Portugal åbnede VM med en sejr på 3-2 over Ghana, men det var bestemt ikke fordi, at de tre point blev styret sikkert i hus.
Alt fokus var selvsagt på Cristiano Ronaldo, der inden åbningskampen ved VM havde leveret et opsigtsvækkende interview med Piers Morgan og på den baggrund ophævede aftalen med Manchester United.
Og det er bare som om, at den portugisiske verdensstjerne har en evne til at havne i fokus. Det gjorde han således også i åbningskampen mod Ghana, hvor han først tilkæmpede sig et straffespark, som han selv hamrede ind.
Efterfølgende møder dommer Ismail Elfaths beslutning om at tilkende 37-årige Cristiano Ronaldo et straffespark ikke ligefrem opbakning i den ghanesiske lejr.
– Dommeren gav et straffespark, som ikke skulle have været et straffespark. Alle kunne se det. Hvorfor? Fordi det er Ronaldo. Hvis nogen score et mål, må man sige tillykke. Men det her var virkelig en gave. En særlig gave fra dommeren siger Ghanas landstræner, Otto Addo, efter kampen, der iøvrigt endte 3-2.
Kampen var også tæt på at ende med et point til hvert landshold, da Portugals keeper Diogo Costa i et uopmærksomt øjeblik var ved at forære bolden til Ghana i eget straffesparksfelt.
Forskrækkelsen blev afværget, men det var alt andet end en sikker sejr, som Portugal hev i land. Det er de formentlig ligeglade med, når de kigger på stillingen, hvor de i skrivende stund topper Gruppe H.
Uruguay og Sydkorea delte i gruppens anden kamp, hvor Portugal med tre point indtager førstepladsen. Ghana er sidst med nul point. Næste opgave for Cristiano Ronaldo og Portugal er Uruguay på mandag.
🇬🇭Otto Addo 🗣
— George Addo Jnr (@addojunr) November 24, 2022
"The referee gave a penalty which was not a penalty. Everyone saw that. Why? Because it's Ronaldo or something?"
“If somebody scores a goal, congratulations. But this was really a gift. A special gift from the referee.” pic.twitter.com/9JKSJit7wD
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Portugal skuffede stort mod DR Congo
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Succestræner død af kræft
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
OPTAKT
England – Kroatien
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
TOPNYHED