Tordner over beslutning: Kun fordi det er Ronaldo

I den ghanesiske lejr var man ikke særlig begejstret for dommerpræstationen.



Portugal åbnede VM med en sejr på 3-2 over Ghana, men det var bestemt ikke fordi, at de tre point blev styret sikkert i hus.

Alt fokus var selvsagt på Cristiano Ronaldo, der inden åbningskampen ved VM havde leveret et opsigtsvækkende interview med Piers Morgan og på den baggrund ophævede aftalen med Manchester United.

Og det er bare som om, at den portugisiske verdensstjerne har en evne til at havne i fokus. Det gjorde han således også i åbningskampen mod Ghana, hvor han først tilkæmpede sig et straffespark, som han selv hamrede ind.

Efterfølgende møder dommer Ismail Elfaths beslutning om at tilkende 37-årige Cristiano Ronaldo et straffespark ikke ligefrem opbakning i den ghanesiske lejr.

– Dommeren gav et straffespark, som ikke skulle have været et straffespark. Alle kunne se det. Hvorfor? Fordi det er Ronaldo. Hvis nogen score et mål, må man sige tillykke. Men det her var virkelig en gave. En særlig gave fra dommeren siger Ghanas landstræner, Otto Addo, efter kampen, der iøvrigt endte 3-2.

Kampen var også tæt på at ende med et point til hvert landshold, da Portugals keeper Diogo Costa i et uopmærksomt øjeblik var ved at forære bolden til Ghana i eget straffesparksfelt.

Forskrækkelsen blev afværget, men det var alt andet end en sikker sejr, som Portugal hev i land. Det er de formentlig ligeglade med, når de kigger på stillingen, hvor de i skrivende stund topper Gruppe H.

Uruguay og Sydkorea delte i gruppens anden kamp, hvor Portugal med tre point indtager førstepladsen. Ghana er sidst med nul point. Næste opgave for Cristiano Ronaldo og Portugal er Uruguay på mandag.





TransferLIVE: Her er prisen på Jordan Larsson




LIVE

VM-LIVE: Japansk VM-mareridt

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Optakt: Mexico – Sydafrika

Jens Jønsson flirter med dansk retur

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

City med vildt rekordbud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub