Ståle Solbakken raser: Håber på ny regering

Den norske landstræner er langt fra tilfreds med politikerne, der ikke vil lukke flere ind på stadion.



Norge var tæt på at opnå et stort resultat og besejre Holland i kvalifikationen til VM-slutunden onsdag aften, men det lykkedes i sidste ende ikke for Erling Braut Haaland og kompagni.

Efter kampen var Ståle Solbakken særdeles utilfreds, men ikke mod sine egne spillere. Nej, i stedet gjorde den norske landstræner sin utilfredshed med landets politikere til kende nok engang, og her erkendte han, at han ønsker en ny regering.

Til kampen måtte der nemlig kun komme 7.000 tilskuere, selvom det norske fodboldforbund har presset på for at få lov til at lukke 20.000 ind.

– I dag spiller vi for 7.000 tilskuere, der leverer fantastisk, men det kunne have været surrealistisk her i dag. Vi skal spille i en katedral i Amsterdam foran 60.000 og så et fyldt stadion i Istanbul. Vi kan ikke bruge tid på det, men det må siges. Vi kan ikke gøre andet end at stemme ved stortingsvalget, lyder det fra Solbakken over for tv2.no.

Stortingsvalget i det norske løber af stablen den 13. september, og det norske fodboldlandsholds første hjemmekamp efterfølgende er mod Montenegro den 11. oktober. Ståle Solbakken erkender, at han håber på en ny regering til den tid.

– Det er helt korrekt, siger han.

Efter fire runder er Norge nummer fire I deres VM-kvalifikationsgruppe. De har dog blot et point op til førstepladsen og er á point med anden- og tredjepladsen.  







LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Næste sæson skal vi i Europa

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Neestrup kan blive næste landstræner

Historisk finale! Han er verdens bedste

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Stopper karrieren

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

De vil gerne have Jens Jønsson