Portugal åbnede VM med en sejr på 3-2 over Ghana, men det var bestemt ikke fordi, at de tre point blev styret sikkert i hus.
Alt fokus var selvsagt på Cristiano Ronaldo, der inden åbningskampen ved VM havde leveret et opsigtsvækkende interview med Piers Morgan og på den baggrund ophævede aftalen med Manchester United.
Og det er bare som om, at den portugisiske verdensstjerne har en evne til at havne i fokus. Det gjorde han således også i åbningskampen mod Ghana, hvor han først tilkæmpede sig et straffespark, som han selv hamrede ind.
Efterfølgende møder dommer Ismail Elfaths beslutning om at tilkende 37-årige Cristiano Ronaldo et straffespark ikke ligefrem opbakning i den ghanesiske lejr.
– Dommeren gav et straffespark, som ikke skulle have været et straffespark. Alle kunne se det. Hvorfor? Fordi det er Ronaldo. Hvis nogen score et mål, må man sige tillykke. Men det her var virkelig en gave. En særlig gave fra dommeren siger Ghanas landstræner, Otto Addo, efter kampen, der iøvrigt endte 3-2.
Kampen var også tæt på at ende med et point til hvert landshold, da Portugals keeper Diogo Costa i et uopmærksomt øjeblik var ved at forære bolden til Ghana i eget straffesparksfelt.
Forskrækkelsen blev afværget, men det var alt andet end en sikker sejr, som Portugal hev i land. Det er de formentlig ligeglade med, når de kigger på stillingen, hvor de i skrivende stund topper Gruppe H.
Uruguay og Sydkorea delte i gruppens anden kamp, hvor Portugal med tre point indtager førstepladsen. Ghana er sidst med nul point. Næste opgave for Cristiano Ronaldo og Portugal er Uruguay på mandag.
🇬🇭Otto Addo 🗣
— George Addo Jnr (@addojunr) November 24, 2022
"The referee gave a penalty which was not a penalty. Everyone saw that. Why? Because it's Ronaldo or something?"
“If somebody scores a goal, congratulations. But this was really a gift. A special gift from the referee.” pic.twitter.com/9JKSJit7wD
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
LIVE
VM-LIVE: Emam Ashour lyner igen!
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
OPTAKT
Australien – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
OPTAKT