Ståle Solbakken raser: Håber på ny regering

Den norske landstræner er langt fra tilfreds med politikerne, der ikke vil lukke flere ind på stadion.



Norge var tæt på at opnå et stort resultat og besejre Holland i kvalifikationen til VM-slutunden onsdag aften, men det lykkedes i sidste ende ikke for Erling Braut Haaland og kompagni.

Efter kampen var Ståle Solbakken særdeles utilfreds, men ikke mod sine egne spillere. Nej, i stedet gjorde den norske landstræner sin utilfredshed med landets politikere til kende nok engang, og her erkendte han, at han ønsker en ny regering.

Til kampen måtte der nemlig kun komme 7.000 tilskuere, selvom det norske fodboldforbund har presset på for at få lov til at lukke 20.000 ind.

– I dag spiller vi for 7.000 tilskuere, der leverer fantastisk, men det kunne have været surrealistisk her i dag. Vi skal spille i en katedral i Amsterdam foran 60.000 og så et fyldt stadion i Istanbul. Vi kan ikke bruge tid på det, men det må siges. Vi kan ikke gøre andet end at stemme ved stortingsvalget, lyder det fra Solbakken over for tv2.no.

Stortingsvalget i det norske løber af stablen den 13. september, og det norske fodboldlandsholds første hjemmekamp efterfølgende er mod Montenegro den 11. oktober. Ståle Solbakken erkender, at han håber på en ny regering til den tid.

– Det er helt korrekt, siger han.

Efter fire runder er Norge nummer fire I deres VM-kvalifikationsgruppe. De har dog blot et point op til førstepladsen og er á point med anden- og tredjepladsen.  







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt transferrygte skydes ned

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Medie: FC København jagter Michael Parker

Premier League-dansker skal have ny manager

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

De 10 største stjerner, der misser VM

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Superligaen dropper det



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner