Stort drop åbner VM-gruppe fuldstændig op

En sen scoring blev afgørende for Costa Rica, som med sejr over Japan forbedrede egne og Tysklands VM-chancer.



Tyskland fik søndag eftermiddag en ekstra livline af Costa Rica ved VM.

Efter at være blevet ydmyget 0-7 af Spanien i første gruppekamp rejste costaricanerne sig og besejrede Japan 1-0 ved slutrunden i Qatar.

Keysher Fuller blev matchvinder med sit mål ti minutter før tid på det eneste skud, holdet havde inden for målrammen.

Costa Rica har nu tre point ligesom Spanien og Japan. Tyskland har nul før kampen mod Spanien søndag aften.

Selv med et nederlag vil Tyskland have en chance for at gå videre med en sejr i sidste gruppekamp over Costa Rica. Det kræver dog i så fald, at Japan ikke får point ud af kampen mod Spanien.

Det stod hurtigt klart, at søndagens opgør ikke ville blive det mest chancerige ved slutrunden indtil videre.

Første halvleg var tværtimod en af de mest begivenhedsløse. Ingen af holdene formåede at ramme målet på et eneste forsøg. Derfor stod det helt logisk 0-0 ved pausen.

Japanerne satte en af målscorerne fra første kamp, Takuma Asano, ind fra anden halvlegs start, og han bragte fornyet energi til angrebet.

Midtbanespilleren Hidemasa Morita havde som første mand et skud på mål, men hans forsøg blev reddet af Costa Ricas målmand Keylor Navas.

Den tidligere Real Madrid-keeper spillede ligesom Celso Borges sin tiende VM-kamp, hvilket er rekord for Costa Rica.

Navas fik i det hele taget mere at se til mod en japansk offensiv, der var mere potent.

Alligevel var det Costa Rica, som tog føringen. Elendigt forsvarsspil af Japan blev straffet prompte af Fuller, der lige nøjagtig placerede bolden uden for målmand Shuichi Gondas rækkevidde.

Et mindre skydetelt åbnede sig i Costa Ricas felt i slutminutterne, men Navas og resten af defensiven red stormen af og sikrede sig den vigtige sejr.

Tyskland og Spanien står over for hinanden søndag klokken 20 dansk tid.

/ritzau/





LIVE: Dansk tordenstøvle sikrer overlevelse




MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Monstersalg: FC København-boss jubler



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Klubboss raser efter skandalescener

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Silkeborg IF – FC København

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Barcelona – Real Madrid

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

City holder liv i mesterskabsdrømmen