Kritisk budskab: De gør hvad Danmark ikke formår

Normalt er striberne på den amerikanske trøje røde, men under VM bliver træningstrøjen med regnbuelogo.



USA’s fodboldhold ændrer logoet på brystet på deres træningstrøjer under VM i Qatar, så det forestiller en regnbue.

Det skriver nyhedsbureauet AP.

Normalt er striberne i logoet på den amerikanske trøje røde. Under VM bliver logoet på træningstrøjen i stedet syv forskellige farver.

Ifølge AP oplyser det amerikanske fodboldforbund, at holdet ikke vil bære trøjerne på banen under kampe. Holdet kommer til at have dem på i områder, som Qatar kontrollerer. Det gælder for eksempel fanfester.

Qatar er forud for VM blevet stærkt kritiseret for deres manglende LGBT+-rettigheder samt for landets behandling af migrantarbejdere.

Tidligere på måneden sendte Fifas præsident, Gianni Infantino, et brev til de 32 nationer, der deltager ved VM.

Her lød en opfordring til at “lade fodbold være i centrum” og “undlade at fodbold bliver trukket ind i enhver ideologisk eller politisk kamp, der findes”, skriver AP.

Ifølge det engelske medie The Guardian er flere tusinde migrantarbejdere døde under arbejdet med at gøre Qatar klar til VM. Derudover er det ulovligt at være homoseksuel i Qatar.

Egentlig skulle de danske landsholdsspillere også have løbet rundt med et Qatar-kritisk budskab om menneskerettigheder på deres træningstrøjer under VM i Qatar, men det kommer ikke til at ske.

Ordlyden på trøjerne skulle være “Human Rights for All”. Men det Internationale Fodboldforbund (Fifa) afviste i sidste uge danskernes ønske om at træne med de pågældende trøjer.

VM i Qatar starter søndag og varer frem til 18. december.

Danmark åbner VM 22. november mod Tunesien.

/ritzau/





Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil

Superliga-profiler topper international liste



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Født i Danmark og på vej til VM

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

– Voldsom transfersommer i Superligaen!



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Overvejer AGF-forlængelse

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus