Portugal åbnede VM med en sejr på 3-2 over Ghana, men det var bestemt ikke fordi, at de tre point blev styret sikkert i hus.
Alt fokus var selvsagt på Cristiano Ronaldo, der inden åbningskampen ved VM havde leveret et opsigtsvækkende interview med Piers Morgan og på den baggrund ophævede aftalen med Manchester United.
Og det er bare som om, at den portugisiske verdensstjerne har en evne til at havne i fokus. Det gjorde han således også i åbningskampen mod Ghana, hvor han først tilkæmpede sig et straffespark, som han selv hamrede ind.
Efterfølgende møder dommer Ismail Elfaths beslutning om at tilkende 37-årige Cristiano Ronaldo et straffespark ikke ligefrem opbakning i den ghanesiske lejr.
– Dommeren gav et straffespark, som ikke skulle have været et straffespark. Alle kunne se det. Hvorfor? Fordi det er Ronaldo. Hvis nogen score et mål, må man sige tillykke. Men det her var virkelig en gave. En særlig gave fra dommeren siger Ghanas landstræner, Otto Addo, efter kampen, der iøvrigt endte 3-2.
Kampen var også tæt på at ende med et point til hvert landshold, da Portugals keeper Diogo Costa i et uopmærksomt øjeblik var ved at forære bolden til Ghana i eget straffesparksfelt.
Forskrækkelsen blev afværget, men det var alt andet end en sikker sejr, som Portugal hev i land. Det er de formentlig ligeglade med, når de kigger på stillingen, hvor de i skrivende stund topper Gruppe H.
Uruguay og Sydkorea delte i gruppens anden kamp, hvor Portugal med tre point indtager førstepladsen. Ghana er sidst med nul point. Næste opgave for Cristiano Ronaldo og Portugal er Uruguay på mandag.
🇬🇭Otto Addo 🗣
— George Addo Jnr (@addojunr) November 24, 2022
"The referee gave a penalty which was not a penalty. Everyone saw that. Why? Because it's Ronaldo or something?"
“If somebody scores a goal, congratulations. But this was really a gift. A special gift from the referee.” pic.twitter.com/9JKSJit7wD
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER