Kritisk budskab: De gør hvad Danmark ikke formår

Normalt er striberne på den amerikanske trøje røde, men under VM bliver træningstrøjen med regnbuelogo.



USA’s fodboldhold ændrer logoet på brystet på deres træningstrøjer under VM i Qatar, så det forestiller en regnbue.

Det skriver nyhedsbureauet AP.

Normalt er striberne i logoet på den amerikanske trøje røde. Under VM bliver logoet på træningstrøjen i stedet syv forskellige farver.

Ifølge AP oplyser det amerikanske fodboldforbund, at holdet ikke vil bære trøjerne på banen under kampe. Holdet kommer til at have dem på i områder, som Qatar kontrollerer. Det gælder for eksempel fanfester.

Qatar er forud for VM blevet stærkt kritiseret for deres manglende LGBT+-rettigheder samt for landets behandling af migrantarbejdere.

Tidligere på måneden sendte Fifas præsident, Gianni Infantino, et brev til de 32 nationer, der deltager ved VM.

Her lød en opfordring til at “lade fodbold være i centrum” og “undlade at fodbold bliver trukket ind i enhver ideologisk eller politisk kamp, der findes”, skriver AP.

Ifølge det engelske medie The Guardian er flere tusinde migrantarbejdere døde under arbejdet med at gøre Qatar klar til VM. Derudover er det ulovligt at være homoseksuel i Qatar.

Egentlig skulle de danske landsholdsspillere også have løbet rundt med et Qatar-kritisk budskab om menneskerettigheder på deres træningstrøjer under VM i Qatar, men det kommer ikke til at ske.

Ordlyden på trøjerne skulle være “Human Rights for All”. Men det Internationale Fodboldforbund (Fifa) afviste i sidste uge danskernes ønske om at træne med de pågældende trøjer.

VM i Qatar starter søndag og varer frem til 18. december.

Danmark åbner VM 22. november mod Tunesien.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Transferbombe i Manchester United



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Frankrig – Spanien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

De har spurgt på Gustav Isaksen

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Afsløring: Jess Thorup er igen cheftræner i Genk

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

‘Det er jeg træt af’

England – Argentina

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Amir Richardson meldes tæt på skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Melder ud om Mbappé

De vil ansætte Guardiola som landstræner