Tipsbladet i Qatar.
Det har været det helt store samtaleemne de seneste dage, og igen efter tirsdagens landskamp var “One Love”-anførerbindet, som Simon Kjær og andre europæiske anførere skulle have båret i kamp, et dominerende emne.
FIFA truede som bekendt med sportslige sanktioner for at have det på, og det fik Simon Kjær og de øvrige anførere til at droppe planen.
Nu kan hele sagen få et efterspil. Tyskland trækker nemlig FIFA i retten efter truslerne om sportslige sanktioner, skriver Bild. Et drastisk træk, men et træk, der møder opbakning fra den danske stjerne Joakim Mæhle.
– Selvfølgelig skal det være lovligt at spille med et “One Love”-armbind. Det er der ingen tvivl om. Jeg vidste ikke, at Tyskland gik rettens vej, men det, synes jeg, er helt fint. Fodbold er for alle, og sådan skal det være, siger Joakim Mæhle til den skrevne presse tirsdag og tilføjer:
– Vi havde snakket om, om vi skulle gå ind på banen med det på og tage det af, inden kampen starter. Vi snakkede lidt om det, men vidste ikke, om man får gult kort alligevel, så det valgte vi ikke at gøre, også i og med at ingen af de andre har gjort det. Men det er ikke i orden, at man ikke må have det på.
Var det anførergruppen eller hele spillertruppen, der diskuterede det?
– Jeg tror, at i og med England droppede det, snakkede vi ikke så meget om det. Jeg er ikke en del af anførergruppen, og selvfølgelig har de snakket lidt om det, og jeg ved ikke med sikkerhed, hvad de har snakket om.
– Men jeg synes, det er sindssygt, at man ikke kan gå med sådan et bind eller spille med det. Også når Simon har spillet med det hele kvalifikationen. Det er grotesk.
Kan man som spiller lukke det ude?
– Det er nok mest jer, der sætter det i hovedet på os, og det er helt okay. Der skal fokus på det, og det er ikke okay, at VM bliver holdt et sted, hvor man ikke kan gå med det bind. Men igen så er vi her for at spille fodbold, og det skal vi koncentrere os om. Så har vi DBU, der står klar til at svare på de svære spørgsmål, som vi måske ikke er rustet til at svare på,
Hvad synes du, der skal læres indtil næste gang, at der skal afvikles VM?
– Det tror jeg ikke, at der er nogen tvivl om. Det tror jeg også, at FIFA er klar over, og at alle er klar over. Det er ikke i orden, at man ikke må bære sådan et bind og alle mulige andre ting. Nu så vi en TV 2-reporter (Jon Pagh, red.), der blev stoppet på live tv i går, fordi han havde det på, og det er selvfølgelig ikke okay, siger Joakim Mæhle.
Foruden Danmark og førnævnte Tyskland ville blandt andre England, Wales og Holland også bære "One Love"-anførerbindet, men ingen af de tre gjorde det i deres kampe mandag.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Brasilien – Norge
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL