Tyskland fik søndag eftermiddag en ekstra livline af Costa Rica ved VM.
Efter at være blevet ydmyget 0-7 af Spanien i første gruppekamp rejste costaricanerne sig og besejrede Japan 1-0 ved slutrunden i Qatar.
Keysher Fuller blev matchvinder med sit mål ti minutter før tid på det eneste skud, holdet havde inden for målrammen.
Costa Rica har nu tre point ligesom Spanien og Japan. Tyskland har nul før kampen mod Spanien søndag aften.
Selv med et nederlag vil Tyskland have en chance for at gå videre med en sejr i sidste gruppekamp over Costa Rica. Det kræver dog i så fald, at Japan ikke får point ud af kampen mod Spanien.
Det stod hurtigt klart, at søndagens opgør ikke ville blive det mest chancerige ved slutrunden indtil videre.
Første halvleg var tværtimod en af de mest begivenhedsløse. Ingen af holdene formåede at ramme målet på et eneste forsøg. Derfor stod det helt logisk 0-0 ved pausen.
Japanerne satte en af målscorerne fra første kamp, Takuma Asano, ind fra anden halvlegs start, og han bragte fornyet energi til angrebet.
Midtbanespilleren Hidemasa Morita havde som første mand et skud på mål, men hans forsøg blev reddet af Costa Ricas målmand Keylor Navas.
Den tidligere Real Madrid-keeper spillede ligesom Celso Borges sin tiende VM-kamp, hvilket er rekord for Costa Rica.
Navas fik i det hele taget mere at se til mod en japansk offensiv, der var mere potent.
Alligevel var det Costa Rica, som tog føringen. Elendigt forsvarsspil af Japan blev straffet prompte af Fuller, der lige nøjagtig placerede bolden uden for målmand Shuichi Gondas rækkevidde.
Et mindre skydetelt åbnede sig i Costa Ricas felt i slutminutterne, men Navas og resten af defensiven red stormen af og sikrede sig den vigtige sejr.
Tyskland og Spanien står over for hinanden søndag klokken 20 dansk tid.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
Ny kontrakt før VM-åbner
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
Roser Superliga-klub: Godt set!
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
Tyskland åbner med stor pligtsejr
OPTAKT
Belgien – Egypten
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
OPTAKT
Iran – New Zealand
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold
OPTAKT
