfredshed med landets politikere til kende nok engang, og her erkendte han, at han ønsker en ny regering.

Til kampen måtte der nemlig kun komme 7.000 tilskuere, selvom det norske fodboldforbund har presset på for at få lov til at lukke 20.000 ind.

– I dag spiller vi for 7.000 tilskuere, der leverer fantastisk, men det kunne have været surrealistisk her i dag. Vi skal spille i en katedral i Amsterdam foran 60.000 og så et fyldt stadion i Istanbul. Vi kan ikke bruge tid på det, men det må siges. Vi kan ikke gøre andet end at stemme ved stortingsvalget, lyder det fra Solbakken over for tv2.no.

Stortingsvalget i det norske løber af stablen den 13. september, og det norske fodboldlandsholds første hjemmekamp efterfølgende er mod Montenegro den 11. oktober. Ståle Solbakken erkender, at han håber på en ny regering til den tid.

– Det er helt korrekt, siger han.

Efter fire runder er Norge nummer fire I deres VM-kvalifikationsgruppe. De har dog blot et point op til førstepladsen og er á point med anden- og tredjepladsen.  







LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Norge – England

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Norsk ekspert håner Danmark

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

VM-Vækkeuret: En hård skæbne

Argentina – Schweiz