Iran har været meget i fokus under VM, hvor deres landshold blandt andet har gjort sig bemærket ved ikke at synge med på den iranske nationalmelodi forud for deres første kamp ved slutrunden.
Efter tre kampe i gruppespillet var det dog slut for dem, da de tabte med 0-1 til USA i den sidste kamp. Det var også den sidste kamp, som Vejle-spilleren Saeid Ezatolahis barndomsven Mehran Samak fik at se, da han blev dræbt efter kampen af iranske myndigheder. Det skriver det iranske medie Gol Bezan.
I den forbindelse har VB’eren lagt en story ud på sin Instagram-profil, hvor han sætter ord på tragedien.
– Der er meget at sige, min barndoms holdkammerat. Men deværre drukner folk nu til dags i misundelse og uro, at det er svært eller umuligt at finde et sæt ører, der lytter. Efter sidste aftens bitre nederlag, nyheden om din død, har sat ild i mit hjerte, skriver Ezatolahi.
Han fortæller endvidere, at han endnu ikke har sovet siden, at han fik beskeden.
– Men gamle ven, du skal vide, at der er mindre og mindre menneskelighed i verden. Der er bare en masse tomme masker, som træder på andre for at få, hvad de gerne vil have, lyder det fra midtbanespilleren, som peger på, at en dag vil der være maskefald, og den dag skal de mennesker stå til ansvar for den afdødes familie.
Selv var Saeid Ezatolahi også hårdt ramt efter nederlaget til USA, hvor han længe sad i græsset og græd.
Det har desuden forlydt, at de iranske spilleres familier bliver truet i hjemlandet. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
10. gang i træk
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
EKSKLUSIVT
