Tordner over beslutning: Kun fordi det er Ronaldo

I den ghanesiske lejr var man ikke særlig begejstret for dommerpræstationen.



Portugal åbnede VM med en sejr på 3-2 over Ghana, men det var bestemt ikke fordi, at de tre point blev styret sikkert i hus.

Alt fokus var selvsagt på Cristiano Ronaldo, der inden åbningskampen ved VM havde leveret et opsigtsvækkende interview med Piers Morgan og på den baggrund ophævede aftalen med Manchester United.

Og det er bare som om, at den portugisiske verdensstjerne har en evne til at havne i fokus. Det gjorde han således også i åbningskampen mod Ghana, hvor han først tilkæmpede sig et straffespark, som han selv hamrede ind.

Efterfølgende møder dommer Ismail Elfaths beslutning om at tilkende 37-årige Cristiano Ronaldo et straffespark ikke ligefrem opbakning i den ghanesiske lejr.

– Dommeren gav et straffespark, som ikke skulle have været et straffespark. Alle kunne se det. Hvorfor? Fordi det er Ronaldo. Hvis nogen score et mål, må man sige tillykke. Men det her var virkelig en gave. En særlig gave fra dommeren siger Ghanas landstræner, Otto Addo, efter kampen, der iøvrigt endte 3-2.

Kampen var også tæt på at ende med et point til hvert landshold, da Portugals keeper Diogo Costa i et uopmærksomt øjeblik var ved at forære bolden til Ghana i eget straffesparksfelt.

Forskrækkelsen blev afværget, men det var alt andet end en sikker sejr, som Portugal hev i land. Det er de formentlig ligeglade med, når de kigger på stillingen, hvor de i skrivende stund topper Gruppe H.

Uruguay og Sydkorea delte i gruppens anden kamp, hvor Portugal med tre point indtager førstepladsen. Ghana er sidst med nul point. Næste opgave for Cristiano Ronaldo og Portugal er Uruguay på mandag.





Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: FC Barcelona-stjerne til PSG?

Elfenbenskysten – Ecuador

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Stolt over dansk transfer

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Qatar – Schweiz

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

De vil have Victor Nelsson

Han tager hjem fra VM

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

‘Christian Eriksen havde advaret os’