Tipsbladet i Qatar.
Det har været det helt store samtaleemne de seneste dage, og igen efter tirsdagens landskamp var “One Love”-anførerbindet, som Simon Kjær og andre europæiske anførere skulle have båret i kamp, et dominerende emne.
FIFA truede som bekendt med sportslige sanktioner for at have det på, og det fik Simon Kjær og de øvrige anførere til at droppe planen.
Nu kan hele sagen få et efterspil. Tyskland trækker nemlig FIFA i retten efter truslerne om sportslige sanktioner, skriver Bild. Et drastisk træk, men et træk, der møder opbakning fra den danske stjerne Joakim Mæhle.
– Selvfølgelig skal det være lovligt at spille med et “One Love”-armbind. Det er der ingen tvivl om. Jeg vidste ikke, at Tyskland gik rettens vej, men det, synes jeg, er helt fint. Fodbold er for alle, og sådan skal det være, siger Joakim Mæhle til den skrevne presse tirsdag og tilføjer:
– Vi havde snakket om, om vi skulle gå ind på banen med det på og tage det af, inden kampen starter. Vi snakkede lidt om det, men vidste ikke, om man får gult kort alligevel, så det valgte vi ikke at gøre, også i og med at ingen af de andre har gjort det. Men det er ikke i orden, at man ikke må have det på.
Var det anførergruppen eller hele spillertruppen, der diskuterede det?
– Jeg tror, at i og med England droppede det, snakkede vi ikke så meget om det. Jeg er ikke en del af anførergruppen, og selvfølgelig har de snakket lidt om det, og jeg ved ikke med sikkerhed, hvad de har snakket om.
– Men jeg synes, det er sindssygt, at man ikke kan gå med sådan et bind eller spille med det. Også når Simon har spillet med det hele kvalifikationen. Det er grotesk.
Kan man som spiller lukke det ude?
– Det er nok mest jer, der sætter det i hovedet på os, og det er helt okay. Der skal fokus på det, og det er ikke okay, at VM bliver holdt et sted, hvor man ikke kan gå med det bind. Men igen så er vi her for at spille fodbold, og det skal vi koncentrere os om. Så har vi DBU, der står klar til at svare på de svære spørgsmål, som vi måske ikke er rustet til at svare på,
Hvad synes du, der skal læres indtil næste gang, at der skal afvikles VM?
– Det tror jeg ikke, at der er nogen tvivl om. Det tror jeg også, at FIFA er klar over, og at alle er klar over. Det er ikke i orden, at man ikke må bære sådan et bind og alle mulige andre ting. Nu så vi en TV 2-reporter (Jon Pagh, red.), der blev stoppet på live tv i går, fordi han havde det på, og det er selvfølgelig ikke okay, siger Joakim Mæhle.
Foruden Danmark og førnævnte Tyskland ville blandt andre England, Wales og Holland også bære "One Love"-anførerbindet, men ingen af de tre gjorde det i deres kampe mandag.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Her spiller Lasse Schöne i dag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
OB siger farvel til seks spillere
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Fik blackout på Brøndby Stadion
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur